Studia podyplomowe II edycja Career Advisory – pierwsze wrażenia.

Studia podyplomowe II edycja Career Advisory – pierwsze wrażenia.

Studia podyplomowe II edycja Career Advisory – pierwsze wrażenia.

Aby doradzać innym z zakresu zmiany ścieżki kariery i rozwoju, należy zrozumieć, czym ludzie kierują się w procesie podejmowania decyzji dotyczących kariery. Tutaj należy zacząć od siebie.

Na pierwszym zjeździe zapytaliśmy naszych studentów: kim chcieli być, kiedy byli dziećmi? Otrzymaliśmy następujące odpowiedzi: tłumaczem, weterynarzem, archeologiem, koszykarzem, nauczycielem, sprzedawcą w kiosku, stewardessą, operatorem koparki ręcznej, prawnikiem lub „kimś, kto przeprowadza wywiady”… 85% z nich „wylądowało” w szeroko-rozumianym twardym i miękkim HR na stanowiskach i/lub rolach takich jak: coach, HR Manager, HR BP, Psycholog HR, koordynator rekrutacji. Pozostali zajmują się nauczaniem, kształtowaniem doświadczeń klientów. Podsumowując: jest to bardzo zróżnicowana, ciekawa i dojrzała grupa. Średni staż pracy to 13 lat – zaczynając od 3, przez 16, aż do 22 lat doświadczenia.


Dlaczego studia podyplomowe Career Advisory?

Pytacie: po co komuś takie studia mając 16- lub 22-letnie doświadczenie? By uporządkować wiedzę i przygotować się na końcowy etap kariery. Oto inne powody studentów, które pozwoliły na podjęcie decyzji o zapisaniu się na studia – oprócz renomy Akademii Leona Koźmińskiego i Career Angels:

„Czuję się w dobrze w tematach HR-owych i chce rozwijać się w tym kierunku”
„Chcę uporządkować swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu praktycznych informacji, które będę mogła wykorzystać wewnątrz organizacji”
„Szukałam czegoś takiego, jak te studia już od dłuższego czasu – w opisie programu znalazłam najwięcej praktyki”
„Chcę zaktualizować wiedzę, którą mam oraz wymienić się doświadczeniami”
„Chciałam przećwiczyć umiejętności zebrane w mojej grupie zawodowej oraz poszerzyć je jako coach – mój cel to uporządkowanie tego, co już wiem”
„Zrobiłam research i porównałam wiele różnych programów; obejrzałam webinary Career Angels, które okazały się być bardzo praktyczne – doceniam stosunek ceny do jakości”
„Nie jestem z HR i chciałam poszerzyć swoją wiedzę, żeby móc znaleźć lepszą pracę”
„Temat Career Advisory jest mi bliski – uważam się za konsultanta kariery. Chciałabym to skomercjalizować”
„Jestem coachem niepraktykującym; te studia wydały mi się interesujące ze względu na możliwość pogłębienia wiedzy”
„Po pierwsze, chciałam bardziej profesjonalnie wspierać HRBP po reorganizacji w mojej firmie, a po drugie – po pandemii zwyczajnie potrzebowałam odświeżenia”
„Buduję wewnętrzny HR własnymi siłami; chcę ugruntować swoją wiedzę, żeby nie musieć działać po omacku”

5.11.2022 wystartowaliśmy energicznie i, ku zdziwieniu studentów, bardzo praktycznie! Tematyką 1. zjazdu była „Metodologia pracy konsultanta kariery” i obejmowała:

  • Kompetencje skutecznego konsultanta kariery
  • Typologię klientów
  • Katalog pytań niezbędny do diagnozy potrzeb klienta
  • Wstępny wywiad z „potencjalnym klientem”
  • Kodeks Etyczny

Kodeks Etyczny” może nie brzmi ekscytująco – może nawet nudno, ale dzięki temu, że dodaliśmy do niego praktyczne przykłady studenci nie widzieli tylko czysto teoretycznych zapisów, ale potrafili je odnieść do rzeczywistych sytuacji. Jeden z przykładów z sekcji „Zakres i cel współpracy”:

„Jestem świadomy własnych preferencji dotyczących kariery i wynikających z tego potencjalnych uprzedzeń, które mogą niekorzystnie wpłynąć na moje porady.” Dlaczego to takie ważne? Kilka przykładów zasłyszanych wypowiedzi doradców kariery:
• „Po co tyle pracujesz? Warto tak się poświęcać dla kariery?”
• „Nie ryzykuj.”
• „Nie opłaca się zmieniać i mniej zarabiać.”

Studia podyplomowe Career Advisory – pierwsze refleksje

Jedna z najważniejszych refleksji z pierwszego zjazdu: Nie nam oceniać. To bardzo ważny punkt, bo robimy to niemal odruchowo!

Inne refleksje po trzech rundach praktycznych zajęć:

„Po pierwszym zjeździe czułam się rzucona na głęboką wodę – to był pierwszy raz, kiedy miałam okazję przećwiczyć tego typu zadania”
„Podczas zajęć dowiedziałam się, jak ważna jest asertywność i umiejętność stawiania granic w ramach pracy z klientem i, że warto zawsze kontraktować zasady współpracy”
„Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona praktycznością zajęć i tym, jak bardzo mi się podobało”
„Zrozumiałam, jak ważnym zawodem jest bycie konsultantem kariery – to wielka odpowiedzialność”
„Przekonałam się, że wymiana doświadczeń i poznawanie innych punktów widzenia są bardzo ważne”
„Miałam okazję przypomnieć sobie, że nie ma nic złego w tym, że nie wiem wszystkiego i, że ważne jest, aby zawsze o wszystko pytać, zamiast z góry zakładać, że się zna odpowiedź”
„Zwróciłam szczególną uwagę na to, żeby nie naprowadzać klientów na odpowiedzi zadając pytania dot. preferencji zawodowych i żeby zawsze dopytywać się o konkrety”
„Pierwsze zajęcia utwierdziły mnie w przekonaniu, że podjęcie tych studiów to był strzał w dziesiątkę!”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. W międzyczasie możecie przeczytać o Kodeksie Etycznym Konsultanta Kariery.

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/  

 

PS Przeczytaj także o drugim, trzecim, czwartym, piątym, szóstym, siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym i jedenastym zjeździe.