Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

„Proszę opowiedzieć coś o sobie”, „Jaka jest Twoja największa porażka? Czego Cię nauczyła?”, „Jaki jest Twój największy sukces?”, „Jak radzisz sobie ze stresującą sytuacją?”, „Dlaczego akurat Ciebie mamy zatrudnić?”. Te standardowe pytania rekrutacyjne potrafią sprawić trudność.
W dodatku, większość spotkań odbywa się obecnie online i do przygotowania merytorycznego dochodzi również przygotowanie techniczne i wizualne, jak np. stabilne połączenie z Internetem, dobre światło, spokojna przestrzeń itd. Aż 90% kandydatów nie przygotowuje się przed rozmowami – idą na żywioł. Nie czytają na temat firmy, branży albo nie czytają nawet treści ogłoszenia, na które aplikowali; nie wiedzą kim jest osoba, z którą się spotykają. Podczas 9. zjazdu studiów podyplomowych – Career Advisory omawialiśmy tematykę przygotowania klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych.

Przygotowanie klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych

Pierwszy dzień zjazdu poprowadziła Lidia Igielska, która skupiła się na tym, w jaki sposób sprawić, aby klient był gotowy do wzięcia udziału w różnych rodzajach rozmów kwalifikacyjnych. Zostały omówione wszystkie etapy „interview”, a więc również  te, które są najczęściej pomijane: etap „przed” rozmową i „po” rozmowie. Dlaczego to takie ważne? Z danych Career Angels wynika, że 29-34% kandydatów (zarówno wśród studentów, jak i doświadczonych specjalistów HR) nie reaguje na pozytywną odpowiedź i zaproszenie do procesu rekrutacyjnego! 50% kandydatów, którzy pomyślnie przechodzą testy, nie pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Uwaga: oni wybierali datę i godzinę. Dla porównania statystyki z Indeed: 48% kandydatów ghostowało, a 7% nie pojawiło się w dniu rozpoczęcia pracy. Takie zachowania mają wpływ na personal branding kandydata, dlatego tak ważne są wszystkie etapy rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Przed (wybrane punkty):

  • zdobądź zaproszenie – odpowiadaj na maile, sprawdzaj folder SPAM
  • rób testy – obserwujemy stosunkowo duży opór przez testami u doświadczonych managerów i executives
  • znajdź przykłady w swoim doświadczeniu do wszystkich obowiązków i wymagań z ogłoszeniu o pracę
  • przygotuj odpowiedzi na wszystkie standardowe pytania o sukcesy, porażki, sytuacje itd.

2. Po (wybrane punkty):

  • przygotuj 2-3 pytania do rozmówcy
  • zapytaj o następne kroki
  • wyślij maila z podziękowaniem i podsumowaniem w ciągu 24 godzin od rozmowy

W tym dniu Lidia omówiła również różnice pomiędzy rozmową online i offline, zwracając uwagę m.in. na aspekty wizerunkowe, jak tło oraz prawidłowe oświetlenie twarzy.

W dalszej części studenci ćwiczyli na przykładach zastosowanie metodologii STAR, która porządkuje odpowiedzi kandydata.

Wsparcie klienta w zmianie branży

Drugi dzień dziewiątego zjazdu poprowadziła Ania Zadrożna. Poświęcony był on tematowi wsparcia klienta w zmianie branży, zawodu i trudności podjęcia pracy po dłuższej przerwie. Zostały omówione narzędzia i metody, jakich można użyć, aby pomóc klientowi w takiej zmianie. Podczas ćwiczeń Ania przeanalizowała konkretne case’y, które obejmowały zmianę oraz sposób działania, podejścia do tworzenia dokumentów aplikacyjnych i strategii. Podczas tego dnia gościliśmy Wojciecha Żytkowiaka, który opowiedział o swojej własnej zmianie oraz o tym, co w niej było kluczowe. Podzielił się tym, co było dla niego trudne, co było wyzwaniem, jak wygląda praca w totalnie odmiennej kulturze organizacyjnej.

Refleksje po dziewiątym zjeździe

„Po pandemii wiele osób chce zmian i potrafią być one trudne; widzę, że w najbliższych latach konsultanci kariery będą mieć dużo pracy”

„Case naszego gościa specjalnego był bardzo interesujący

„Uważam, że szczere i życiowe opowieści są bardzo cenne – pokazują, że zmiana może być trudna; to był fajny, budujący i inspirujący zjazd”

„Czuję, że z każdym zjazdem dochodzą kolejne elementy układanki i pojawia się obraz całości”

„Omawiane case’y oraz gość specjalny bardzo inspirują – przypominają, jak wiele jest możliwe, unaoczniają, jak ważna może być rola konsultanta kariery i pokazują, jak nasza praca otwiera oczy naszym klientom”

„Omawianie różnych case’ów i spotkania z gośćmi specjalnymi motywują mnie; cieszę się, że możemy obserwować takie zmiany i analizować takie przypadki”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/