Studia podyplomowe Career Advisory – po trzecim zjeździe

Podsumowanie 3. zjazdu, studia podyplomowe. Zarządzanie rozwojem i zmianą ścieżki kariery. Kiedy stosować coaching, a kiedy uczyć lub doradzać?

Studia podyplomowe Career Advisory – po trzecim zjeździe

„Powinienem zmienić pracę, ale nic z tym nie robię”, „Muszę się przebranżowić”, „Czuję, że uderzam głową o sufit, przestałem się rozwijać”, „Utknąłem i nie wiem co dalej”… Brzmi znajomo? Każdy, prędzej czy później, stanie w obliczu podjęcia ważnej dla siebie decyzji. Często towarzyszy temu opór, strach przed zmianą, czy wyjściem ze strefy komfortu. To są właśnie wyzwania klientów, z którymi mierzy się na co dzień każdy konsultant kariery. Dodatkowo, dochodzą do tego zmieniające się trendy na rynku pracy, automatyzacja, wpływ technologii lub – jak od jakiegoś czasu – sytuacja pandemiczna, która zmieniła zachowania poszczególnych graczy na rynku pracy. By móc skutecznie doradzać, wspierać i motywować swoich klientów w dokonywaniu życiowych decyzji, niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii, coachingu i pracy z oporem.


Psychologia zmian. Praca z oporem. Techniki L&D.

Trzeci zjazd rozpoczął się tematem „Psychologia Zmian”, 3.12. o 8:45 z dr. Pawłem Fortuną. Na rozgrzewkę zadał studentom pytanie „Czy koniecznie trzeba wychodzić ze strefy komfortu?”. Podczas zajęć poruszył również aspekty takie jak:

  • Strategie motywowane lękiem przed porażką
  • Funkcje narzekania
  • Ułatwianie zmiany – z perspektywy roli mentora, modelu, coacha
W skrócie o dr. Pawle Fortunie:

Psycholog biznesu, autor i współautor kilkunastu książek, laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną oraz trzykrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Realizuje w biznesie innowacyjne projekty związane z adaptacją do zmian, przełamywaniem rutyny oraz poszukiwaniem sposobów budowania trwałych relacji.

Pierwszy dzień trzeciego zjazdu zakończyła Bożena Wujec z wykładem pt. „Praca z oporem i ograniczającymi przekonaniami”. Poruszyła ważną kwestię sposobu myślenia, który wpływa na nasze życie oraz temat pokonywania przeszkód. Podczas zajęć odpowiedziała, również na pytania:

  • W jaki sposób tworzą się przekonania?
  • Jak rozpoznać nieuświadomione przekonania?
  • Jak zmienić perspektywę przekonań?
  • Jak utrwalić pożądane przekonania?
W skrócie o Bożenie Wujec:

Coach i trener międzykulturowy. Wykładowca na studiach MBA i studiach podyplomowych na wielu uczelniach w Polsce i uniwersytetach zagranicznych. Na co dzień wspiera klientów zarówno swoich, jak i klientów firm doradczych w EMEA, APAC, i USA, m.in. dla Center for Creating Leadership. Prowadzi sesje coachingowe dla wyższej kadry zarządzającej oraz szkolenia z zakresu współpracy międzykulturowej, diversity oraz neuroscience.

Drugi dzień zjazdu był dedykowany wykładowi pt. „Techniki Leadership Development”, który także poprowadzony został przez Bożenę Wujec. Podczas zajęć opowiedziała ona o różnych metodach diagnozy potrzeb rozwojowych oraz zdradziła, jak ustalać obszary i cele rozwojowe. Bożena wspomniała także o:

  • narzędziach diagnostycznych PRISM Brain Mapping i Ocena 360
  • Learning Agility – uczeniu się z własnych doświadczeń
  • modelu GOLD

Refleksje dwóch studentów po trzecim zjeździe

Wszyscy wykładowcy byli wybitni. Pani Bożeny Wujec mogłabym słuchać cały dzień :) Bardzo ciekawy temat otwierający głowę. Paweł Fortuna – wybitny. Tak nas zaciekawił, że mieliśmy tylko króciutka przerwę i jechaliśmy z materiałem. Uświadomił nam, co stoi za zachowaniami ludzi w procesie zmiany. Bardzo ciekawe i inspirujące. […] W mojej ocenie te studia to była moja najlepsza decyzja rozwojowa i jestem z niej bardzo zadowolona. Czekam z niecierpliwością na każdy zjazd.”

„Dla mnie oba dni były bardzo ciekawe. Wykładowcy mieli zupełnie inny styl wykładów. U jednego duża swoboda, brak struktury. U drugiego, uporządkowanie i plan. Nie wpływa to jednak na ocenę. Oba wykłady 5/5 i dla mnie tylko rozbudzenie mojej ciekawości i głodu wiedzy.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. W międzyczasie możecie przeczytać o przykładzie sfrustrowanego klienta, który szukał pracy i nie widział oczekiwanych wyników (artykuł jest po angielsku).


Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję?

Śledźcie informacje o naszych kursach – także in-house, na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/

PS. Przeczytaj więcej o pierwszymdrugim, czwartym, piątym, szóstym, siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym i jedenastym zjeździe.