Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

„Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami: 5 odpowiedziało, z 2 rozmawiałem przez telefon lub na Skypie. Po 7 dniach wysłałem follow-up do tych, które nie zareagowały. Po kolejnych 3 dniach wysłałem im zaproszenia na LinkedIn. Skontaktowałem się z 1 alternatywnym decydentem. Rezultat: cisza.” Do Konsultantów Kariery często trafiają sfrustrowani kandydaci, którzy nie są świadomi tego, co robią źle, i dlaczego ich poszukiwania są bezskuteczne. Do tego dochodzą dodatkowo lata doświadczenia oraz wiek, w których kandydaci upatrują przyczynę swoich niepowodzeń. Kluczem do sukcesu jest strategia i aktywne wykorzystywanie nowoczesnych kanałów poszukiwania pracy: networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia. Właśnie tej tematyki dotyczył ósmy zjazd.

Kanały poszukiwania pracy, w tym networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia

Pierwszą część ósmego zjazdu poprowadziła Sandra Bichl, która skupiła się na temacie, w jaki sposób aktywnie szukać pracy wykorzystując takie kanały jak: kontakt bezpośredni, kontaktowanie headhunterów, czy ogłoszenia o pracę.

W pierwszym dniu zjazdu Sandra omówiła sposoby i metody stworzenia listy potencjalnych pracodawców jako najbardziej skutecznego kanału poszukiwania pracy dla doświadczonych kandydatów. W przygotowaniu listy najważniejsze jest uwzględnienie celu klienta i jego grupy docelowej. Formuła zjazdu była bardzo praktyczna, ponieważ studenci mieli okazję poćwiczyć:

 • sposoby dotarcia do potencjalnego szefa
 • metody identyfikacji grupy docelowej
 • jak znaleźć adres mailowy decydenta
 • jak skutecznie skontaktować się z decydentem
 • jak napisać treść maila, aby spowodował on otwarcie naszego CV i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Podczas tego dnia, gościliśmy Konrada Zabłockiego, Dyrektora HR, który opowiedział o tym, jak wyglądają procesy rekrutacyjne od kuchni i doradził, co powinien zrobić kandydat, który chce aktywnie szukać pracy. Nasz gość mówił o również tym, skąd bierze się tzw. „ghosting” – brak feedbacku.

Drugi dzień zaczął się od sposobów dotarcia do headhunterów, w tym: czym różni się mail do headhuntera od maila do potencjalnego szefa. Sandra omówiła również 3 popularne case’y klientów:

 • „Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami. W mojej sieci kontaktów na LinkedIn jest około 20 headhunterów, ale z żadnym się nie skontaktowałem. Jeśli chodzi o networking, nie zrobiłem nic.”

 • „W sierpniu będę na wakacjach i powrócę do szukania pracy we wrześniu. Mam swoje wzloty i upadki, do tego obawiam się, iż jestem zbyt stary na bycie dobrym kandydatem (mam prawie 50 lat).”

 • „Skontaktowałem się z 33 firmami. Jak dotąd otrzymałem 19 odpowiedzi (e-maile przypominające – follow up’y – zostały wysłane10 dni po pierwszej wiadomości). 2 firmy stwierdziły, że skontaktują się ze mną w przyszłości, gdyż na razie nie mają żadnych odpowiednich wakatów.”

Kandydaci często są sfrustrowani, nie osiągając zamierzonych efektów i upatrując winy swoich niepowodzeń w wieku czy zbyt dużym doświadczeniu. Jednak nie to jest przyczyną takiej sytuacji – ważna jest strategia, jakość dokumentów ale też ilość skontaktowanych osób.

 • Podczas drugiej części dnia, Sandra skupiła się na drugim najskuteczniejszym kanale poszukiwania pracy, którym jest networking. Studenci zobaczyli, jak skutecznie pracować z klientami, by w sposób produktywny, strategiczny oraz elegancki uruchomili swoją sieć kontaktów, aby osiągnąć swój cel zawodowy wewnątrz organizacji lub na rynku.
  Dodatkowo poruszyła następujące aspekty:
 • jak ustalić plan działań z klientem
 • na co zwrócić uwagę przy pisaniu treści wiadomości
 • jak pracować z klientem, który nie jest chętny do „networkingowania” z różnych powodów, takich jak: brak sieci kontaktów, mała lub hermetyczna branża, ego, obawa przed odrzuceniem.

Drugiego dnia mieliśmy również okazję gościć Łukasza Małeckiego, specjalistę i managera HR, założyciela ShareHire. Łukasz opowiedział o cyfryzacji programów poleceń, jak takie programy działają (z perspektywy pracodawcy oraz kandydata) i jakie korzyści mogą one przynieść.

Refleksje po ósmym zjeździe

„Dzięki omówionym case’om zobaczyłam, że oczekiwania klientów często są nierealistyczne; zrozumiałam, że ważne jest, aby pokazać klientowi, jak działa rynek i uświadomić mu, że ghosting to szersze zjawisko i nie trzeba brać tego do siebie”
„Podobało mi się to, że miałam okazję zobaczyć wiele praktycznych przykładów, jak pisać cover maila”
„Nabrałam nowej, świeższej perspektywy dotyczącej roli networkingu i zrozumiałam, jak ważna jest systematyczność w jego budowaniu, jako, że jest to proces długoterminowy”
„Bardzo zaciekawiły mnie statystyki dot. różnych kanałów poszukiwania pracy; przypadła mi też do gustu praca grupowa. Doceniam także wkład gości specjalnych”
„Spotkania były bardzo merytorycznie i widzę, że będę mogła sporo tej wiedzy wykorzystać w praktyce w mojej organizacji”
„Zobaczyłam, że HR jest mierzalny!”
„To był intensywny i ciekawy zjazd, który z pewnością poszerzył moją perspektywę. Zaciekawiły mnie mechanizmy rynkowe i analityka, a także zachowania headhunterów. Dzięki praktycznym wskazówkom i case’om zrozumiałam, ile pracy zarówno kandydat, jak i doradca, muszą włożyć oraz jak wiele istnieje różnych strategii.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:
pierwszym
drugim
trzecim
czwartym
piątym
szóstym
siódmym
dziewiątym
dziesiątym
jedenastym

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/