Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, boty, ATS-y, algorytmy stanowią codzienność każdego kandydata na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. W tej rzeczywistości powinien również dobrze odnajdywać się profesjonalny Konsultant Kariery, który musi znać digitalowe trendy oraz narzędzia, aby móc dobrze doradzać i prowadzić klienta w kierunku skutecznego osiągnięcia celu. Siódmy zjazd studiów podyplomowych Career Advisory był poświęcony przygotowaniu skutecznego CV pod ATS oraz wizerunkowi w sieci.

Przygotowanie skutecznego CV pod ATS

Pierwszy dzień siódmego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie tworzenia skutecznego CV pod ATS, aby przejść przez Applicant Tracking System, czyli System Śledzenia Aplikacji i wygenerować tym samym rozmowy kwalifikacyjne. Dzień rozpoczął się bardzo praktycznie od wystąpienia gościa Macieja Michalewskiego, CEO / Założyciela firmy Element, który z zamiłowania do technologii stworzył ATS Element. Maciej pokazał system od kuchni i opowiedział o jego funkcjonalnościach, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata.

W dalszej części dnia, Ania omówiła narzędzia, z których korzystają zarówno kandydaci (nasi klienci), jak i sami Konsultanci – tzw. CV scannery: VMOCK, RezScore, ResumeWorded, SkillRoads, ResumeGo, Skillsyncer, Enhancv, CultivatedCulture, Resume.Shine. Na konkretnym przykładzie zaprezentowała funkcjonalność JobScan, platformy, która pozwala na porównanie CV i wybranego ogłoszenia o pracę. Efektem „skanowania” jest sprawdzenie stopnia dopasowania kandydata, do ogłoszenia o pracę poprzez słowa klucze. Dzięki temu ćwiczeniu, studenci doświadczyli, jak ważne jest dodanie do CV w kilku strategicznych miejscach kilku słów kluczy z ogłoszenia. Ma to wpływ na końcowy, procentowy wskaźnik dopasowania, gdzie z kandydatki na poziomie 27% (= delete), można zrobić kandydatkę na poziomie 81% (= interview).

Wizerunek w sieci

Drugi dzień siódmego zjazdu poprowadziła Anna Mady, zgłębiając temat wizerunku w sieci – czym jest i jaki ma wpływ na budowanie personal brandingu. Na markę osobistą składa się wiele czynników, według modelu „Personal Branding” są to m.in.: reputacja, kompetencje, strategia, komunikacja pisemna, obecność w sieci, wystąpienia publiczne, zasięg kontaktów itd.

Oceniając wizerunek (własny lub klienta), warto spojrzeć przez pryzmat następujących kategorii:

 • Widoczność → jak łatwo Cię znaleźć?
 • Networking → ile masz kontaktów (i obserwujących)?
 • Profesjonalizm → jakie robisz wrażenie?Ania przeprowadziła także ćwiczenie, które pozwoliło studentom przekonać się na własnej skórze, jakie robią wrażenie na swoich potencjalnych klientach. W dalszej części dnia omówiła, jak profesjonalnie zbudować profil na LinkedIn i na co zwrócić uwagę przy następujących elementach:
 • link
 • imię i nazwisko
 • zdjęcie w tle, zdjęcie profilowe
 • informacje kontaktowe
 • tagline
 • profile summary
 • doświadczenie
 • wykształcenie
 • inne sekcje

Wspomniała również m.in. o potencjalnie przydatnych funkcjonalnościach LinkedIn.

W pracy Doradcy Kariery istotne jest, aby orientować się, do czego mogą służyć poszczególne platformy w sieci, jak są wykorzystywane oraz przez jakie grupy zawodowe. Do takich platform należą m.in.: Twitter, TikTok, Facebook, YouTube, Xing, Twitch, GitHub itd.

W tym dniu gościnnie wystąpił Dyrektor Zarządzający z branży budowlanej, który podzielił się ze studentami doświadczeniami związanymi ze współpracą z doradcą kariery oraz wyzwaniami w trakcie procesu poszukiwania pracy.

Refleksje po siódmym zjeździe

„Mocne wrażenie zrobiły na mnie ćwiczenia z samodzielnym wyszukiwaniem i wzajemnym ocenianiem własnego wizerunku w sieci. Pozwoliło mi to spojrzeć na siebie z innego punktu widzenia; odkryłam kilka rzeczy w internecie, których się nie spodziewałam

„Bardzo podobał mi się aspekt praktyczny zajęć: mnóstwo ćwiczeń, które pozwoliły mi od razu korzystać z narzędzia oceny wizerunku w sieci”

„Zainspirowało mnie spotkanie z gościem specjalnym: to, co zaskoczyło go w procesie poszukiwania pracy, czas jego trwania, metodologia”

„Po dzisiejszym zjeździe wiem, że kolejny raz muszę skupić się na moim profilu na LinkedIn i go poprawić. Dowiedziałam się wielu praktycznych informacji dot. tego portalu i budowy profilu”

„Zaczynam się przekonywać do założenia konta na LinkedIn i dbania o swój profil, network, i tego, jak mnie widzą inni. Niezależnie od własnych upodobań, wiem, że świat zmierza w tym kierunku i muszę się z tym liczyć”

„Zrozumiałam, że narzędzia ATS najlepiej przetestować na własnej skórze

„Widzę, że w kontekście pracy z ATS ważna jest także umiejętność samodzielnego znajdowania słowa-kluczy

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/