Rola testów w Career Advisory
Pierwszy dzień drugiego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie „Narzędzia i testy w identyfikacji oraz weryfikacji celu zawodowego”. Ten dzień różnił się nieco od poprzednich pod względem jego formuły, ponieważ na ten zjazd każdy student przygotował opis wybranego przez siebie testu z puli tych najczęściej używanych na rynku, by m.in. ocenić ich przydatność w pracy z klientami, którzy rozpoczynają swoją drogę zawodową lub tych doświadczonych zawodowo, którzy np. stoją na rozdrożu. Po każdej mini-prezentacji dyskutowaliśmy o mocnych i słabych stronach prezentowanych narzędzi diagnostycznych.
Wśród prezentowanych i omawianych testów znalazły się m.in.: Extended DISC, MBTI, SHL OPQ, Hogan, Insights Discovery, Reiss, IQ, Kotwice Scheina, HAT, CliftonStrengths (Gallup) lub FRIS.
W tym dniu gościnnie wystąpiła Joanna Chrobak, która poruszyła tematykę procesów rekrutacyjnych z perspektywy headhuntera. Joanna na co dzień korzysta w swojej pracy z baterii testów Thomasa.
W skrócie o Joannie Chrobak:
Managing Director w HR Level Up oraz mentor kariery – jeden z 10 akredytowanych w Polsce przez EMCC mentorów na poziomie Seniorskim Pracitioner. Praktyk biznesu z ponad 25-letnim doświadczeniem m.in. jako Dyrektor Sprzedaży oraz Dyrektor Generalny w branżach FMCG; zarządzała zespołami do 200 osób. Od kilkunastu lat prowadzi własną firmę, która jest zaufanym partnerem wielu międzynarodowych i polskich korporacji w zakresie doradztwa personalnego. Wspiera managerów w ich rozwoju osobistym i zawodowym. Umiejętnie łączy doświadczenie biznesowe z zakresu sprzedaży i zarządzania firmą z kompetencjami profesjonalnego mentora. Specjalizuje się w ocenie i rozwoju kompetencji managerskich, wspiera klientów w poszukiwaniu i rozwoju talentów, prowadzi projekty outplacementowe.
Career View by Decision Dynamics
Drugi dzień drugiego zjazdu Ania Zadrożna rozpoczęła od pytania: „Jaka jest Twoja definicja sukcesu w karierze?”, na co studenci odpowiedzieli m.in.:
„Czuję, że odnoszę sukces, kiedy osiągam założone cele.”
„Zajmowanie się rzeczami, które są zgodne z moimi wartościami i dają mi poczucie sensu oraz przynoszą korzyści innym.”
„Gdy zachowana jest równowaga pomiędzy wartościami, rozwojem i zarobkami.”
„Sukces jest wtedy, kiedy pracuję nad tym, co daje mi radość […] i mam możliwość rozwoju.”
„Kiedy w pracy czuję, że to co robię ma sens […] jest zgodne z moim potencjałem i wartościami.”
To pytanie było wprowadzeniem do omówienia tematyki dotyczącej zarządzania ścieżkami kariery, na podstawie ponad 40-letnich badań. Wyróżnia ona:
- cztery wzorce kariery: Expert, Linear, Spiral i Transitory
- dwie perspektywy, tzw. Motywatory i Koncepty Kariery
W praktycznej części zjazdu studenci wykonywali ćwiczenia, takie jak np.:
- analiza przykładowych profili, które często występują w pracy Konsultanta Kariery
- przygotowanie („narysowanie”) profili na podstawie opisów
- modelowanie kompetencji na podstawie ogłoszenia o pracę
- job crafting na podstawie tzw. „job fit”
Rozmawialiśmy również o tym, w jaki sposób pracownicy są oceniani i wynagradzani oraz jak zdefiniować i rozpoznać różne kultury organizacyjne w oparciu o strategię i strukturę firmy.
Porównywaliśmy także, na ile profil kariery danej osoby wpisuje się w kulturę i jak bardzo jest to istotne przy zmianach wewnątrz organizacji. Tutaj więcej o zarządzaniu karierą.
Refleksje po drugim dniu drugiego zjazdu
„Na II. zjeździe uderzyło mnie, jak bardzo ważna jest kultura w organizacji i jak ona determinuje zaangażowanie pracowników”
„Po tym weekendzie przekonałam się do testów i zrozumiałam, że są one podstawą do pracy z klientem”
„Bardzo ucieszył mnie ten przegląd testów – dzięki temu uporządkowałam swoją wiedzę na ich temat”
„Zajęcia dotyczące testów skłoniły mnie do autorefleksji na temat mojej własnej kariery”
„Uświadomiłam sobie, że testy nie służą zaszufladkowaniu ludzi; stanowią one jedynie bazę do dalszej pracy”
Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.
PS. Przeczytaj więcej o pierwszym, trzecim, czwartym, piątym, szóstym, siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym i jedenastym zjeździe.
Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/