Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie – masz swoją markę osobistą. Co pojawia się w Google, gdy wpisujesz swoje imię i nazwisko? Pytanie brzmi: czy dostaniesz drugą szansę na pierwsze wrażenie? Dodatkowo, zapytaj siebie: czy chcesz pozwolić, aby Twoja reputacja w sieci zaczęła żyć własnym życiem? Czy jednak warto kontrolować narrację? Wraz z rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych i rozwojem technologii, niezwykle ważne jest to, aby przyjąć strategię budowy marki osobistej – personal branding jeszcze nigdy nie był tak istotny. Jak w takim razie świadomie budować Personal Branding? Na to pytanie odpowiedziała Anna Zadrożna podczas 10. zjazdu studiów podyplomowych Career Advisory. Kolejną poruszoną podczas tego zjazdu kwestią był outplacement omówiony przez Justynę Przybysz.

Personal branding

Siła marki osobistej – tzw. Executive Identity – to różnica pomiędzy „Kim jesteś?” a „Dziękuję, że tu jesteś” w Twojej karierze. Executive Identity wpływa na wyróżnienie się kandydatów na tle „konkurentów”, a także na możliwości zarobkowe oraz propozycje przychodzące z rynku, jak i czas szukania pracy. Na Executive Identity wpływa:

 • poziom kompetencji = w czym jesteś dobry
 • umiejętności komunikacyjne = osobiście, online (w tym również pisanie maili)
 • widoczność na rynku = network, reputacja, online, media

Ania zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, by ocenić siebie (i/lub klienta) w kontekście kompetencji w sposób obiektywny. Dlaczego? Ponieważ badanie przeprowadzone na ponad 3 600 leaderach, którzy byli na różnych stanowiskach w różnych branżach wykazało, że – relatywnie do leaderów na niższym szczeblu – leaderzy na wyższym szczeblu znacznie bardziej przeceniali swoje kompetencje (w porównaniu z postrzeganiem innych). W rzeczywistości taki wzorzec miał zastosowanie dla 19 z 20 kompetencji sprawdzanych przez badaczy, w tym dla samoświadomości emocjonalnej, właściwej samooceny, wiarygodności i wydajności kierowniczej. Tylko 10-15% badanych prawidłowo oceniło samych siebie!

Personal Branding Model

Od 2010 roku z Career Angels skontaktowało się ponad 9 000 osób – dzięki temu mamy dostęp do:

 • bardzo dużej ilości danych
 • licznych historii „od kuchni”, o których headhunter / rekruter / HR nigdy nie dowie się ze względu na relację

40% naszych klientów wraca po 2, 7, czy 10 latach.

Dzięki temu mamy wyjątkową okazję, by obserwować przebieg kariery osób, które osiągnęły „sukces”. Dodaliśmy cudzysłów, ponieważ każdy inaczej definiuje sukces! Przez prawie 3 lata zespół Career Angels przeanalizował ścieżki kariery osób, które odniosły sukces (lecz również porażki), by zrozumieć, co dokładnie składa się na powodzenie lub jego brak – tak powstał Personal Branding Model, który wyszczególnia następujące obszary:

 • cele i strategie
 • kompetencje
 • wystąpienia publiczne
 • komunikacja pisemna
 • obecność w sieci
 • reputacja
 • savoir-vivre
 • sieć kontaktów

Stworzenie spójnej marki osobistej nie dzieje się z dnia na dzień. Podczas zjazdu studenci pracowali nie tylko nad własną oceną i strategią, ale zobaczyli też, jak pracować z klientami w tym obszarze. Ania podzieliła się też „Personal Branding Kit”.

Outplacement

W niedzielę nasi studenci mieli również okazję dowiedzieć się więcej o outplacemencie od konsultantki HR z ponad 25-letnim doświadczeniem (a także coacha kariery, mentorki i trenerki biznesu Human Project Sp. z o.o.) – Justyny Przybysz. Poruszone tematy objęły m.in. różnice między programami różnych dostawców outplacementu, korzyści dla uczestnika i firmy, omówienie roli konsultanta i uczestnika oraz kwestie formalne wraz z logistyką.

Refleksje po dziewiątym zjeździe

„Ten zjazd uświadomił mi, że spójność jest ważna i na poziomie prywatnego życia i zawodowo – pozwala to zachować autentyczność
„Wszystkie elementy personal brandingu stanowią części większej układanki
„Zrozumiałam, że jak nas widzą, tak nas piszą – mamy wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez innych”
„Personal branding model to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki któremu możemy pracować nad naszą marką osobistą
„Bardzo podobało mi się ćwiczenie fear setting
„Mam poczucie, że każde kolejne zajęcia są uzupełnieniem poprzednich; tym samym, przy dyskusjach uaktywniamy wiedzę z poprzednich zajęć i możemy budować całość wiedzy z obszaru career advisory”
„Zobaczyłam, jak dobrze jest rozmawiać z osobami, które mają odmienną perspektywę – ich doświadczenia pozwalają spojrzeć na różne sytuacje w innym świetle”
„Doceniam to, że możemy wszystko przećwiczyć na sobie – to bardzo ułatwia zrozumienie i zapamiętanie różnych kwestii”
„Bardzo podobają mi się przedstawione na zajęciach narzędzia i techniki coachingowe
„Uważam, że narzędzie personal brandingu jest przydatne i kompleksowe. Cieszę się, że przećwiczyliśmy to na sobie”
„Przy omawianiu outplacementu bardzo spodobał mi się sposób, w jaki został omówiony przebieg procesu pracy z klientem oraz aspekty wyceniania oferty”
„Prezentacja dot. outplacementu była bardzo merytoryczna i kompleksowa
„Bardzo przypadło mi do gustu uwypuklenie strony emocjonalnej i zarządzania emocjami w procesie outplacementu”
„Miałam okazję poznać mnóstwo cennych informacji związanych z outplacementem, takich jak etapy procesu pracy z klientem i narzędzia przydatne na różnych etapach”

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/