Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Jakie są Twoje mocne strony z punktu widzenia pracodawcy? Dlaczego decydent ma poświęcić Ci 15 minut swojego czasu, chociaż jego firma nie prowadzi w tym momencie procesu rekrutacyjnego? Dlaczego spośród tylu kandydatów powinien wybrać właśnie Ciebie? Czy po rzuceniu okiem na Twoje CV dostrzeże, co czyni Cię wyjątkowym? To są właśnie wyzwania klientów, z którymi mierzy się na co dzień każdy konsultant kariery. Szósty zjazd studiów podyplomowych Career Advisory był poświęcony przygotowaniu skutecznego CV dla człowieka oraz profilu na LinkedIn pod kątem szukania pracy.

Przygotowanie skutecznego CV dla człowieka

Pierwszy dzień szóstego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na tym, w jaki sposób stworzyć skuteczne CV, aby dotrzeć do decydentów, czyli potencjalnych przełożonych, i wygenerować tym samym rozmowy kwalifikacyjne. Ania omówiła proces tworzenia CV na konkretnych przykładach, wyróżniając przy tym kolejne kroki: przygotowanie katalogu pytań, aby zebrać treści do CV, stworzenie draftu CV, następnie draftu CV z naniesionymi odpowiedziami klienta, a także składowe sesji CV oraz formatowanie i proofreading.
Podczas zjazdu, zwróciła również uwagę na różne formy podsumowania zawodowego, takie jak:

 • Kluczowe obszary z przykładami
 • Profesjonalne bio
 • Unikalna fabuła
 • Bio z przykładami
 • Horoskop
 • Niestandardowe

Wykonaliśmy również „test rekrutera”, który unaocznił, jak istotne w poszukiwaniu pracy jest dobrze napisane podsumowanie zawodowe.

W tym dniu gościnnie wystąpiła ekspertka w zakresie Leadershipu i transformacji oraz co-founderka New World Leader Institute – Hanna Jędruszczak. Podzieliła się ona ze studentami nie tylko doświadczeniami związanymi ze współpracą z doradcą kariery, ale także tymi związanymi z byciem w procesie zmiany pracy i ciągłym poszerzaniem swojej wiedzy dotyczącej nowych obszarów.

LinkedIn pod kątem szukania pracy

Drugi dzień szóstego zjazdu poprowadziła Anna Mady, która podzieliła się wiedzą z zakresu LinkedIn jako narzędzia przy szukaniu pracy. Jak wskazują statystyki, na LinkedIn pojawia się ponad 20 mln ogłoszeń o pracę, a z platformy tej korzysta min. 94% rekruterów. Oznacza to, że każdy kandydat szukający pracy powinien mieć zoptymalizowany profil pod kątem algorytmu LinkedIn, aby być bardziej widocznym dla swojej grupy docelowej.

Anna przedstawiła studentom perspektywę osoby, która szuka kandydatów na LinkedIn wpisując „słowa-klucze” w wyszukiwarkę platformy. Researcherowi algorytm pokazuje najpierw osoby, które posiadają w profilu poszukiwane przez niego umiejętności, dlatego tworząc profil warto pamiętać o grupie docelowej:

 • inni użytkownicy – ludzie (rekruter, osoba decyzyjna, hiring manager)
 • algorytm LinkedIn (słowa-klucze!)Co jeszcze może pomóc użytkownikowi w optymalizacji profilu:
 • analizowanie ogłoszeń o pracę pod kątem słów-kluczy oraz wymaganych umiejętności
 • zdefiniowanie preferencji dotyczących poszukiwania pracy w ustawieniach profilu (w dwóch miejscach!)
 • wypełnienie ustawień aplikacji na ogłoszenia o pracę.

Zatem kluczem do sukcesu jest dobry, zoptymalizowany profil na LinkedIn. Anna omówiła również persony użytkowników oraz scharakteryzowała szczegółowo wybrane aspekty algorytmu LinkedIn.

Refleksje po szóstym zjeździe

„Podczas tego zjazdu znacznie pogłębiłam swoją wiedzę na temat nowinek dot. LinkedIn w kontekście poszukiwania pracy”
„Uświadomiłam sobie, że ludzie na co dzień nie zauważają, jak duże znaczenie ma każde kliknięcie w sieci i że jest to później analizowane”
„Bardzo zaciekawiły mnie informacje dotyczące algorytmów LinkedIn. Fajne jest to, że jest to coś co można śledzić i na co mogę mieć wpływ, czy jest coś nad czym mam kontrolę w sieci.”
„Miałam okazję poznać bardzo wiele nowych funkcji LinkedIn, takie jak umiejętności dopasowane do ogłoszenia, czy też umiejętności kandydatów. Nie znałam wcześniej narzędzia Jobscan i jego wykorzystania nie tyle do dopasowywania CV do ogłoszenia, ale do analizy słów kluczowych.
„LinkedIn to narzędzie, które warto zgłębiać, czy nam się to podoba, czy nie
„Bardzo podobało mi się ćwiczenie z wyszukiwaniem i analizą profili. Dzięki temu mogłam spojrzeć na elementy profilu i aktywność oraz widoczność z zupełnie innej perspektywy. Skłoniło mnie to do refleksji nad tym, jak mój profil w sieci jest odczytywany przez innych”
„Jestem bardzo wdzięczna za te wartościowe zajęcia”
„Dziękuję za wiedzę i rady grupy, to niezwykłe, jak wielu perspektyw dotyczących jednego tematu można poznać
Bardzo podobają mi się spotkania z gośćmi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. Pokazuje to, jak różne motywacje w podejściu do zmiany mogą istnieć”
„Przemyślenia i refleksje mobilizują mnie do tego, by przełamać się i zaprzyjaźnić z platformami, z których niekoniecznie lubię korzystać
„Zrozumiałam, że warto otwierać klienta na inne opcje
„Ten zjazd stanowił dla mnie moment przełamania i dzięki temu widzę, że przede mną jest wiele pracy”
„Ważne jest, aby aktualizować i weryfikować swoją wiedzę oraz dzielić się nią z naszymi klientami. Wówczas budujemy swój wizerunek jako osoby, która nadąża nad zmianami i technologią”
„Dzisiejszą wiedzę zamierzam wykorzystać również przy budowaniu wizerunku hiring managerów w organizacji: pod kątem budowy ich profilu, aktywności w sieci, wiarygodności. Jeśli mają szukać pracowników, muszą być wiarygodni i utożsamiać się z firmą”
„Wiedza o LinkedIn dot. poszukiwania pracy, którą pozyskałam podczas tego zjazdu, zmusza mnie do zastanowienia się nad tym, jak poprawnie budować ogłoszenia o pracę, by trafiali do mnie odpowiedni kandydaci – jakich słów kluczy, umiejętności itd. użyć”
„Rozmowa z gościem specjalnym była bardzo ciekawa; pokazała mi, że teraz mamy do czynienia z rynkiem stałego douczania się
„Cieszę się, że mogłam poznać różne typy podsumowania zawodowego
„Bardzo przemówiło do mnie pokazywanie dwóch wersji CV: przed i po, ponieważ dobrze uświadamia to skalę zmiany i efekt końcowy”
Uczestniczenie w tych studiach jest dla mnie bardzo rozwijające, nawet jeśli na koniec nie zdecyduję się iść w kierunku bycia doradcą”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

PPS. Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/