Career Advisory – refleksje po 1. edycji studiów podyplomowych

Career Advisory – refleksje po 1. edycji studiów podyplomowych

Career Advisory – refleksje po 1. edycji studiów podyplomowych

„Career Advisory – bardzo wymagająca profesja”, „Nie spodziewałam się takiego ogromu wiedzy”, „Rynek nie ma świadomości, co kryje się za doradztwem kariery”, „Nie zdawałam sobie sprawy z tak dużej potrzeby śledzenia trendów rynku pracy”… To tylko kilka cytatów – refleksji studentów (już teraz absolwentów) po 1. edycji studiów podyplomowych.

Jesienią 2021 roku podjęli oni wyzwanie:

  • 11 intensywnych zjazdów – 22 dni, czyli 176 godzin wykładowych
  • 89 stron prac zaliczeniowych
  • 29 case’ów klientów, które zostały rozwiązane
  • 1 projekt grupowy, w tym prezentacja
  • analiza 12 najpopularniejszych testów / narzędzi dostępnych na rynku dla kandydatów / pracowników
  • ponad 50 (!) ćwiczeń praktycznych (indywidualnych, w parach i grupach)
  • wsparcie średnio 2-3 klientów równolegle do ich pracy w pełnym wymiarze godzin i obciążenia nauką, z których większość z powodzeniem znalazła nową pracę lub awansowała
  • liczne dyskusje grupowe
  • 45 losowo wybranych pytań z puli 77 podczas egzaminu pisemnego
  • 1 egzamin ustny

W mgnieniu oka zostali absolwentami 1. roku i dziś dzielą się z nami swoimi wnioskami, refleksjami oraz tym, co ich zaskoczyło. Jeśli chcesz poznać bliżej naszych studentów, przeczytać o ich profilach oraz pierwszych refleksjach ze studiów, przeczytaj pierwszy post z tej serii.

(tl;dr: „średni staż pracy to 18 lat / 75% z nich „wylądowało” w szeroko rozumianym twardym i miękkim HR na stanowiskach i/lub rolach takich, jak: coach, trener, rekruter, HR Manager, HR BP lub Dyrektor HR”)

Refleksje po 1. edycji studiów podyplomowych Career Advisory

Zacznijmy od najkrótszych podsumowań „w punkt”:

„Doradca Kariery musi posiadać szerokie kompetencje.”
„Zapisałam się na studia, by otrzymać praktyczne narzędzia i je dostałam.”
„Na początku miałam duże wątpliwości, czy ten kierunek studiów jest dla mnie, ponieważ nie jestem z HR-u. Otrzymałam wiedzę, którą mogę wykorzystywać na co dzień w pracy z zespołem, nie boję się doradzać, wiem, jak śledzić dynamiczny rynek.”

To z kolei refleksje, którymi podzieliła się jedna z naszych absolwentek:

„- Podążaj za klientem i nie forsuj rozwiązań, na które nie jest gotowy.
– Nie zakładaj, że wiesz lepiej niż klient, czego potrzebuje.
– Uświadamiaj klientowi możliwości, ale pozostaw mu odpowiedzialność za podejmowane działania i decyzje.
– Nie wykorzystuj wszystkich narzędzi, które znasz, tylko te, których klient potrzebuje.
– Przedstawiaj fakty i jednocześnie bądź gotów pogodzić się z faktem, że klient postąpi wbrew nim na własną odpowiedzialność.
– Więcej słuchaj, niż mów.”

Co (według kolejnej absolwentki) można zyskać, studiując Career Advisory?

„Prowadzenie konsultacji dostarczyło mi nie tylko pogłębionej wiedzy na temat procesu pracy konsultanta kariery, ale także wskazało kilka obszarów, nad którymi powinnam się pochylić, aby w przyszłości lepiej wykonywać tę rolę. Dużym odkryciem było dla mnie, że w pracy konsultanta kariery potrzebny jest zarówno bogaty zasób kompetencyjny, jak i nieustające śledzenie rynku, który można opisać w tak dokładnych liczbach.”

Jest nam również niezmiernie miło, że zdobytą podczas studiów wiedzę nasi absolwenci będą mogli wykorzystać na różnych polach zawodowych:

„Jestem przekonana, że w najbliższym czasie zdobytą podczas studiów wiedzę wykorzystam wewnątrz organizacji w procesie rozwojowym pracowników. Dzisiaj już wiem, że w tym procesie niezwykle istotny jest klient, ale też wiedza i doświadczenie konsultanta oraz kodeks etyczny, który tworzy.”

Kolejna absolwentka zauważyła, jak studia wpłynęły na jej kompetencje w obszarze pracy z klientem, ale (co ciekawe) również na jej własne wewnętrzne bariery:

„To była wielka „przygoda” zmierzenia się ze swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie pracy doradczej, ale też lękami, brakami i oczekiwaniami. Podczas pracy z moją klientką zauważyłam, że często skupiam się na generowaniu rozwiązań, które w rzeczywistości powinna wskazywać moja klientka. Zauważyłam też własne niskie kompetencje w aktywnym słuchaniu i trudność w zadawaniu otwartych pytań. To, co podobało mi się w mojej roli, to to, że mogłam towarzyszyć w „zmianie” oraz w odkrywaniu nowej perspektywy myślenia u mojej klientki w obszarze tego, jak może wyglądać jej przyszłe życie zawodowe. Cieszę się, że mogłyśmy z moją klientką wypracować cele, które ustaliłyśmy sobie w trakcie spotkań – przynajmniej na poziomie świadomości, zmiany schematów myślenia, znajomości siebie i swoich wartości.”

Nasi absolwenci mieli również możliwość poznania różnych case’ów i typów klientów:

„Każdy klient ma różne potrzeby i oczekiwania wobec konsultanta kariery. Ważna jest otwartość i szczerość, ale też zbudowanie zaufania, które przyniesie efekty długoterminowe i spowoduje, że jeśli nie dzisiaj, to w przyszłości klient przy kolejnej zmianie zawodowej skorzysta z usług konsultanta kariery, chcąc w sposób profesjonalny i efektywny dokonać oczekiwanej zmiany zawodowej.”

To kolejne refleksje (a także własne rady na przyszłość) naszej absolwentki:

„- Nie zakładać z góry, że rozmowa potoczy się według jakiegoś schematu. Słuchać niezwykle uważnie, nie kończyć w głowie myśli za klienta.
– Być gotowym na silne emocje u klienta.
– Prowadzić skrupulatne notatki.
– Podczas pierwszego spotkania niezwykle przydaje się wiedza na temat stylów komunikacyjnych klienta i konsultanta kariery. Zachowanie złotego środka między zdobywaniem informacji a empatycznym słuchaniem jest trudne.”

Różnorodność to kolejny plus wspominany przez naszych absolwentów:

„Każda z osób, z którymi miałam przyjemność pracować, była w zupełnie innej sytuacji, miała inne potrzeby i oczekiwania. To bardzo wyraźnie mi potwierdziło, że procesy pracy, narzędzia i modele mają służyć celom klienta. Na pewno warto, aby konsultant kariery miał pełen zasób procesów, narzędzi i modeli oraz własnych doświadczeń, które pozwalają mu świadomie wybierać, co może klientowi rekomendować we współpracy. Jednocześnie dzięki tej wiedzy może na bieżąco dostosowywać ofertę – w miarę poznawania klienta i zmiany jego sytuacji.”

Warto pamiętać (co przypomina niżej kolejna z absolwentek), że praca Konsultanta Kariery to „praca z misją”:

„Zarządzanie klientem to też kompetencja, której nauka przychodzi z czasem i z doświadczeniem, na co liczę w najbliższej przyszłości. Każdy klient to zupełnie inna historia, dlatego konsultant kariery to praca z misją. Dla przypomnienia: słowo misja oznacza m.in. ważne, odpowiedzialne zadanie do spełnienia. I takimi zadaniami zajmuje się konsultant kariery – trzeba o tym pamiętać, zaczynając pracę z ludźmi i być gotowym na szereg niespodzianek, które mogą się wydarzyć po drodze.”

Kolejna z naszych absolwentek zauważyła, jak wszechstronny (ale też wymagający) jest zawód Konsultanta Kariery:

„Ćwicząc z różnymi klientami poszczególne elementy z obszaru career advisory dochodzę do wniosku, że nie ma jednej ścieżki wspólnej dla wszystkich klientów. Wielokrotnie dochodziłam do wniosku, jak ważne w pracy z klientem jest zachowanie świeżego spojrzenia, nieobarczonego stereotypowym myśleniem, pozwalającego podążać za klientem w wypracowaniu jak największej liczby opcji, pomysłów na swoją dalszą karierę, a nie narzucanie swojego sposobu myślenia.
Innym istotnym aspektem we współpracy z klientami okazuje się być komunikacja oraz umiejętność dopasowania się do stylu danego klienta, a także kontrolowanie czasu w stosunku do zaplanowanych efektów poszczególnych etapów. Niewątpliwie doradca kariery powinien wykazać się dużą elastycznością i szeroką gamą kompetencji, w tym doskonałym zarządzaniem sobą oraz klientem i jego projektem. Podsumowując: im mniejsza samoświadomość klienta, tym trudniejsza jest z nim praca.
Postrzeganie klienta może się w znacznym stopniu rozmijać z rzeczywistością i im wcześniej to zauważymy, tym lepsze rozwiązania czy też narzędzia będziemy w stanie klientowi doradzić. Musimy się również pogodzić z tym, że nie zdołamy pomóc każdemu klientowi.”

Na koniec jeszcze jedna porcja przemyśleń naszego absolwenta:

„- Klient może się do nas zgłosić, kiedy jego wcześniejsze próby znalezienia pracy nie zakończyły się sukcesem lub gdy jest już postawiony przed przysłowiową ścianą i ma niewiele czasu na działanie – tutaj okazuje się, jak bardzo ważna jest praca konsultanta oraz jego profesjonalne i etyczne podejście.
– Dla niektórych osób poszukiwanie pracy może być powodem do wstydu. Ważna jest dyskrecja oraz zaufanie klienta.
– Nie możemy zakładać, że klient powinien wiedzieć coś, bo [xxx]. „Nie wiemy czego nie wiemy”.
– Klient może nie zdawać sobie sprawy z własnych osiągnięć i mocnych stron.
– Klient może nie zdawać sobie sprawy, jak ważny jest jego wizerunek w sieci i nie tylko.
– Ważny jest plan działania i weryfikacja, czy klient wykonał wymagane czynności.”

PS. Przeczytaj więcej o wszystkich zjazdach:

Czy to wzbudziło Twoje zainteresowanie? Dowiedz się, jak rozwijać się zawodowo w obszarze Career Advisory: https://careerangels.eu/pl/zostan-konsultantem-kariery/.

Masz wątpliwości, czy ta wiedza Ci się przyda? Skontaktuj się z Anna.Mady@CareerAngels.eu, która udzieli Ci wszelkich informacji na temat możliwości rozwoju w tym obszarze.