Studia podyplomowe Career Advisory – po drugim zjeździe

„Powinienem zmienić pracę, ale nic z tym nie robię”, „Czuję, że uderzam głową o sufit, przestałem się rozwijać”, „Muszę się przebranżowić”, „Utknąłem i nie wiem co dalej”…Brzmi znajomo? Każdy prędzej, czy później stanie w obliczu podjęcia ważnej dla siebie decyzji. Towarzyszy temu opór, strach przed zmianą, czy wyjściem ze strefy komfortu. To są właśnie wyzwania klientów, z którymi mierzy się na co dzień każdy konsultant kariery. Do tego dochodzą zmieniające się trendy na rynku pracy, automatyzacja, wpływ technologii lub – jak teraz – sytuacja pandemiczna, która zmieniła zachowania poszczególnych graczy na rynku pracy. By móc skutecznie doradzać, wspierać i motywować swoich klientów w dokonywaniu życiowych decyzji, niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii, coachingu i pracy z oporem.

Psychologia zmian. Praca z oporem. Coaching Kariery.

Drugi zjazd rozpoczął się tematem „Psychologia Zmian”, w dniu 27.11. o 8:45 z dr. Pawłem Fortuną. Na rozgrzewkę zadał studentom pytanie „Czy koniecznie trzeba wychodzić ze strefy komfortu?”. Podczas zajęć poruszył również aspekty takie jak:
• Strategie motywowane lękiem przed porażką
Funkcje narzekania
• Ułatwianie zmiany – z perspektywy roli mentora, modelu, coacha

W skrócie o dr. Pawle Fortunie:
Psycholog biznesu, autor i współautor kilkunastu książek, laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną oraz trzykrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Realizuje w biznesie innowacyjne projekty związane z adaptacją do zmian, przełamywaniem rutyny oraz poszukiwaniem sposobów budowania trwałych relacji.

Pierwszy dzień drugiego zjazdu zakończyła Bożena Wujec z wykładem pt. „Praca z oporem i ograniczającymi przekonaniami”. Poruszyła ważną kwestię sposobu myślenia, który wpływa na nasze życie oraz temat pokonywania przeszkód. Podczas zajęć odpowiedziała, również na pytania:
• W jaki sposób tworzą się przekonania?
Jak rozpoznać nieuświadomione przekonania?
• Jak zmienić perspektywę przekonań?
• Jak utrwalić pożądane przekonania?

W skrócie o Bożenie Wujec:
Coach i trener międzykulturowy. Wykładowca na studiach MBA i studiach podyplomowych na wielu uczelniach w Polsce i uniwersytetach zagranicznych. Na co dzień wspiera klientów zarówno swoich, jak i klientów firm doradczych w EMEA, APAC, i USA, m.in. dla Center for Creating Leadership. Prowadzi sesje coachingowe dla wyższej kadry zarządzającej oraz szkolenia z zakresu współpracy międzykulturowej, diversity oraz neuroscience.

Drugi dzień zjazdu był dedykowany tematyce „Coaching Kariery” i zajęcia prowadziła Klaudia Fatah. Jeden z najważniejszych aspektów pracy konsultanta kariery to wiedza, kiedy stosować coaching, kiedy uczyć i kiedy doradzać. Klaudia wspomniała także o:
• specyfice pokoleniowej (pokolenia X, Y, Z)
• dobrych pytaniach – jakby mogło być inaczej w coachingu – w tym np. o pytaniach kartezjańskich
• metodach GROW, GOLD, SWOT

W skrócie o Klaudii Fatah:
Od ponad 20 lat tworzy i prowadzi programy szkoleniowe z zakresu zarządzania ludźmi, w tym rekrutacji lub onboardingu. Certyfikowany Coach ICC z doświadczeniem psychoterapeutycznym. Ukończyła Socjologię i Psychologię Kliniczną. Ma doświadczenie w programach outplacementowych. Jest aktywnym headhunterem Executive Search.

Refleksje dwóch studentów po drugim zjeździe

Wszyscy wykładowcy byli wybitni. 1,5 godziny z Panią Bożeną Wujec to jest po prostu grzech :) uważam, że co najmniej pół dnia powinna mieć z nami zajęcia. Bardzo ciekawy temat otwierający głowę. Paweł Fortuna – wybitny. Tak nas zaciekawił, że mieliśmy tylko króciutka przerwę i jechaliśmy z materiałem. Uświadomił nam, co stoi za zachowaniami ludzi w procesie zmiany. Bardzo ciekawe i inspirujące. Klaudia również doskonała. Pod koniec jej zajęć nastąpił zbiorowy bunt 😀, że to za mało. Świetnie się z nią pracowało. Coaching okazał się trudniejszy niż myśleliśmy. […] W mojej ocenie te studia to była moja najlepsza decyzja rozwojowa i jestem z niej bardzo zadowolona. Czekam z niecierpliwością na każdy zjazd.”

„Dla mnie oba dni były bardzo ciekawe. Wykładowca X i Y to zupełnie inny styl wykładów. U jednego duża swoboda, brak struktury. U drugiego, uporządkowanie i plan. Nie wpływa to jednak na ocenę. Oba wykłady 5/5 i dla mnie tylko rozbudzenie mojej ciekawości i głodu wiedzy. […] Zajęcia z coachingu wprowadziły trochę zamieszania w naszych głowach w temacie różnicy pomiędzy zawodem coacha, doradcy zawodowego i konsultanta.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. W międzyczasie możecie przeczytać o przykładzie sfrustrowanego klienta, który szukał pracy i nie widział oczekiwanych wyników (artykuł jest po angielsku).

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. Wystartowała rekrutacja na rok akademicki 2022/2023, który będzie prowadzony w języku:

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/