Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

„Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami: 5 odpowiedziało, z 2 rozmawiałem przez telefon lub na Skypie. Po 7 dniach wysłałem follow-up do tych, które nie zareagowały. Po kolejnych 3 dniach wysłałem im zaproszenia na LinkedIn. Skontaktowałem się z 1 alternatywnym decydentem. Rezultat: cisza.” Do Konsultantów Kariery często trafiają sfrustrowani kandydaci, którzy nie są świadomi tego, co robią źle, i dlaczego ich poszukiwania są bezskuteczne. Do tego dochodzą lata doświadczenia oraz wiek, na który kandydaci zrzucają winę swoich niepowodzeń. Kluczem do sukcesu jest strategia i aktywne wykorzystywanie nowoczesnych kanałów poszukiwania pracy: networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia. Właśnie tej tematyki dotyczył ósmy zjazd.

Kanały poszukiwania pracy, w tym networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia

Pierwszą część ósmego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie, w jaki sposób aktywnie szukać pracy wykorzystując takie kanały jak: kontakt bezpośredni, kontaktowanie headhunterów, czy ogłoszenia o pracę.

W pierwszym dniu zjazdu Ania omówiła sposoby i metody stworzenia listy potencjalnych pracodawców jako najbardziej skutecznego kanału poszukiwania pracy dla doświadczonych kandydatów. W przygotowaniu listy najważniejsze jest uwzględnienie celu klienta i jego grupy docelowej. Formuła zjazdu była bardzo praktyczna, ponieważ studenci ćwiczyli:

 • sposoby dotarcia do potencjalnego szefa
 • metody identyfikacji grupy docelowej
 • jak znaleźć adres mailowy decydenta
 • jak skutecznie skontaktować się z decydentem
 • jak napisać treść maila, aby spowodował on otwarcie naszego CV i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Podczas tego dnia, gościliśmy Dyrektora HR, który opowiedział o tym, jak wyglądają procesy rekrutacyjne od kuchni oraz doradził, co powinien zrobić kandydat, który chce aktywnie szukać pracy.

Drugi dzień zaczął się od sposobów dotarcia do headhunterów, w tym: czym różni się mail do headhuntera, od maila do potencjalnego szefa. Ania omówiła również 3 case’y klientów, które dotyczą częstych sytuacji kandydatów, m.in.:

 • „Skontaktowałem się z 10 headhunterami, miałem dwie rozmowy i czekam na odpowiedź. Nie wiem co mogę zrobić więcej.”
 • „W sierpniu będę na wakacjach i powrócę do szukania pracy we wrześniu. Mam swoje wzloty i upadki, do tego obawiam się, iż jestem zbyt stary na bycie dobrym kandydatem (mam prawie 50 lat).”
 • „Skontaktowałem się bezpośrednio z 6 firmami. Za każdym razem odrzucano moją kandydaturę mailowo, nie zapraszając nawet na rozmowę telefoniczną.”

Kandydaci często są sfrustrowani, nie osiągając zamierzonych efektów i upatrując winy swoich niepowodzeń w wieku czy zbyt dużym doświadczeniu. Jednak nie to jest przyczyną takiej sytuacji – ważna jest strategia, jakość dokumentów ale też ilość skontaktowanych osób.

Drugą cześć dnia poprowadziła Sandra Bichl, która skupiła się na drugim najskuteczniejszym kanale poszukiwania pracy, którym jest networking. Sandra pokazała, jak skutecznie pracować z klientami, by w sposób produktywny, strategiczny oraz elegancki uruchomili swoją sieć kontaktów, aby osiągnąć swój cel zawodowy wewnątrz organizacji lub na rynku.

Dodatkowo poruszyła aspekty:

 • jak ustalić plan działań z klientem
 • na co zwrócić uwagę przy pisaniu treści wiadomości
 • jak pracować z klientem, który nie jest chętny do „networkingowania” z rożnych powodów, takich jak: brak sieci kontaktów, mała lub hermetyczna branża, ego, obawa przed odrzuceniem.

Refleksje po ósmym zjeździe

„Zobaczyłam po tym zjeździe, jak można precyzyjnie stworzyć listę potencjalnych pracodawców zgodnych z celem klienta, oraz jak ustalić potencjalnego szefa wraz z jego adresem mailowym.”
„Odkrywcza dla mnie była sztuka napisania treści maila; to duży wysiłek, aby napisać go w prosty ale skuteczny sposób.”
„Uświadomiłam sobie, do ilu osób trzeba wysłać maila, aby wygenerować rozmowy kwalifikacyjne.”
„Ciekawe było spotkanie z gościem, i jego opis tworzenia ogłoszenia, na które zaaplikowało 1000 kandydatów.”
„Uzmysłowiłam sobie, jak duża jest wartość kanałów poszukiwania pracy, a zwłaszcza networku. Warto utrzymywać relację z osobami strategicznymi i robić regularny audyt swojej sieci kontaktów. W przyszłości to ułatwi nam i naszym klientom zwrócenie się do nich o ewentualną pomoc.”
„Ten zjazd jeszcze bardziej uświadomił mi, że każdy powinien dbać o swój network zawsze – nie tylko gdy szuka się pracy .”
„Ze zjazdu wychodzę z jeszcze większym przekonaniem o sile relacji. Zawsze warto o nie dbać, nawet kiedy musimy odmówić headhunterowi, warto to robić strategicznie, może kogoś polecić, nigdy nie wiemy, kiedy taki kontakt może nam / naszym klientom się przydać.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. Wystartowała rekrutacja na rok akademicki 2022/2023, który będzie prowadzony w języku:

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/