Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, boty, ATS-y, algorytmy… to już codzienność każdego kandydata na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. W tej rzeczywistości powinien odnaleźć się również profesjonalny Konsultant Kariery, który musi znać digitalowe trendy oraz narzędzia, aby móc dobrze doradzać i prowadzić klienta w kierunku skutecznego osiągnięcia celu. Siódmy zjazd studiów podyplomowych Career Advisory był poświęcony przygotowaniu skutecznego CV pod ATS oraz wizerunku w sieci.

Przygotowanie skutecznego CV pod ATS

Pierwszy dzień siódmego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie, stworzenia skutecznego CV pod ATS, aby przejść przez Applicant Tracking System, czyli System Śledzenia Aplikacji i wygenerować tym samym rozmowy kwalifikacyjne. Dzień rozpoczął się bardzo praktycznie od wystąpienia gościa Macieja Michalewskiego, CEO / Założyciel firmy Element, który z zamiłowania do technologii stworzył ATS Element. Maciej pokazał system od kuchni i opowiedział o jego funkcjonalnościach, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata.

W dalszej części dnia, Ania omówiła narzędzia, z których korzystają zarówno kandydaci (nasi klienci), jak i sami Konsultanci – tzw. CV scannery: VMOCK, RezScore, ResumeWorded, SkillRoads. Na konkretnym przykładzie zaprezentowała funkcjonalność JobScan, platformy, która pozwala na porównanie CV i wybranego ogłoszenia o pracę. Efektem „skanowania” jest sprawdzenie stopnia dopasowania kandydata, do ogłoszenia o pracę poprzez słowa klucze. Dzięki temu ćwiczeniu, studenci doświadczyli, jak ważne jest dodanie do CV w kilku strategicznych miejscach kilku słów kluczy z ogłoszenia. Ma to wpływ na końcowy, procentowy wskaźnik dopasowania, gdzie z kandydatki na poziomie 27% (= delete), można zrobić kandydatkę na poziomie 81% (= interview).

Wizerunek w sieci

Drugi dzień siódmego zjazdu poprowadziła Sandra Bichl, zgłębiając temat wizerunku w sieciczym jest, i jaki ma wpływ na budowanie personal brandingu. Na markę osobistą składa się wiele czynników, według modelu „Personal Branding” są to m.in.: reputacja, kompetencje, strategia, komunikacja pisemna, obecność w sieci, wystąpienia publiczne, zasięg kontaktów itd.

Oceniając wizerunek (własny lub klienta), warto spojrzeć przez pryzmat następujących kategorii:

 • Widoczność → jak łatwo Cię znaleźć?
 • Networking → ile masz kontaktów (i obserwujących)?
 • Profesjonalizm → jakie robisz wrażenie?

Sandra zrobiła także ćwiczenie, które pozwoliło studentom przekonać się na własnej skórze, jakie robią wrażenie na swoich potencjalnych klientach. W dalszej części dnia omówiła, jak profesjonalnie zbudować profil na LinkedIn i na co zwrócić uwagę przy następujących elementach:

 • link
 • imię i nazwisko
 • zdjęcie w tle, zdjęcie profilowe
 • informacje kontaktowe
 • tagline
 • profile summary
 • doświadczenie
 • wykształcenie
 • inne sekcje

Wspomniała również m.in. o potencjalnie przydatnych funkcjonalnościach LinkedIn.

W pracy Doradcy Kariery istotne jest, aby orientować się, do czego mogą służyć poszczególne platformy w sieci, jak są wykorzystywane oraz przez jakie grupy zawodowe. Do takich platform należą m.in.: Twitter, TikTok, Facebook, YouTube, Xing, Twitch, GitHub itd.

Refleksje po siódmym zjeździe

„Otworzyły mi się oczy, jak zobaczyłam narzędzie ATS – ale też widzę jaki trzeba zachować balans pomiędzy ATSem, a człowiekiem”.
„Bardzo mnie zainteresowała tematyka, jak zhakować systemy – idąc na te studia chciałam mieć narzędziowe podejście i właśnie to na każdym z wykładów dostaję”.
„Zdziwiło mnie jak rozbieżne oceny dają CV scanery oceniając to samo CV. Ja miałam do nich większe zaufanie – teraz wiem, że trzeba krytycznie patrzeć na różne narzędzia”.
„Zszokowało mnie jaką wiedzę techniczną trzeba posiadać, aby dobrze doradzać klientom i jak też ważny jest zdrowy rozsądek do różnego typu narzędzi oceniających CV”
„Nie doceniałam narzędzi ATS, zdziwiło mnie, że przez brak znajomości narzędzia można ławo stracić szansę na dalszy etap rekrutacji. Bez względu na to jaką mamy opinię na temat danego narzędzia, to znajomość reguł zwiększa szansę na kontakt z człowiekiem (rekruterem)”
„Dla mnie pierwsze dwa zjazdy drugiego semestru były najlepsze do tej pory!”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. Wystartowała rekrutacja na rok akademicki 2022/2023, który będzie prowadzony w języku:

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/