Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

„Proszę opowiedzieć coś o sobie”, „Jaki jest Twój największy sukces?”, „Jaka jest Twoja największa porażka? Czego Cię nauczyła?”, „Jak radzisz sobie ze stresującą sytuacją?”, „Dlaczego akurat Ciebie mamy zatrudnić?”. To standardowe pytania rekrutacyjne, które potrafią sprawić trudność.
Dodatkowo obecnie większość spotkań odbywa się online i do przygotowania merytorycznego dochodzi również przygotowanie techniczne i wizualne, czyli stabilne połączenie z Internetem, dobre światło, spokojna przestrzeń itd. Aż 90% kandydatów nie przygotowuje się przed rozmowami – idą na żywioł. Nie czytają na temat firmy, branży albo nie czytają nawet treści ogłoszenia, na które aplikowali; nie wiedzą kim jest osoba, z którą się spotykają. Przygotowanie klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych to tematyka omawiana na 9. zjeździe studiów podyplomowych – Career Advisory.

Przygotowanie klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych

Pierwszy dzień zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie w jaki sposób przygotować klienta do różnych rozmów kwalifikacyjnych. Zostały omówione etapy „interview”, również te najczęściej pomijane „przed” i „po” rozmowie. Dlaczego to takie ważne? Z danych Career Angels wynika, że 29-34% kandydatów (zarówno wśród studentów, jak i doświadczonych specjalistów HR) nie reaguje na pozytywną odpowiedź i zaproszenie do procesu rekrutacyjnego! 50% kandydatów, którzy pomyślnie przechodzą testy, nie pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Uwaga: oni wybierali datę i godzinę. Dla porównania statystyki z Indeed: 48% kandydatów ghostowało, a 7% nie przyszło do pracy w dniu rozpoczęcia pracy. Takie zachowania mają wpływ na personal branding kandydata, dlatego tak ważne są wszystkie etapy rozmowy kwalifikacyjnej:

 1.  Przed (wybrane punkty):
  • zdobądź zaproszenie – odpowiadaj na maile, sprawdzaj folder SPAM
  • rób testy – obserwujemy stosunkowo duży opór przez testami u doświadczonych managerów i executives
  • znajdź przykłady w swoim doświadczeniu do wszystkich obowiązków i wymagań z ogłoszenia o pracę
  • przygotuj odpowiedzi na wszystkie standardowe pytania o sukcesy, porażki, sytuacje itd.
 2. Po (wybrane punkty):
  • przygotuj 2-3 pytania do rozmówcy
  • zapytaj o następne kroki
  • wyślij maila z podziękowaniem i podsumowaniem w ciągu 24 godzin

W tym dniu Ania omówiła również różnice pomiędzy rozmową online i offline, zwracając uwagę m.in. na aspekty wizerunkowe, jak tło oraz prawidłowe oświetlenie twarzy.

W dalszej części studenci ćwiczyli na przykładach zastosowanie metodologii STAR, która porządkuje odpowiedzi kandydata.

Podczas tego dnia, gościliśmy Dyrektora HR, konsultanta i HRowca, który opowiedział, jakie błędy kandydaci popełniają najcześciej podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Wsparcie klienta w zmianie branży

Drugi dzień dziewiątego zjazdu, poświęcony był tematowi wsparcia klienta w zmianie branży, zawodu i trudności podjęcia pracy po dłuższej przerwie. Zostały omówione narzędzia i metody, jakich można użyć, aby pomóc klientowi w takiej zmianie. Podczas ćwiczeń Ania przeanalizowała konkretne case’y, które obejmowały zmianę oraz sposób działania, podejścia do stworzenia dokumentów aplikacyjnych i strategii. Podczas tego dnia gościliśmy Wojciecha Żytkowiaka, który opowiedział o swojej własnej zmianie oraz o tym, co w niej było kluczowe. Podzielił się tym, co było dla niego trudne, co było wyzwaniem, jak wygląda praca w totalnie odmiennej kulturze organizacyjnej.

Refleksje po dziewiątym zjeździe

„Jako Manager HR, usystematyzowałam swoją wiedzę na temat strategicznego podejścia do „interview” i znaczenia pytań badających motywację. To z pewnością wykorzystam wewnątrz organizacji, aby jeszcze lepiej diagnozować potencjał kandydatów.”
„Ten zjazd uzmysłowił mi, jak ważna jest strategia, aby dobrze przygotować się na rozmowę rekrutacyjną. Należy pamiętać, że idzie się zdobyć ofertę pracy. Niby oczywiste, ale powiedzenie sobie tego przed spotkaniem, pomaga ustawić sobie odpowiednią perspektywę i może wpłynąć na to, jakie wrażenie wywrze kandydat.”
„Ze zjazdu wychodzę z jeszcze większym przekonaniem, jak istotne są pytania, które pozwolą na wydobycie z klienta jego mocnych stron i motywacji. To dobre pytania pomagają nam upewnić się, czy zmiana branży / zawodu jest przemyślana.”
„Uświadomiłam sobie, jak ważna jest metoda STAR, która pomaga w sposób strategiczny i poukładany przedstawić najważniejsze kompetencje i projekty.”
„Po zjeździe nasuwa mi się wniosek, że „interview” to nie tylko to, co dzieje się w trakcie rozmowy, ale również na etapie „przed” i „po” rozmowie.”
„Zjazd pokazał mi, jak ważne jest, aby znać swoje CV i to, co chcemy osiągnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.”
„Bardzo podobała mi się formuła tego zjazdu: case – rozmowa, case – rozmowa: każdy ze studentów widział coś innego. Świetnym doświadczeniem była wymiana różnorodnych spostrzeżeń. Dzięki temu mogłam zauważyć, jak różne są perspektywy studentów wywodzących się z różnych środowisk.”
„Wychodzę ze zjazdu z wnioskiem, jak ważne jest, aby nie kierować się schematami, które mamy doradzając klientom w zmianie branży, czy zawodu.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. Wystartowała rekrutacja na rok akademicki 2022/2023, który będzie prowadzony w języku:

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/