Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po dziesiątym zjeździe

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie – masz swoją markę osobistą. Co pojawia się w Google, gdy wpisujesz swoje imię i nazwisko? Pytanie brzmi: czy dostaniesz drugą szansę na pierwsze wrażenie? Dodatkowo zapytaj siebie: czy chcesz pozwolić, aby Twoja reputacja w sieci zaczęła żyć własnym życiem? Czy jednak warto kontrolować narrację? Wraz z rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych i rozwojem technologii, istotne jest, aby przyjąć strategię budowy marki osobistej, ponieważ personal branding jeszcze nigdy nie był tak istotny. Jak w takim razie budować świadomie Personal Branding? Na to pytanie odpowiedziała Sandra Bichl podczas 10. zjazdu studiów podyplomowych Career Advisory.

Personal branding

Siła marki osobistej – tzw. Executive Identity – to różnica pomiędzy „Kim jesteś?”, a „Dziękuję, że tu jesteś” w Twojej karierze. Executive Identity wpływa na wyróżnienie się kandydatów na tle „konkurentów”, a także np. na możliwości zarobkowe oraz jakie propozycje przychodzą z rynku, albo ile będzie trwał czas szukania pracy. Na Executive Identity wpływa:

 • poziom kompetencji = w czym jesteś dobry
 • umiejętności komunikacyjne = osobiście, online (w tym też pisanie maili)
 • widoczność na rynku = network, reputacja, online, media

Sandra zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, by ocenić siebie (i/lub klienta) w sposób obiektywny, jeśli chodzi o kompetencje. Dlaczego? Ponieważ badanie na ponad 3 600 leaderów, którzy byli na różnych stanowiskach w różnych branżach wykazało, że – relatywnie do leaderów na niższym szczeblu – leaderzy na wyższym szczeblu znacznie bardziej przeceniali swoje kompetencje (w porównaniu z postrzeganiem innych). W rzeczywistości taki wzorzec miał zastosowanie dla 19 z 20 kompetencji sprawdzanych przez badaczy, w tym dla samoświadomości emocjonalnej, właściwej samooceny, wiarygodności i wydajności kierowniczej. Tylko 10-15% badanych prawidłowo oceniło samych siebie!

Personal Branding Model

Od 2010 roku z Career Angels skontaktowało się ponad 9 000 osób – dzięki temu mamy dostęp do:

 • bardzo dużej ilości danych
 • licznych historii „od kuchni”, o których headhunter / rekruter / HR nigdy nie dowie się ze względu na relację
 • 40% klientów wraca po 2, 7, czy 10 latach

Dzięki temu mamy wyjątkową okazję, by obserwować przebieg kariery osób, które osiągnęły „sukces”. Dodaliśmy cudzysłów, ponieważ każdy inaczej definiuje sukces! Przez prawie 3 lata zespół Career Angels przeanalizował ścieżki kariery osób, które odniosły sukces (ale też porażki), by zrozumieć, co dokładnie składa się na powodzenie lub jego brak

 • tak powstał Personal Branding Model, który wyszczególnia następujące obszary:
 • cele i strategie
 • kompetencje
 • wystąpienia publiczne
 • komunikacja pisemna
 • obecność w sieci
 • reputacja
 • savoir-vivre
 • sieć kontaktów

Stworzenie spójnej marki osobistej nie dzieje się z dnia na dzień. Podczas zjazdu studenci pracowali nie tylko nad własną oceną i strategią, ale zobaczyli też, jak pracować z klientami w tym obszarze. Sandra podzieliła się też „Personal Branding Kit”.

Refleksje po dziesiątym zjeździe

„Zjazd uświadomił mi jeszcze bardziej, że markę osobistą budujemy każdego dnia i jest to złożony proces”.

„Podczas zjazdu podobało mi się ćwiczenie, kiedy musiałam wpisać swoje imię i nazwisko w Google i okazało się, że posiadam konto na portalu z lat szkolnych, o którym już nie pamiętałam. Niby proste, ale nikt na co dzień nie zastanawia się, jak widzą nas inni użytkownicy Internetu”.

„Jako HR manager, jeszcze bardziej uzmysłowiłam sobie, aby dbać o wizerunek w sieci swojego zespołu. Personal branding każdego członka zespołu wpływa na reputację całej firmy.”

„Trudno pracować z klientem nad wizerunkiem, jeśli nie ma jasnego celu zawodowego!”

„Bardzo cieszę się, że wypracowaliśmy tyle konkretnych i praktycznych narzędzi do pracy z klientami – począwszy od audytu każdego z obszarów, po zestaw dobrych pytań oraz mnóstwo przydatnych ćwiczeń.”

„Porównanie tzw. „pustego managera/eksperta” do „przeciętnego managera/eksperta” bardzo do mnie trafiło. Chcemy wierzyć, że dobrze rozwinięte kompetencje są najważniejsze i zostaną docenione, ale jeśli nikt o mnie albo o moim kliencie nie wie… jeśli klient nie potrafi o swoich kompetencjach mówić… to przegra z kandydatami, którzy w naturalny sposób potrafią się sprzedać.”

„Podobało mi się zdanie „Odmierz dwa razy, tnij raz”. Jest to niezmierne ważne, by przemyśleć „duże” zmiany w karierze, jak zmiana branży, zmiana zawodu albo odejście od korporacji „na swoje”…. to wymaga przemyślanej decyzji i dobrego planowania!”

„Cieszę się, że na każdym zjeździe możemy w bezpieczny sposób ćwiczyć i, że dostajemy rzetelną informację zwrotną.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych. Wystartowała właśnie rekrutacja na semestr 2022/2023, który będzie prowadzony w języku:

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/