Studia podyplomowe Career Advisory – po dziewiątym zjeździe

„Proszę opowiedzieć coś o sobie”, „Jaki jest Twój największy sukces?”, „Jak radzisz sobie ze stresującą sytuacją?”, „Jaka jest Twoja największa porażka? Czego Cię nauczyła?”, „Dlaczego akurat Ciebie mamy zatrudnić?”. Te standardowe pytania rekrutacyjne potrafią sprawić trudność niejednemu kandydatowi.

W dodatku większość spotkań odbywa się obecnie online i do przygotowania merytorycznego dochodzi również przygotowanie techniczne i wizualne, jak np. stabilne połączenie z Internetem, dobre światło, spokojna przestrzeń itd. Aż 90% kandydatów nie przygotowuje się przed rozmowami – idą na żywioł. Nie czytają na temat firmy, branży, a nawet treści ogłoszenia, na które aplikowali; nie wiedzą, kim jest osoba, z którą się spotykają. Podczas 9. zjazdu studiów podyplomowych Career Advisory omawialiśmy tematykę przygotowania klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych.

Przygotowanie klienta do różnych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych

Pierwszy dzień zjazdu poprowadziła Lidia Igielska, która omówiła wszystkie etapy „interview”, a więc również te najczęściej pomijane: „przed” i „po” rozmowie. Dlaczego to takie ważne? Z danych Career Angels wynika, że 29-34% kandydatów (zarówno wśród studentów, jak i doświadczonych specjalistów HR) nie reaguje na pozytywną odpowiedź i zaproszenie do procesu rekrutacyjnego! 50% kandydatów, którzy pomyślnie przechodzą testy, nie pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Uwaga: to oni wybierali datę i godzinę. Dla porównania statystyki z Indeed: 48% kandydatów ghostowało, a 7% nie pojawiło się w dniu rozpoczęcia pracy. Takie zachowania mają wpływ na personal branding kandydata, dlatego tak ważne są wszystkie etapy rozmowy kwalifikacyjnej, włączając w to te najczęściej pomijane:

1. Przed (wybrane punkty):
– zdobądź zaproszenie – odpowiadaj na maile, sprawdzaj folder SPAM
– rób testy – obserwujemy stosunkowo duży opór przed testami u doświadczonych managerów i executives
– znajdź w swoim doświadczeniu przykłady do wszystkich obowiązków i wymagań z ogłoszenia o pracę
– przygotuj odpowiedzi na wszystkie standardowe pytania o sukcesy, porażki, sytuacje itd.

2. Po (wybrane punkty):
– przygotuj 2-3 pytania do rozmówcy
– zapytaj o następne kroki
– wyślij mail z podziękowaniem i podsumowaniem w ciągu 24 godzin od rozmowy

Lidia omówiła również różnice pomiędzy rozmową online i offline, zwracając uwagę m.in. na aspekty wizerunkowe, jak tło oraz prawidłowe oświetlenie twarzy.

W dalszej części studenci ćwiczyli na przykładach zastosowanie metodologii STAR, która porządkuje odpowiedzi kandydata.

Wsparcie klienta w zmianie branży

Drugi dzień dziewiątego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna. Poświęcony był on tematowi wsparcia klienta w zmianie branży, zawodu i trudności podjęcia pracy po dłuższej przerwie. Anna omówiła narzędzia i metody, jakich można użyć, aby pomóc klientowi w takiej zmianie. Podczas ćwiczeń studenci przeanalizowali konkretne case’y, które obejmowały zmianę oraz sposób działania danej osoby, oraz podejścia do tworzenia dokumentów aplikacyjnych i strategii.

Podczas tego dnia gościliśmy Konrada Zabłockiego, Dyrektora HR, który opowiedział o tym, jak wyglądają procesy rekrutacyjne od kuchni i doradził, co powinien zrobić kandydat, który chce aktywnie szukać pracy. Nasz gość mówił również o tym, skąd bierze się tzw. „ghosting” – brak feedbacku.

Refleksje po dziewiątym zjeździe

„Zaciekawiły mnie narzędzia rekrutacyjne i to, w jaki sposób można ośmielić klienta do rozmów.”

„Ten zjazd zainspirował mnie, żeby się zagłębić w tematykę narzędzi typu warm up.”

„Myślę, że to ważne, żeby przypominać pracodawcom o szkoleniu wszystkich pracowników z narzędzi AI, aby każdy miał jakąś wiedzę w tym zakresie. Niekoniecznie bardzo dogłębną, ale z zastosowaniem dla całej organizacji.”

„Uważam, że ten zjazd ciekawie usystematyzował moją dotychczasową wiedzę.”

„Moim zdaniem przypadki przebranżowienia omówione podczas zjazdu były bardzo ciekawe.”

„To było praktyczne zebranie wszystkich tematów, których do tej pory się uczyliśmy.”

„Bardzo podobały mi się przedstawione CV; uważam, że przedstawione case’y są bardzo cenne.”

„Ucieszyła mnie nasza dyskusja dot. ghostowania.”

„To były bardzo cenne i kreatywne zajęcia! Podobały mi się przedstawione przykłady osób szukających pracy.”

„Przykłady CV były dla mnie bardzo cenne.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:
pierwszym
drugim
trzecim
czwartym
piątym
szóstym
siódmym
ósmym

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/