Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po siódmym zjeździe

Algorytmy, zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, ATS-y i boty stanowią codzienność każdego kandydata na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. W tej rzeczywistości powinien dobrze się odnajdywać także profesjonalny Konsultant Kariery, który musi znać cyfrowe trendy oraz narzędzia, aby móc dobrze doradzać i prowadzić klienta w kierunku skutecznego osiągnięcia celu. Siódmy zjazd studiów podyplomowych Career Advisory był poświęcony przygotowaniu skutecznego CV pod ATS oraz wizerunkowi w sieci.

Przygotowanie skutecznego CV pod ATS

Pierwszy dzień siódmego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie stworzenia skutecznego CV pod ATS tak, aby przejść przez Applicant Tracking System, czyli System Śledzenia Aplikacji i wygenerować tym samym rozmowy kwalifikacyjne. Dzień rozpoczął się bardzo praktycznie od wystąpienia gościa Macieja Michalewskiego, CEO / Założyciela firmy Element, który z zamiłowania do technologii stworzył ATS Element. Maciej zaprezentował system od kuchni i opowiedział o jego funkcjonalnościach, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata.

W dalszej części dnia Ania omówiła narzędzia, z których korzystają zarówno kandydaci (nasi klienci), jak i sami Konsultanci – tzw. CV scannery: VMock, RezScore, ResumeWorded, SkillRoads, ResumeGo, Skillsyncer, Enhancv, CultivatedCulture, Resume.Shine. Na konkretnym przykładzie zaprezentowała funkcjonalność JobScan, platformy, która pozwala na porównanie CV do wybranego ogłoszenia o pracę. Celem „skanowania” jest sprawdzenie stopnia dopasowania kandydata do ogłoszenia o pracę poprzez słowa kluczowe. Dzięki temu ćwiczeniu studenci doświadczyli, jak ważne jest dodanie słów kluczowych z ogłoszenia w kilku strategicznych miejscach w CV. Ma to wpływ na końcowy procentowy wskaźnik dopasowania. Przykład: kandydatka na poziomie dopasowania 34% (= delete) może stać się kandydatką na poziomie 81% (= interview).

Wizerunek w sieci

Drugi dzień siódmego zjazdu poprowadziła Anna Mady, która zgłębiła temat wizerunku w sieci – czym jest i jaki ma wpływ na budowanie personal brandingu. Na markę osobistą składa się wiele czynników, według modelu „Personal Branding” są to m.in.: reputacja, kompetencje, strategia, komunikacja pisemna, obecność w sieci, wystąpienia publiczne, zasięg kontaktów itd.

Oceniając wizerunek (własny lub klienta), warto spojrzeć przez pryzmat następujących kategorii:

 • Widoczność → jak łatwo Cię znaleźć?
 • Networking → ile masz kontaktów (i obserwujących)?
 • Profesjonalizm → jakie robisz wrażenie?

Ania zrobiła także ćwiczenie, które pozwoliło studentom przekonać się na własnej skórze, jakie robią wrażenie na swoich potencjalnych klientach. W dalszej części dnia omówiła, jak profesjonalnie zbudować profil na LinkedIn i na co zwrócić uwagę przy następujących elementach:

 • link
 • imię i nazwisko
 • zdjęcie w tle, zdjęcie profilowe
 • informacje kontaktowe
 • headline
 • profile summary
 • doświadczenie
 • wykształcenie
 • inne sekcje

Wspomniała również m.in. o przydatnych funkcjonalnościach LinkedIn oraz o tym, jak w pracy Konsultanta Kariery istotne jest, aby orientować się, do czego mogą służyć poszczególne platformy w sieci, jak są wykorzystywane oraz przez jakie grupy zawodowe. Do takich platform należą: X (Twitter), TikTok, Facebook, YouTube, Xing, Twitch czy GitHub.

Refleksje po siódmym zjeździe

„Właśnie na to czekałam! To była duża dawka informacji dotyczących tego, jak budować profil na LinekdIn. Poznałam nowe sekcje i funkcje portalu, które będę mogła teraz wykorzystywać.”

„Ten zjazd pokazał mi, że często nie jesteśmy świadomi, do jakiego stopnia można wykorzystać LinkedIn. Mogę powiedzieć na swoim przykładzie, że mimo tego, że byłam już kiedyś na szkoleniach LinkedInowych, to nie otrzymałam takiej wiedzy, jak tutaj.”

„Zdobyłam mnóstwo użytecznej wiedzy, którą najpierw wdrożę na swoim przykładzie i przećwiczę na sobie, uzupełniając swój profil na LinkedIn.”

„Po dzisiejszym zjeździe zrozumiałam, jak ważna jak synergia profilu na LinkedIn i kont w innych mediach społecznościowych. Przyjrzę się temu, ponieważ może to być również potencjał dla mnie jako eksperta.”

„Bardzo dużo się dzisiaj dowiedziałam o LinkedInie i zrozumiałam, że to naprawdę rozbudowane narzędzie.”

„Zrozumiałam, że narzędzia ATS mogą bardzo usprawnić pracę.”

„Ten zjazd nakłonił mnie do refleksji dotyczących ATS: z jednej strony jest to ułatwienie dla rekrutera, ale z drugiej strony, można powiedzieć, że zanika wtedy pewien czynnik ludzki rekrutacji; zrozumiałam, że zadaniem doradców kariery jest oswojenie się z tym oraz nauka o nowych systemach, jak i doradzanie klientom w sprawach związanych z ATS.”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

Nadal trwa rekrutacja na 3. moduł naszych studiów – „Poruszanie się po rynku pracy”. Zapoznaj się ze szczegółami kursu i aplikuj tutaj.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:

pierwszym
drugim
trzecim
czwartym
piątym
szóstym

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/