Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po szóstym zjeździe

Jakie są Twoje mocne strony z punktu widzenia pracodawcy? Dlaczego decydent ma poświęcić Ci 15 minut swojego czasu, chociaż jego firma nie prowadzi w tym momencie procesu rekrutacyjnego? Czy po rzuceniu okiem na Twoje CV dostrzeże, co czyni Cię wyjątkowym? Dlaczego spośród tylu kandydatów powinien wybrać właśnie Ciebie? To są właśnie wyzwania klientów, z którymi mierzy się na co dzień każdy konsultant kariery. Szósty zjazd studiów podyplomowych Career Advisory był poświęcony przygotowaniu skutecznego CV dla człowieka oraz profilu na LinkedIn pod kątem szukania pracy.


Przygotowanie skutecznego CV dla człowieka

Pierwszy dzień szóstego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na tym, w jaki sposób stworzyć skuteczne CV, aby dotrzeć do decydentów, czyli potencjalnych przełożonych i wygenerować tym samym rozmowy kwalifikacyjne. Ania omówiła proces tworzenia CV na konkretnych przykładach, wyróżniając przy tym kolejne kroki: przygotowanie katalogu pytań, aby zebrać treści do CV, stworzenie draftu CV, następnie draftu CV z naniesionymi odpowiedziami klienta, a także składowe sesji CV oraz formatowanie i proofreading.
Podczas zjazdu zwróciła również uwagę na różne formy podsumowania zawodowego, takie jak

 • Kluczowe obszary z przykładami
 • Profesjonalne bio
 • Unikalna fabuła
 • Bio z przykładami
 • Horoskop
 • Niestandardowe

Wykonaliśmy również „test rekrutera”, który unaocznił, jak istotne w poszukiwaniu pracy jest dobrze napisane podsumowanie zawodowe.

W tym dniu gościnnie wystąpił Dyrektor Zarządzający z branży budowlanej, który podzielił się ze studentami doświadczeniami związanymi ze współpracą z doradcą kariery oraz wyzwaniami w trakcie procesu poszukiwania pracy.
LinkedIn pod kątem szukania pracy

Drugi dzień szóstego zjazdu poprowadziła Anna Mady, która podzieliła się wiedzą z zakresu LinkedIn jako narzędzia przy szukaniu pracy. Jak wskazują statystyki, z platformy tej korzysta min. 94% rekruterów. Oznacza to, że każdy kandydat szukający pracy powinien mieć profil zoptymalizowany pod kątem algorytmu LinkedIn, aby być bardziej widocznym dla swojej grupy docelowej.

Anna przedstawiła studentom perspektywę osoby, która szuka kandydatów na LinkedIn, wpisując „słowa klucze” w wyszukiwarkę platformy. Researcherowi algorytm pokazuje najpierw osoby, które posiadają w profilu poszukiwane przez niego umiejętności, dlatego tworząc profil, warto pamiętać o grupie docelowej:

 • inni użytkownicy – ludzie (rekruter, osoba decyzyjna, hiring manager)
 • algorytm LinkedIn (słowa klucze!).

Co jeszcze może pomóc użytkownikowi w optymalizacji profilu:

 •  analizowanie ogłoszeń o pracę pod kątem słów kluczy oraz wymaganych umiejętności
 • zdefiniowanie preferencji dotyczących poszukiwania pracy w ustawieniach profilu (w dwóch miejscach!)
 • wypełnienie ustawień aplikacji na ogłoszenia o pracę.

Zatem kluczem do sukcesu jest dobry, zoptymalizowany profil na LinkedIn. Anna omówiła również typy użytkowników oraz szczegółowo scharakteryzowała wybrane aspekty algorytmu LinkedIn.

Refleksje po szóstym zjeździe

„Bardzo podobał mi się aspekt praktyczny zajęć: przerobiliśmy mnóstwo ćwiczeń, które pozwoliły mi od razu korzystać z narzędzia oceny wizerunku w sieci.”

„Niezwykle inspirujące było dla mnie spotkanie z gościem specjalnym: bardzo ciekawe było to, co go zaskoczyło w procesie poszukiwania pracy, czas trwania, jakich narzędzi używał, metodologia oraz to, że widać odzwierciedlenie jego starań w rzeczywistości.”

„Po dzisiejszym zjeździe wychodzę z kolejną garścią informacji dot. LinkedIn i budowy profilu i zdałam sobie sprawę, że muszę znów zajrzeć do mojego profilu, by go poprawić.”

„Zaczynam się przekonywać i przełamywać, aby być na LinkedIn: dbać o swój network, profil oraz to, jak mnie widzą inni. Czy mi się to podoba, czy nie – świat zmierza w tym kierunku i muszę się z tym liczyć.”

„Zrozumiałam, że ważne jest, aby najpierw przetestować narzędzia na sobie.”

„Zdałam sobie sprawę, że edukowanie klienta jest bardzo ważne; to, co jest mi znane (jak systemy ATS) dla klienta może być nowością.”

„Szczególne wrażenie zrobiły na mnie ćwiczenia, w szczególności samodzielnie „googlowanie” oraz wzajemna ocena własnego wizerunku w sieci. To pozwoliło spojrzeć na siebie „z dreszczykiem emocji” i z innego punktu widzenia. Odkryłam kilka rzeczy, których się nie spodziewałam znaleźć na swój temat w internecie”

Nadal trwa rekrutacja na 3. moduł naszych studiów – „Poruszanie się po rynku pracy”. Zapoznaj się ze szczegółami kursu i aplikuj tutaj.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:
pierwszym
drugim
trzecim
czwartym
piątym

PPS. Interesuje Cię ta dziedzina i nie chcesz czekać na kolejną edycję? Śledź informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/