Studia podyplomowe Doradztwo Kariery w Praktyce – po drugim zjeździe

Studia podyplomowe Doradztwo Kariery w Praktyce – po drugim zjeździe

Studia podyplomowe Doradztwo Kariery w Praktyce – po drugim zjeździe

Przychodzi klient do Konsultanta Kariery i pyta, „Zrobiliśmy w tym roku serię testów w pracy. Możemy je omówić?”, „Mam raport testu Gallupa. Jakiej pracy mam szukać?”, „Raport powiedział, że jestem dobrym managerem. Dlaczego nie dostaję awansu?”, „W rekrutacji muszę przejść przez Hogana. Pomożesz mi się przygotować?”. Drugi zjazd studiów podyplomowych Doradztwo Kariery w Praktyce był poświęcony szerokiej gamie testów i ich roli w doradztwie kariery, oraz ich przydatności w pracy z klientem.

Rola testów w Career Advisory

Pierwszy dzień drugiego zjazdu poprowadziła Anna Zadrożna, która skupiła się na temacie „Narzędzia i testy w identyfikacji oraz weryfikacji celu zawodowego”. Na ten zjazd każdy student przygotował opis wybranego przez siebie testu z puli tych najczęściej używanych na rynku, aby m.in. ocenić ich przydatność w pracy z klientami, którzy rozpoczynają swoją drogę zawodową lub tych doświadczonych zawodowo, którzy mogą stać na rozdrożu. Po każdej mini-prezentacji dyskutowaliśmy o mocnych i słabych stronach prezentowanych narzędzi diagnostycznych.

Wśród prezentowanych i omawianych testów znalazły się m.in.: Extended DISC, MBTI, MPA, DecisionDynamics, Thomas Aptitude, SHL OPQ, Hogan, Insights Discovery, IQ, HAT, CliftonStrengths (Gallup) lub FRIS.

W tym dniu gościnnie wystąpiła Joanna Chrobak, która poruszyła tematykę procesów rekrutacyjnych z perspektywy headhuntera. Joanna na co dzień korzysta w swojej pracy z baterii testów Thomasa.

W skrócie o Joannie Chrobak:
Managing Director w HR Level Up oraz mentor kariery – jeden z 20 akredytowanych w Polsce przez EMCC mentorów na poziomie Seniorskim Pracitioner. Praktyk biznesu z ponad 25-letnim doświadczeniem m.in. jako Dyrektor Sprzedaży oraz Dyrektor Generalny w branżach FMCG; zarządzała zespołami do 200 osób. Od kilkunastu lat prowadzi własną firmę, która jest zaufanym partnerem wielu międzynarodowych i polskich korporacji w zakresie doradztwa personalnego. Wspiera managerów w ich rozwoju osobistym i zawodowym. Umiejętnie łączy doświadczenie biznesowe z zakresu sprzedaży i zarządzania firmą z kompetencjami profesjonalnego mentora. Specjalizuje się w ocenie i rozwoju kompetencji managerskich, wspiera klientów w poszukiwaniu i rozwoju talentów, prowadzi projekty outplacementowe.

Career View by Decision Dynamics

Drugi dzień drugiego zjazdu Ania Zadrożna rozpoczęła od pytania: „Jaka jest Twoja definicja sukcesu w karierze?”, na co studenci odpowiedzieli m.in.:

„Czuję, że odnoszę sukces, kiedy mam stabilność zatrudnienia, dobre wynagrodzenie, kiedy praca sprawia mi satysfakcję, otrzymuję awans czy obejmuję wymarzone stanowisko”
„Sukcesem może też być odejście z korporacji i założenie własnej działalności”
„Kiedy czuję, że coś osiągnęłam”
„Sukces jest wtedy, kiedy rano wstaję i chcę pędzić do pracy, która daje mi poczucie bezpieczeństwa, gdzie moje zaangażowanie jest doceniane”
„Kiedy w pracy czuję, że to co robię ma dobry wpływ na otoczenie i jest zgodne z moimi wartościami.”

To pytanie było wprowadzeniem do omówienia tematyki dotyczącej zarządzania ścieżkami kariery, na podstawie ponad 40-letnich badań. Wyróżnia ona:

  • cztery wzorce kariery: Expert, Linear, Spiral i Transitory
  • dwie perspektywy, tzw. Motywatory Kariery i Koncepty Kariery

W praktycznej części zjazdu studenci wykonywali ćwiczenia, takie jak np.:

  • analiza przykładowych profili, które często występują w pracy Konsultanta Kariery
  • przygotowanie („narysowanie”) profili na podstawie opisów
  • modelowanie kompetencji na podstawie ogłoszenia o pracę
  • job crafting na podstawie tzw. „job fit”

Rozmawialiśmy również o tym, w jaki sposób pracownicy są oceniani i wynagradzani oraz jak zdefiniować i rozpoznać różne kultury organizacyjne w oparciu o strategię i strukturę firmy.

Porównywaliśmy także, na ile profil kariery danej osoby wpisuje się w kulturę i jak bardzo jest to istotne przy zmianach wewnątrz organizacji. Tutaj więcej o zarządzaniu karierą.

Refleksje po drugim dniu drugiego zjazdu

„Zrozumiałam, że testy stanowią jedynie narzędzia wspomagające naszą pracę”
„Nasz drugi zjazd sprawił, że mam ochotę jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę – to były bardzo ciekawe zajęcia”
„Bardzo zaciekawiła mnie kwestia kultury organizacyjnej wg DecisionDynamics”
„Niektóre z omawianych narzędzi były dla mnie kompletną nowością – nigdy wcześniej nie miałam okazji z nich korzystać”
„Wiedza na temat testów, którą zdobyłam podczas drugiego zjazdu, będzie z pewnością bardzo użyteczna”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

W dalszym ciągu trwają zapisy na 2. i 3. moduł naszych studiów – CV & LinkedIn oraz Poruszanie się po rynku pracy!

PS. Przeczytaj więcej o pierwszym zjeździe.

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – też in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/