Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

Studia podyplomowe Career Advisory – po ósmym zjeździe

„Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami: 5 odpowiedziało, z 2 rozmawiałem przez telefon lub na Skypie. Po 7 dniach wysłałem follow-up do tych, które nie zareagowały. Po kolejnych 3 dniach wysłałem im zaproszenia na LinkedIn. Skontaktowałem się z 1 alternatywnym decydentem. Rezultat: cisza.” Do Konsultantów Kariery często trafiają sfrustrowani kandydaci, którzy nie są świadomi tego, co robią źle, i dlaczego ich poszukiwania są bezskuteczne. Do tego dochodzą dodatkowo lata doświadczenia oraz wiek, w których kandydaci upatrują przyczynę swoich niepowodzeń. Kluczem do sukcesu jest strategia i aktywne wykorzystywanie nowoczesnych kanałów poszukiwania pracy: networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia. Właśnie tej tematyki dotyczył ósmy zjazd.

Kanały poszukiwania pracy, w tym networking, kontaktowanie headhunterów, aplikacja bezpośrednia

Pierwszą część ósmego zjazdu poprowadziła Anna Mady, która skupiła się na temacie, w jaki sposób aktywnie szukać pracy wykorzystując takie kanały jak: kontakt bezpośredni, kontaktowanie headhunterów, czy ogłoszenia o pracę.

W pierwszym dniu zjazdu Ania omówiła sposoby i metody stworzenia listy potencjalnych pracodawców. W przygotowaniu listy najważniejsze jest uwzględnienie celu klienta i jego grupy docelowej. Formuła zjazdu była bardzo praktyczna, ponieważ studenci mieli okazję poćwiczyć:

  • sposoby dotarcia do potencjalnego szefa
  • metody identyfikacji grupy docelowej
  • jak znaleźć adres mailowy decydenta
  • jak skutecznie skontaktować się z decydentem
  • jak napisać treść maila, aby spowodował on otwarcie naszego CV i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Anna Zadrożna rozpoczęła drugi dzień zjazdu od sposobów dotarcia do headhunterów, w tym: czym różni się mail do headhuntera od maila do potencjalnego szefa. Omówiła również 3 popularne case’y klientów:

  • „Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami. W mojej sieci kontaktów na LinkedIn jest około 20 headhunterów, ale z żadnym się nie skontaktowałem. Jeśli chodzi o networking, nie zrobiłem nic.”

  • „W sierpniu będę na wakacjach i powrócę do szukania pracy we wrześniu. Mam swoje wzloty i upadki, do tego obawiam się, iż jestem zbyt stary na bycie dobrym kandydatem (mam prawie 50 lat).”

  • „Skontaktowałem się z 33 firmami. Jak dotąd otrzymałem 19 odpowiedzi (e-maile przypominające – follow up’y – zostały wysłane10 dni po pierwszej wiadomości). 2 firmy stwierdziły, że skontaktują się ze mną w przyszłości, gdyż na razie nie mają żadnych odpowiednich wakatów.”

Kandydaci często są sfrustrowani, nie osiągając zamierzonych efektów i upatrując winy swoich niepowodzeń w wieku czy zbyt dużym doświadczeniu. Jednak nie to jest przyczyną takiej sytuacji – ważna jest strategia, jakość dokumentów ale też ilość skontaktowanych osób.

Podczas drugiej części dnia, Anna skupiła się na drugim najskuteczniejszym kanale poszukiwania pracy, którym jest networking. Studenci zobaczyli, jak skutecznie pracować z klientami, by w sposób produktywny, strategiczny oraz elegancki uruchomili swoją sieć kontaktów, aby osiągnąć swój cel zawodowy wewnątrz organizacji lub na rynku.
Dodatkowo poruszyła następujące aspekty:

  • jak ustalić plan działań z klientem
  • na co zwrócić uwagę przy pisaniu treści wiadomości
  • jak pracować z klientem, który nie jest chętny do „networkingowania” z różnych powodów, takich jak: brak sieci kontaktów, mała lub hermetyczna branża, ego, obawa przed odrzuceniem.

Drugiego dnia mieliśmy również okazję gościć Łukasza Małeckiego, specjalistę i managera HR, założyciela ShareHire. Łukasz opowiedział o cyfryzacji programów poleceń, jak takie programy działają (z perspektywy pracodawcy oraz kandydata) i jakie korzyści mogą one przynieść.

Refleksje po ósmym zjeździe

„Bardzo przydatne okazały się dla mnie wskazówki dotyczące sourcingu i reserachu. Na początku nie czułam się komfortowo szukający decydentów, a dzięki temu zjazdowi wiem, jak to zrobić profesjonalnie, bez spamu, według pewnych zasad”
„Martwi mnie spadający response rate na LinkedIn. Wydaje mi się, że przyszłość należy do osób, które będą łamać kody”
„Dla mnie również przygnębiający jest fakt, że response rate spada, i że LinkedIn niekoniecznie musi być skuteczny. Zastanawiam się nad tym, co będzie, jeśli większość kandydatów będzie zwracała się do hiring managerów”
„Uważam, że rolą doradcy jest wsparcie, wiara w działania klienta przy równoczesnym pilnowaniu harmonogramu jego działań”
„Po tym zjeździe z pewnością chcę wdrożyć dokument z harmonogramem usług, aby klient miał większą odpowiedzialność za swoje działania, i żebym mogła lepiej kontrolować to, co robi”
„Dla mnie nowość stanowiły tematy, które poruszyliśmy dot. networkingu i systemu poleceń – nie miałam świadomości, jakie to użyteczne”

Będziemy Was informować o postępach naszych studentów, jak również samych studiów podyplomowych.

PS. Przeczytaj więcej o zjeździe:
pierwszym
drugim
trzecim
czwartym
piątym
szóstym
siódmym

Interesuje Was ta dziedzina i nie chcecie czekać na kolejną edycję? Śledźcie informacje o naszych kursach – również in-house – na tej stronie:
https://careerangels.eu/pl/zostan-certyfikowanym-konsultantem-kariery/