Trendy HR: Separate

Trendy HR: Separate

Trendy HR: Separate

O serii: CV-19 przyspieszył wiele trendów, w tym (albo zwłaszcza!) te związane z HR i rekrutacją. Firmy, które chcą zatrudnić wartościowych kandydatów – którzy nie rezygnują po 3 miesiącach – muszą zadbać o to, by nadążać za najnowszymi trendami. Co jeszcze ważniejsze: muszą wdrażać nowe strategie we właściwy sposób.

Trendy wprowadzone zbyt szybko i/lub przez zły dział mogą przynieść odwrotny skutek, np.: generowanie dodatkowych kosztów, negatywny wizerunek pracodawcy, utrata wartościowych kandydatów, dłuższe procesy rekrutacyjne, gorsze doświadczenie kandydata.

Aby pomóc firmom uniknąć tych błędów, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych trendów w cyklu życia pracownika – wraz z towarzyszącymi im zagrożeniami i – tam, gdzie to możliwe – dodaliśmy stosunkowo proste i szybkie rozwiązania – wszystko poparte danymi i rzeczywistymi przypadkami.

W tym tygodniu dzielimy się trendami i zagrożeniami związanymi z Fazą #5 z 5: Separating.

Trend #1: Offboarding online

W ostatnich czterech artykułach z cyklu „Trendy HR” opisaliśmy trendy i zagrożenia związane z pozyskiwaniem i zatrzymywaniem pracowników w firmie. Niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą HR, czy pracownikiem, wiesz, jak ważne jest rekrutowanie, zarządzanie i wdrażanie ludzi online we właściwy sposób.

Niemniej jednak, kończenie współpracy to również bardzo istotna kwestia. To, jak traktujemy pracowników w tym okresie, rzutuje na przyszłość i ma duży wpływ na Twój Employer Branding.

Z racji tego, że (prawie) wszystkie działania zostały przeniesione do sieci, tak samo stało się z offboardingiem. Jak mówią dane LinkedIn z 2021 r., 84% kandydatów doświadczyło „negatywnego offboardingu”.

Jakie są potencjalne zagrożenia?

Nieumiejętne zwolnienie niegotowych na to pracowników, m.in. poprzez grupowe połączenie Zoom, prowadzi do negatywnego brandingu pracodawcy i mniejszej puli kandydatów w przyszłych procesach rekrutacyjnych.

Zagrożenia bezpieczeństwa związane z niewystarczającymi procesami offboardingu to obecnie jeden z głównych problemów zespołów IT. Według niedawnej ankiety Torii z 2021 r.:

  • 76% liderów IT zgadza się lub zdecydowanie się zgadza, że „offboarding pracowników stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa”.
  • specjaliści IT twierdzą, że 67% naruszeń nie jest spowodowanych celowo, lecz przypadkiem.
  • 86% respondentów ankiety uważa, że formy zagrożeń bezpieczeństwa zmieniły się z powodu przejścia na pracę zdalną.

Rozwiązanie?

→ Przygotuj i postępuj zgodnie z dokładną listą kontrolną dotyczącą offboardingu pracowników:

  • zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo IT – ściśle współpracuj ze swoim działem IT
  • przeprowadź właściwie rozmowę końcową z pracownikiem – zyskasz pewność, że a) wyciągniesz wnioski na podstawie informacji zwrotnych b) zachowujesz ambasadora na dłuższą metę.

Jeśli to możliwe, wybierz i zaoferuj swoim pracownikom usługi outplacementu i/lub przeszkol swój własny dział HR.

Wskazówka: sprawdź naszą ofertę outplacementu dla firm!

 

Tutaj znajdziesz inne artykuły z tej serii:

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak możemy wesprzeć Twoją organizację we wdrażaniu lub ulepszaniu trendów HR, skontaktuj się z Zadrozna.Anna@CareerAngels.eu