Trendy HR – potencjalne zagrożenia

HR trends – potencjalne zagrożenia by Career Angels

Trendy HR – potencjalne zagrożenia

Od stycznia 2020 roku Career Angels przeprowadziło 210 szkoleń (w tym webinary i wykłady stacjonarne) dla 10,409 osób pracujących w różnych branżach. Przed, w trakcie i po spotkaniach rozmawiamy z zaangażowanymi partnerami i uczestnikami. Dodatkowo, stale monitorujemy rynek pracy i omawiamy najważniejsze wydarzenia z doświadczonymi specjalistami HR oraz kadrą kierowniczą, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami.

Wiemy, że nowe trendy mogą być: ekscytujące, nowoczesne, rewolucyjne, ewolucyjne… ale czy zawsze są tak pozytywne i nieszkodliwe, jak się wydają? Jakie są potencjalne zagrożenia?

CV-19 przyspieszył wiele trendów, w tym (albo zwłaszcza!) te związane z HR i rekrutacją. Firmy, które chcą zatrudnić wartościowych kandydatów – którzy nie rezygnują po 3 miesiącach – muszą zadbać o to, by nadążać za najnowszymi trendami. Co jeszcze ważniejsze: muszą wdrażać nowe strategie we właściwy sposób.

Trendy wprowadzone zbyt szybko i/lub przez zły dział mogą przynieść odwrotny skutek, np.:

  • generowanie dodatkowych kosztów
  • negatywny wizerunek pracodawcy
  • utrata wartościowych kandydatów
  • dłuższe procesy rekrutacyjne
  • gorsze doświadczenie kandydata

Podsumowanie najważniejszych trendów HR w cyklu życia pracownika

Aby pomóc firmom uniknąć tych błędów, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych trendów w cyklu życia pracownika – wraz z towarzyszącymi im zagrożeniami i – tam, gdzie to możliwe – dodaliśmy stosunkowo proste i szybkie rozwiązania – wszystko poparte danymi i rzeczywistymi przypadkami.

Cykl życia pracownika zdefiniowaliśmy w następujący sposób:

  1. attract
  2. recruit
  3. onboard
  4. manage
  5. separate

Przez najbliższe pięć tygodni omówimy każdy etap z podziałem na trendy, ryzyka lub zagrożenia oraz – tam, gdzie to możliwe – rozwiązania!

Wkrótce: „Trendy HR: Attracting candidates”

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak możemy wesprzeć Twoją organizację, skontaktuj się z
Zadrozna.Anna@CareerAngels.eu.