Typy osobowości na LinkedIn – którym jesteś Ty?

Typy osobowości na LinkedIn – którym jesteś Ty?

Gdybyś miał sklasyfikować siebie jako użytkownika LinkedIn, jak byś to zrobił? Jesteś raczej biernym obserwatorem, czy aktywnym twórcą? Wolisz szukać i dzielić się wiedzą, czy może skupiasz się bardziej na networkingu i pozyskiwaniu nowych kontaktów?

Zainspirowani postem Jeana-Luca Scherera sprzed kilku lat (kliknij tutaj!), stworzyliśmy wzorzec, na którego podstawie możesz zidentyfikować mocne i słabe strony swojej aktywności na LinkedIn i zdecydować, jaki wizerunek chcesz kreować na platformie. Który typ osobowości przemawia do Ciebie najbardziej?

 

Eksploratorzy Wiedzy są jednymi z najbardziej pragmatycznych użytkowników LinkedIna. Wykorzystują platformę jako narzędzie do pozyskiwania wiedzy i dzielenia się nią. Często publikują własne treści i komentują posty innych osób, dzieląc się spostrzeżeniami.

Nasz komentarz

Pozyskiwanie wiedzy i dzielenie się nią jest wysoko cenione przez platformę. LinkedIn nagradza zaangażowanie poprzez zwiększenie zasięgów, co może przełożyć się na wyjątkowe możliwości zawodowe. W dobie dezinformacji naszą jedyną obawą jest to, że stawiasz na ilość, a nie na jakość. Upewnij się, że korzystasz tylko z zaufanych źródeł, weryfikujesz znalezione informacje i kładziesz nacisk na przejrzystość swoich treści.

 

Imigranci z Facebooka przybywają na LinkedIn, nie rozumiejąc założeń tej platformy. Traktują ją jak każdy inny portal społecznościowy, publikując głównie treści wizualne z niewielką ilością tekstu. Z entuzjazmem podchodzą do każdej nowej funkcji LinkedIna.

Nasz komentarz

Posty z grafiką i wideo rzeczywiście przyciągają uwagę. Ale tylko wtedy, gdy odnoszą się do treści i są dobrze zaprojektowane. Często posty Imigrantów z Facebooka wydają się nieistotne lub zbyt osobiste, jak na standardy LinkedIna. Nie popełniaj tego samego błędu! Zgodnie z duchem platformy Twoje posty powinny mieć charakter informacyjny.

Pamiętaj: LinkedIn to nie Twój osobisty pamiętnik czy strona z memami – to Twoja profesjonalna wizytówka!

 

Motywatorzy są jednymi z najbardziej zaangażowanych użytkowników LinkedIna. Ich wkład zazwyczaj ogranicza się do udostępniania cytatów motywacyjnych (oby cytujących właściwą osobę) i komentowania pod postami innych użytkowników za pomocą utartych wyrażeń.

Nasz komentarz

Zbyt wiele inspirujących cytatów może zaśmiecać Twoją tablicę. Jeśli chcesz opublikować coś motywującego raz na jakiś czas, upewnij się, że regularnie publikujesz również treści merytoryczne, aby je zrównoważyć.

Lubimy też nazywać tę osobowość użytkownika „Cheerleaderem”, ponieważ często publicznie dopinguje wszystkich za pomocą tych samych oklepanych frazesów. Zamiast dodawać powtarzalny komentarz, skontaktuj się z daną osobą prywatnie za pomocą spersonalizowanej wiadomości. Wywrzesz na niej o wiele lepsze wrażenie i pozostaniesz w jej pamięci na dłużej.

 

Hiperaktywni Networkerzy zapraszają do kontaktów jak największą liczbę osób, często na każdy możliwy sposób. Ich celem jest generowanie leadów i umacnianie swojego wizerunku w sieci.

Nasz komentarz

LinkedIn to świetne narzędzie do rozwijania własnego wizerunku w sieci, a jednak wartościowy networking dzieli cienka linia od zasypywania ludzi wiadomościami.

Jeśli nie robisz tego właściwie (w spersonalizowany sposób i prywatnie), możesz zostać uznany za „Spamera”. Albo gorzej – „Oszusta”. Kontaktuj się tylko z osobami, które znasz lub cenisz. Nie wysyłaj setek przypadkowych zaproszeń – spersonalizuj je!

 

Autopromotorzy korzystają z LinkedIn tylko w jednym celu – aby reklamować swoją markę osobistą. Są bardzo aktywnymi użytkownikami, skupionymi na promowaniu swoich projektów i działalności.

Nasz komentarz

W procesie autopromocji niektórzy użytkownicy nieumyślnie pokazują się w niekorzystnym, narcystycznym świetle. Publikowanie głównie swoich zdjęć (czasami z własnymi cytatami!) i ciągłe próby dowartościowywania się odrzucają pozostałych użytkowników.

Pamiętaj: LinkedIn to narzędzie do budowania marki osobistej, ale personal branding ≠ stricte autopromocja. Odrobina pokory nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

 

Strażnicy Prawdy szukają każdej okazji, by wykazać się swoją wiedzą i wartościami. Pieczołowicie weryfikują treści innych użytkowników i wszczynają kłótnie w obronie spraw, które są im bliskie. Wszystko to w (przeważnie) dobrych intencjach.

Nasz komentarz

Chociaż ważne jest, aby wskazywać próby dezinformacji i wypowiadać się przeciwko niesprawiedliwości, Obrońcy Prawdy zawsze wydają się posunąć o krok dalej niż to konieczne. A wszczynanie kłótni w Internecie nigdy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza na LinkedIn. Oszczędź sobie frustracji i zignoruj ten impuls. Wyświadczysz przysługę swojej marce osobistej.

 

Zdesperowani Poszukiwacze Pracy są na LinkedIn przede wszystkim po to, by znaleźć pracę. Budowanie sieci kontaktów, aplikowanie na ogłoszenia o pracę i wysyłanie niezliczonych CV to ich główna aktywność. W procesie tym często lekceważą swoją markę osobistą.

Nasz komentarz

LinkedIn jest znany w szczególności jako platforma do poszukiwania pracy. Jego znaczenie jest jednak o wiele większe, a używanie go wyłącznie w tym celu może prowadzić do znikomych rezultatów. Pusty profil aplikujący na setki ofert pracy to wciąż pusty profil. Dlaczego rekruter zasypany setkami CV miałby w ogóle otworzyć Twój dokument?

Aby Twój proces poszukiwania pracy był skuteczny, musisz zaprezentować się profesjonalnie. Dodatkowo, nie zapominaj o zarządzaniu swoją aktywnością na platformie.

 

Cisi Słuchacze stanowią większość populacji LinkedIna. Ich jedyna aktywność to przypadkowe polubienie tu i ówdzie. Nie udzielają się, tylko czytają i słuchają.

Nasz komentarz

Historia stara jak Internet… Jakob Nielsen wprowadził pojęcie „nierówności w udzielaniu się” (kliknij tutaj!) w odniesieniu do zasady 90-9-1, która mówi, że 90% wszystkich użytkowników Internetu zaledwie go obserwuje, 9% wnosi niewielki wkład, a 1% prowadzi regularne działania i tworzy większość treści, z których inni mogą korzystać. Nie inaczej jest w przypadku LinkedIna.

Bycie Cichym Słuchaczem jest komfortowe, ale z reguły aktywni użytkownicy osiągają lepsze rezultaty na platformie; pod warunkiem jednak, że robią to dobrze. Dołącz do 9% „osób wnoszących niewielki wkład”, aby wzmocnić swoją markę osobistą.

 

LinkedInowi Guru to mistrzowie Jedi tej platformy. Uczą innych, jak najlepiej wykorzystać to, co LinkedIn ma do zaoferowania. Wstawiają również wartościowe i merytoryczne treści, w tym dane pozyskane z pewnych i zweryfikowanych źródeł.

Nasz komentarz

Ta nieliczna grupa osób zna LinkedIn jak własną kieszeń i chętnie dzieli się swoją wiedzą ze społecznością. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem tajników platformy, zdecydowanie zalecamy znalezienie takiej osoby i zaobserwowanie jej. Jak dotąd, nasza rekomendacja co do LinkedInowego Guru pozostaje niezmienna: John Espirian.

 

Trolle są nieodłącznym elementem każdej społeczności w Internecie. Lubią rzucać wyzwania innym użytkownikom, prowokować konflikty, gdy tylko mają okazję, i publikować bezsensowne treści. Znajdziesz ich pod każdą dyskusją, bez względu na temat. Zwykle są bardzo sarkastyczni i nieuprzejmi.

Nasz komentarz

Nie mamy wiele do dodania poza tym, że mamy nadzieję, że nie jest to Twój typ osobowości. Zamiast rozważań, skupmy się na tym, jak radzić sobie z trollem w komentarzach. Po napotkaniu wystarczającej ich liczby będziesz wiedzieć, jakich znaków ostrzegawczych szukać.

Gdy już czujesz, że masz najprawdopodobniej do czynienia z Internetowym Trollem, nie daj się wciągnąć z nim w dyskusję. Twoja uwaga jest dokładnie tym, czego od Ciebie chce. Zamiast tego zignoruj go i zgłoś. Przy odrobinie szczęścia zostanie zbanowany i więcej go już nie zobaczysz.

 

Gwiazdy Rocka zostały trafnie nazwane, ponieważ to one są duszą towarzystwa na LinkedIn. Tworzą najbardziej angażujące treści na platformie i dobrze się reklamują. Co najważniejsze, ich wypowiedzi są zawsze autentyczne i oryginalne.

Nasz komentarz

Ten typ osobowości nazywamy też „Power Userami”, ponieważ naprawdę poświęcili czas na zrozumienie, jak działa LinkedIn i zastosowali tę wiedzę w swoich działaniach na platformie. Często szukamy u nich inspiracji. Aby dostąpić ich gwiazdorstwa w choćby najmniejszym stopniu, należy śledzić topowe Gwiazdy Rocka na LinkedIn. Zapewni to niezbędne wskazówki i pomoże monitorować własne treści pod kątem tego, co nakręca zaangażowanie, a co je obniża (po konkretne porady: kliknij tutaj! [EN]).

 

LinkedInowych Nowicjuszów nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to (stosunkowo) nowe osoby na platformie. Mają na celu pewnego dnia zostać Power Userami.

Nasz komentarz

Wszyscy byliśmy kiedyś nowi na LinkedIn. Wyróżnienie się wśród 1 miliarda użytkowników może wydawać się niemożliwe, ale istnieje wiele sposobów, aby zostawić swój ślad na platformie i jednocześnie wzmocnić swoją markę osobistą.

Napisaliśmy wiele artykułów, które mogą okazać się przydatne w Twojej przygodzie z LinkedInem:


Który typ osobowości najlepiej Cię definiuje? Daj nam znać!

Jeśli myślisz, że Twojemu zespołowi / zarządowi mógłby się przydać dedykowany trening LinkedIn albo wsparcie w przygotowaniu profili, nasi eksperci z Career Angels chętnie Ci pomogą!

  • Skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego formularza po bezpłatną Konsultację Kariery lub wyślij mail bezpośrednio na adres Contact@CareerAngels.eu, aby omówić potencjalne wsparcie dla Twojego zespołu | Temat: Wsparcie LinkedIn