#OPENTOWORK na LinkedIn dla Executives: TAK czy NIE?

#OPENTOWORK na LinkedIn dla Executives: TAK czy NIE?

Jeżeli nie masz ochoty czytać całego artykułu i podsumowania ankiety z naszym komentarzem: krótka odpowiedź brzmi NIE. Ale to „NIE” to nie wszystko – ma ono dwie *, które opiszemy na końcu postu, więc możesz śmiało przejść do tego fragmentu.

Stworzyliśmy na LinkedIn ankietę z pytaniem: „Doświadczony manager / executive dodaje „zieloną ramkę” do swojego zdjęcia profilowego. Co o tym myślisz?”. Odpowiadający mogli wybrać spośród:

 • Świetnie!
 • Chyba mu pomoże
 • Nie wiem
 • To nie jest profesjonalne!

W ankiecie wzięło udział ponad 270 użytkowników LinkedIna, a wyniki prezentują się następująco:

 • 15% → Świetnie!
 • 23% → Chyba mu pomoże
 • 28% → Nie wiem
 • 34% → To nie jest profesjonalne!

Innymi słowy: jedna trzecia mówi: (prawdopodobnie) tak; druga część: nie wiem; a pozostali mówią: stanowcze nie! To kontrowersyjny temat, prowokujący zażarte dyskusje. Ale to nie wszystko!

Dane podzielone na Polaków i Nie-Polaków

Z racji tego, że firma Career Angels została założona w Polsce, mogliśmy podzielić odpowiadających na dwie grupy: Polaków i Nie-Polaków. Wskutek tego rozróżnienia, rezultaty stały się o wiele bardziej interesujące!

Polacy o wiele mocniej popierają ramkę #OPENTOWORK, podczas gdy nie-Polacy są ostrożniejsi i mówią „być może”, ALE obie grupy zgodnie twierdzą, że „To nieprofesjonalne!” dla doświadczonych managerów i executives.

A jaki jest nasz werdykt? Jako doradcy kariery rekomendujemy naszym klientom na stanowiskach executive ostrożne podejście do kwestii „zielonej ramki”. Masz tylko jedną karierę. Jedną reputację. A czasem tylko jedną szansę na otrzymanie pracy – albo przynajmniej zaproszenie do procesu rekrutacyjnego. Bądźmy szczerzy, ZDECYDOWANA większość dojrzałych kandydatów na rynku pracy nie może sobie pozwolić na odrzucanie ofert pracy, mówiąc „Jeśli nie podoba im się moja zielona ramka, nie chcę z nimi pracować”. Kim właściwie są ci „oni”? To osoby przeczesujące rynek pracy w poszukiwaniu kandydatów, specjaliści HR czy managerowie ds. rekrutacji sprawdzający czyjś profil – a każdy z nich ma własną opinię. Ich nastawienie nie jest tożsame z nastawieniem rynku pracy czy firmy poszukującej pracownika.

Cytując wypowiedź Konsultanta Executive Search sprzed kilku miesięcy: „Wiadomo, jak jest. Kandydaci z pracą i kandydaci, którzy nie szukają pracy aktywnie są lepszymi kandydatami”. Nie chodzi o kłamanie i ukrywanie, że już nie pracujesz, czy o poczucie wstydu z tego powodu – po prostu nie musisz tego otwarcie rozgłaszać.

Pierwsza * dotyczy alternatyw dla zielonej ramki:

 • skontaktuj się z kontaktami ze swojej sieci w spersonalizowany, elegancki sposób (tak, to sporo roboty, ale nikt nie powiedział, że szukanie pracy zajmuje mało czasu!)
 • dostosuj ustawienia profilu, by zasygnalizować rekruterom, i wyłącznie rekruterom, że jesteś zainteresowany nowymi możliwościami
 • wyszukaj ogłoszenia o pracę, na które normalnie byś zaaplikował i dodaj do swojego profilu odpowiednie umiejętności, które posiadasz; bonus: poproś swoje kontakty, by je potwierdzili
 • dołącz do takich inicjatyw, jak Challenge Accepted (EN)
 • zoptymalizuj swój profil tak, by inni (w tym algorytm LinkedIn) mogli Cię znaleźć
 • upewnij się, że Twój profil zawiera odpowiednie słowa kluczowe, zarówno dla człowieka, jak i dla algorytmu
 • zwiększ swoją widoczność wśród swojej grupy docelowej, udostępniając wartościowe treści: obecnie mniej niż 1% użytkowników LinkedIn publikuje własne materiały – jeśli więc zdecydujesz się coś opublikować, masz dużą szansę na to, że LinkedIn „wyłapie” Twój post, by zachęcić Cię do dalszej aktywności!
  Ważne: publikuj z myślą o swojej grupie docelowej (potencjalnych pracodawcach), nie znajomych czy branży!

Nie ma na świecie rekrutera, który wstałby rano, usiadł przy biurku z kubkiem gorącej kawy i powiedział: „Będę rekrutować tylko kandydatów z zieloną ramką”. O wiele bardziej możliwe jest za to, że potencjalny rekruter pominie Twój profil, sądząc, że jesteś zdesperowany. A zdesperowani kandydaci zwykle oznaczają kłopoty albo przynajmniej więcej pracy.

Druga *: zielona ramka MOŻE zadziałać…

jeśli Twoja sieć kontaktów na LinkedIn składa się z osób, które znasz osobiście. Jest to wówczas łatwy sposób na zakomunikowanie swojej sytuacji, bo tylko oni się o niej dowiedzą. Z drugiej strony, jeśli ustawiłeś na swoim profilu opcję „publiczny”, każdy zobaczy Twoją ramkę – prędzej czy później.

Wracając do tego, o czym mówiliśmy na początku: jeśli jesteś doświadczonym kandydatem, zachowaj ostrożność, chyba że możesz sobie pozwolić na odrzucanie procesów rekrutacyjnych. W tym przypadku rób, co zechcesz!


Jeśli jesteś doświadczonym managerem lub executive, który potrzebuje pomocy ze swoim profilem na LinkedIn, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi Raportu LinkedIn, zawierającego informację zwrotną na temat poszczególnych sekcji, a także z 20-do-30-minutowej Konsultacji Kariery, również bezpłatnej!