Kiedy (jeśli w ogóle) zaprosić swojego potencjalnego szefa na LinkedIn?

Zapraszać czy nie zapraszać?(swojego potencjalnego szefa na LinkedIn, gdy szukasz pracy)

Kiedy (jeśli w ogóle) powinno się zaprosić swojego potencjalnego szefa na LinkedIn?

Szukanie pracy to nie bułka z masłem – zwłaszcza w burzliwych czasach, gdy wszystko zmienia się dynamicznie i działa niestandardowo. Łatwo jest zagubić się w gąszczu porad dotyczących tego, co robić i czego nie robić w procesie poszukiwania pracy. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czasami jedno (niewłaściwe) posunięcie decyduje o tym, czy zostaniemy przyjęci, czy też nie.

Kandydaci często zadają sobie (lub Career Angels) pytania:
Czy powinienem bezpośrednio skontaktować się ze swoim potencjalnym szefem? Przez LinkedIn czy mailowo? Czy lepiej nawiązywać kontakt z firmami, czy z headhunterami? Kiedy powinienem wysłać wiadomość follow-up? Czy nie jestem zbyt nachalny? – to tylko kilka przykładowych pytań, które codziennie otrzymujemy. Chcielibyśmy odnieść się szczególnie do jednego z nich:

„Kiedy powinienem wysłać zaproszenie do sieci kontaktów na LinkedIn do swojego potencjalnego szefa, jeśli odpowiedzieli na mojego maila? Tego samego dnia, następnego? A może powinienem poczekać tydzień?”

Nasza odpowiedź brzmi: to zależy od odpowiedzi otrzymanej od potencjalnego szefa.

Należy postąpić stosownie do rodzaju odpowiedzi, jaką się otrzymało po wysłaniu maila. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje odpowiedzi, które można otrzymać:

1. Odpowiedź negatywna

Innymi słowy: otrzymałeś jasny komunikat, że firma nie jest zainteresowana Twoją kandydaturą. Niestety nie daje nam to dużego pola do manewru. Sugerujemy wysłać potencjalnemu szefowi zaproszenie na LinkedIn 2-3 dni później oraz podziękować za ich odpowiedź. Można też wspomnieć, że będziesz wdzięczny za ponowny kontakt, jeżeli coś się zmieni (np. pojawi się nowy projekt rekrutacyjny).

2. Odpowiedź pozytywna

Najpierw należy zadać sobie pytanie: co znaczy „pozytywna”?

  • Link do zaaplikowania na ofertę pracy? Nie jest to wyraźnie pozytywna odpowiedź, ALE jest to dobry znak. Niemniej jednak staraj się czytać między wierszami – jaki jest ogólny wydźwięk wiadomości? Czy brzmi ona jak „Chcę, żebyś dołączył do mojego zespołu, ale mamy określone procedury aplikacyjne, które należy przestrzegać, więc wyślij proszę wymagane dokumenty.”, czy raczej: „Dziękuję – wszystkie nasze procesy rekrutacyjne odbywają się za pośrednictwem tego linku.”
  • Zaproszenie do dalszych etapów rekrutacji, np. wstępnej rozmowy telefonicznej lub rozmowy o pracę? To zdecydowanie pozytywna odpowiedź!

W obu przypadkach radzimy wysłać zaproszenie po 2-3 dniach LUB kilka tygodni później. W przypadku, gdyby Twój potencjalny szef Cię zghostował lub komunikacja „utknęła” w pewnym momencie, zaproszenie do sieci kontaktów na LinkedIn to dobry sposób, by o sobie strategicznie przypomnieć, jednocześnie unikając spamowania.

Jedna rzecz pozostaje spójna: Twoje zaproszenie musi być spersonalizowane! Dlaczego?

  • Nie będziesz postrzegany jako spamer, który wysyła przypadkowe zaproszenia do setek nieznanych ludzi.
  • To pokazuje, że Ci zależy, oraz że zwracasz uwagę na drugą osobę i to, co do Ciebie pisze.
  • Dobrze jest wyjaśnić, dlaczego wysyłasz zaproszenie. Ty już znasz swojego potencjalnego szefa, ale oni Ciebie nie: istnieje ryzyko, że zostaniesz uznany za spamera. Przedstawienie kontekstu to zawsze dobry pomysł. Możliwe, że dzięki temu ta osoba lepiej Cię zapamięta.

Jak spersonalizować zaproszenie na LinkedIn?

  • Przez aplikację LinkedIn na telefonie:

NIE KLIKAJ [Nawiąż kontakt] KLIKNIJ [...] -> [Spersonalizuj zaproszenie]

  • Przez przeglądarkę:


Jeśli jesteś managerem z min. 10-letnim doświadczeniem i chciałbyś omówić swoją strategię poszukiwania pracy lub strategiczne kroki, które zamierzasz podjąć, skontaktuj się z nami!