Czy wiesz, że co minutę za pośrednictwem LinkedIn zostaje zatrudnionych 6 osób (Hootsuite.com)? Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że na platformie działają miliony firm, a rekruterzy przeczesują ją w poszukiwaniu kandydatów każdego dnia. Z jednej strony od kandydata oczekuje się, że zadba o to, by pojawiać się w wynikach wyszukiwania i – ostatecznie – zostać znalezionym. Z drugiej – że będzie podejmował zdecydowane działania i aktywnie angażował się w szukanie pracy.
Czy Twoje działania spełniają którekolwiek z tych oczekiwań?
Głównym celem LinkedIna od zawsze było ułatwienie poszukiwania pracy i zapewnienie możliwości rozwoju kariery. Zasadniczo jest to platforma społecznościowa, stąd większość jej funkcji skupia się na budowaniu wizerunku w sieci i nawiązywaniu kontaktów. Jednak z biegiem lat wprowadzono wiele nowych, celujących w inne aspekty rozwoju kariery. Nie wszystkie okazały się równie udane.
Co (przeważnie) nie działa
By zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, użytkownicy LinkedIna często wprowadzają dwie proste zmiany na swoim profilu, z których jedna jest nawet zalecana przez samą platformę. Chociaż obie zmiany mogą okazać się korzystne w pojedynczych przypadkach, zwłaszcza dla pracowników niższego szczebla, zazwyczaj działają na niekorzyść tych bardziej doświadczonych.
Te dwie kontrowersyjne decyzje to: wpisanie swoich celów zawodowych w nagłówek i aktywowanie „zielonej ramki”. Dlaczego żadna z nich nie jest dobrym pomysłem?
1. Cele zawodowe w nagłówku
Postaw się w sytuacji rekrutera. Budzisz się, zaparzasz sobie kawę, otwierasz LinkedIna i… zaczynasz szukać osób, które poszukują pracy. Jeśli myślisz, że nie ma to sensu, to masz całkowitą rację! Mało który rekruter zwróciłby uwagę na następujące nagłówki:
szukam nowych możliwości
szukam nowych wyzwań
szukam pracy w XXX
jestem otwarty na nowe możliwości
To zwyczajnie niepraktyczne, żeby ktokolwiek miał przechodzić przez listę setek tysięcy osób szukających pracy w celu znalezienia idealnego kandydata. Zamiast tego rekruterzy zawężają swoje poszukiwania do osób, które rzeczywiście spełniają ich wymagania. Korzystają z informacji zawartych w nagłówku, by zdecydować, czy w ogóle powinni kliknąć w dany profil. Osoba ogłaszająca, że szuka pracy, nie ma dla nich żadnego znaczenia i zostanie zepchnięta na boczny tor. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o perspektywie rekrutera, przeczytaj nasz artykuł na ten temat: kliknij tutaj!
W najlepszym przypadku jest to marnowanie cennej okazji do przedstawienia się w nagłówku. W najgorszym przypadku może sprawić, że wyjdziesz na desperata – podobnie jak w przypadku aktywowania „zielonej ramki” #OpenToWork.
2. Ramka #OpenToWork
Korzystanie z tej funkcji jest bardzo kuszące, zwłaszcza że LinkedIn sam do tego zachęca. Spośród tych dwóch wątpliwych decyzji, ta jest zdecydowanie mniej szkodliwa, ponieważ nie zastępuje żadnych potencjalnie przydatnych informacji na profilu. Dlatego też są osoby, które się za nią opowiadają.
Przeprowadziliśmy własne badania na ten temat (kliknij tutaj!) i nasz werdykt jest następujący: lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli jesteś kandydatem wyższego szczebla. Aktywując „zieloną ramkę”, ryzykujesz, że sprawisz wrażenie zdesperowanego, a tacy kandydaci są trudnymi kandydatami.
Paradoks rynku pracy polega na tym, że osoby już zatrudnione łatwiej znajdują nową pracę niż osoby bezrobotne, ponieważ są postrzegane jako te bardziej pożądane.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na potencjalną utratę ofert pracy z powodu „zielonej ramki”, prawdopodobnie nie powinieneś jej używać. Niewiele na tym zyskasz, zwłaszcza jeśli jesteś doświadczonym kandydatem. Poza tym istnieje wiele alternatyw dla ramki #OpenToWork, z których możesz skorzystać.
Co rzeczywiście działa
Jednym z powodów, dla których ludzie skłaniają się ku dwóm wyżej wymienionym opcjom jest to, że są one łatwe do wdrożenia i zdają się bezpośrednio wpływać na poszukiwanie pracy. Prawda jest jednak taka, że by odnieść sukces na LinkedIn, należy skupić się na największym atucie platformy – jej potencjale do budowania profesjonalnego wizerunku w sieci.
1. Bezbłędny profil
Jeśli Twój profil na LinkedIn wygląda nieprofesjonalnie i nieatrakcyjnie, cały Twój wysiłek włożony w poszukiwanie pracy może pójść na marne. Każdy element — od zdjęcia w tle po opis obowiązków przy poprzednich stanowiskach — powinien być dopracowany. Chodzi o to, by stworzyć spójną i konsekwentną historię, która dobrze Cię reprezentuje i pokazuje w jak najlepszym świetle.
Ponadto upewnij się, że Twój profil jest odpowiednio przygotowany zarówno pod rekruterów, managerów ds. rekrutacji czy specjalistów HR, jak i pod algorytm LinkedIn. Po więcej informacji zapoznaj się z naszym obszernym poradnikiem na ten temat: kliknij tutaj!
2. Ustawienia „Otwarty(-a) na”
Usprawniając swój profil, nie zapomnij dostosować ustawień „Otwarty(-a) na” (znajdują się tuż pod liczbą kontaktów). Chociaż wspomnieliśmy już, że nie zalecamy używania „zielonej ramki”, warto przyjrzeć się pozostałym ustawieniom w tej sekcji.
Uwaga: pamiętaj, by wybrać opcję “Tylko rekruterzy” w sekcji Widoczność.
3. Ogłoszenia o pracę i wyszukiwanie umiejętności
Jest to jeden z najbardziej czasochłonnych etapów przygotowywania profilu, ale absolutnie nie można go pominąć. Celem jest zapewnienie sobie miejsca wśród topowych kandydatów przy aplikacji na ogłoszenia o pracę.
Wyszukaj swoje docelowe ogłoszenia o pracę na LinkedIn i przeanalizuj je pod kątem pożądanych na tych stanowiskach umiejętności (w ogłoszeniach znajdują się osobne sekcje z zalecanymi umiejętnościami). Pamiętaj, by sprawdzić obie kategorie umiejętności:
- umiejętności związane z ogłoszeniem o pracę
- umiejętności związane z kandydatami na ogłoszenie o pracę (aby je zobaczyć, wymagane jest konto Premium)
Po przejrzeniu wystarczającej liczby ogłoszeń o pracę wybierz umiejętności, które pojawiały się najczęściej, a następnie dodaj je do swojego profilu.
Uwaga: jeśli to możliwe, poproś znajomych i współpracowników o ich potwierdzenie.
4. Pozostałe
- twórz i udostępniaj wartościowe treści, by zaprezentować się jako profesjonalista / ekspert w swojej dziedzinie
- kontaktuj się indywidualnie z zaprzyjaźnionymi osobami z sieci
- badaj strukturę firm i identyfikuj osoby decyzyjne, ale sam kontakt prowadź wyłącznie mailowo (sprawdź nasz poradnik dot. wyszukiwania adresów e-mail: kliknij tutaj!)
- dołącz do grup, które wspierają w poszukiwaniu pracy, np. HJM – Hidden Job Market for Experienced Managers in Europe
Szukanie pracy może być żmudnym zadaniem, ale jeśli nie włożysz wystarczająco wysiłku i uwagi w swój profil na samym początku, w dłuższej perspektywie pogorszysz swoją sytuację.
Nasza ostatnia porada brzmi zatem: wystartuj dobrze, a następnie ciesz się wynikami!
Masz trudności ze znalezieniem pracy za pośrednictwem LinkedIn? Czy szukasz pomocy doświadczonego konsultanta w przeanalizowaniu Twojej strategii poszukiwania pracy?
- Zgłoś się po bezpłatną 20-30-minutową Konsultację Kariery poprzez ten link lub wysyłając mail bezpośrednio na adres Contact@CareerAngels.eu | Temat: Bezpłatna Konsultacja Kariery