Porady CV dla Executives

Porady CV dla Executives

Czy zasady formatowania CV zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat? Czy istnieje „właściwy sposób” na jego przygotowanie? Czy istnieją międzynarodowe standardy dotyczące CV? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

[Spoiler: Odpowiedź brzmi: trzy razy tak!]

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że celem CV jest zostanie zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, a nie zatrudnienie. Jest to pierwsze wrażenie, jakie zrobisz jako executive i ma decydujący wpływ na to, czy spotkasz się z „zaproszeniem” czy z “odmową”.

Mając to na uwadze, zadaj sobie następujące pytania:

 1. Jakiej roli konkretnie szukasz?
 2. Dlaczego kwalifikujesz się do tej pracy? Jakie są konkretne przykłady na poparcie Twoich twierdzeń?
 3. Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem?

Upewnij się, że te trzy odpowiedzi są widoczne na pierwszy rzut oka, gdy ktoś otworzy twoje CV i spojrzy na pierwszą połowę pierwszej strony.

Jak zorganizować swoje CV we właściwy sposób

Przejdźmy więc do omówienia struktury; od początku do końca:

Nagłówek CV

Nagłówek zawiera imię i nazwisko oraz istotne dane kontaktowe bez słów opisowych. Unikaj podawania nieistotnych informacji, takich jak data urodzenia, narodowość, stan cywilny, liczba dzieci itp.

Dodatkowo, imię i nazwisko używane w CV powinno być spójne z imieniem i nazwiskiem, które używasz na profesjonalnych platformach społecznościowych (np. LinkedIn) lub tym, które zawiera się w Twoim adresie e-mail.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to sekcja, w której przedstawiasz siebie jako idealny wybór na potencjalne stanowisko i udowadniasz, że jesteś idealnym i najbardziej wykwalifikowanym kandydatem. Trzymaj się z dala od „korporacyjnego bełkotu” i poddaj je „testowi LinkedIn”:

 • Wyobraź sobie, że ktoś z podobnym doświadczeniem przegląda Twój profil i mówi „Podoba mi się to podsumowanie. Użyję je u siebie!”
 • Jeśli następnie mógłby je skopiować/wkleić na własny użytek – oznacza to, że nie jest ono wystarczająco unikalne i sprecyzowane.

Podsumowanie zawodowe jest jak zwiastun filmowy – należy wybrać najbardziej istotne fragmenty swojej kariery, aby zainteresować czytelnika.

Doświadczenie zawodowe

Część „Doświadczenie zawodowe” zawiera listę wszystkich istotnych stanowisk – słowo „istotnych” jest tu kluczowe. Pomiń niepowiązane, wczesne doświadczenia zawodowe! Opisz swój zakres obowiązków w czytelnych punktach i dodaj oddzielną sekcję dla wybranych sukcesów, wyrażonych wymiernie – z ostatnich 7-10 lat lub trzech ostatnich ról. Dlaczego? Biorąc pod uwagę, jak mało czasu mają rekruterzy, managerowie ds. rekrutacji i decydenci, część rozmowy kwalifikacyjnej musi odbyć się już na tym etapie poprzez przeczytanie CV. To jedna z głównych zmian w pisaniu CV z ostatnich lat!

Edukacja

W sekcji „Edukacja” podaj tylko wykształcenie wyższe. W razie potrzeby możesz zmienić nazwę tej części na „Edukacja, certyfikaty i wybrane szkolenia” lub coś podobnego.

Pozostałe sekcje CV

Pozostałe sekcje CV powinny zawierać wyłącznie informacje istotne z punktu widzenia celu kariery, a tym samym perspektywy czytelnika.

Gdy CV jest już gotowe, sprawdź je dogłębnie (proofreading). Niektórzy specjaliści wciąż uważają, że „niechlujne CV = niechlujny kandydat”. Niektórzy rekruterzy nie przeprowadzą nawet rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem, którego CV zawiera błędy ortograficzne. Dla pewności sprawdź wszystko dwukrotnie. Upewnij się, że nie ma błędów, oraz że zachowana została spójność dat i nazw, wypunktowań i wielkości liter na początku zdań, marginesów i tła, sekcji tytułowych i czcionki oraz ogólnego stylu i formatowania.

Inne praktyczne porady CV dla Executives

 1. Podawaj tylko te języki, w których potrafisz pracować.
 2. Unikaj podawania swoich cech osobowości lub opisywania siebie słowami „Jestem osobą kreatywną”. Jako osoba na wysokim szczeblu karier – pozwól, aby Twoje sukcesy i zrealizowane projekty mówiły za Ciebie.
 3. Zapisz swoje CV jako „Nazwisko Imię_CV PL.pdf” i udostępniaj je tylko w tym formacie, chyba że zostaniesz później poproszony o przesłanie wersji .docx.
 4. Idealna długość: 2-3 strony. Prosta reguła to: „1 strona na każde 10 lat doświadczenia”. Istnieją oczywiście wyjątki.
 5. Zdjęcie – zawsze aktualne pytanie: tak czy nie? Ogólnym międzynarodowym trendem jest rezygnacja ze zdjęcia, aby zmniejszyć szanse na dyskryminację. W końcu niewielu z nas może ryzykować utratą rozmowy kwalifikacyjnej z powodu czyichś podświadomych uprzedzeń. W Europie dodawaj profesjonalne zdjęcie tylko wtedy, gdy jego celem jest przekazanie konkretnego komunikatu, stylu lub marki osobistej.
 6. Nie używaj 2-kolumnowych CV, ponieważ nie plasują się one dobrze w systemach ATS. Są również trudne do odczytania, nie są przyjazne dla użytkownika i – choć na to nie wygląda – marnują miejsce. Przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Kliknij tutaj!
 7. Jeśli Twój kraj tego wymaga – dodaj klauzulę o ochronie danych osobowych (np. RODO) na końcu dokumentu.

CV pod ATS – upewnij się, że robisz to dobrze

Na koniec musimy wspomnieć o CV pod ATS. Zawsze gdy zostajesz poproszony o przesłanie swojego CV do bazy danych, ta następnie dopasowuje Twoje CV do ogłoszenia o pracę, na które aplikujesz. Zalecamy przygotowanie dedykowanego CV do tego celu, ponieważ oprogramowanie ATS najprawdopodobniej będzie miało trudności ze skanowaniem informacji zawartych w Twoim zwykłym CV (w tabelach, kolumnach, nagłówku, stopce, linkach itp.) Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź nasz artykuł na blogu „Zhakuj ATS – poradnik krok po kroku, jak przygotować CV pod ATS”.


Zgłoś się do nas po bezpłatny Raportu CV, aby sprawdzić, czy Twój dokument jest dobrze dostosowany do powyższy zaleceń oraz jak wypada na tle innych kandydatów: