Zhakuj ATS! – poradnik krok po kroku

Zhakuj ATS! – poradnik krok po kroku

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy takie wyrażenia jak: zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, ATS, sztuczna inteligencja, boty. W jaki sposób ciągły rozwój technologii wpływa na procesy rekrutacyjne – w szczególności: jak działa ATS i jak dostosować pod niego swoje CV? [Spoiler: 75% wysłanych CV nigdy nie dotrze do rekrutera!]

Ale zacznijmy od początku: co to jest ATS?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego – Applicant Tracking System, czyli System (= baza danych) Śledzenia Aplikacji (= kandydatów).

Innymi słowy, jest to system, który pozwala na zarządzanie projektem rekrutacyjnym, śledzenie kandydatów, filtrowanie i kategoryzowanie ich. Niektóre ATS-y (zwłaszcza te działające w języku angielskim) mają dodatkową funkcję: porównują CV kandydata z ogłoszeniem o pracę, na które aplikował. Oznacza to, że przeszukują / skanują CV w poszukiwaniu słów kluczowych użytych w ogłoszeniu o pracę lub dodatkowo dodanych w tle. A co z systemami używanymi na polskim rynku?

Język polski ze względu na gramatykę jest trudniejszy do przełożenia na algorytm w porównaniu z językiem angielskim, dlatego też w Polsce CV nie są jeszcze zazwyczaj odrzucane przez ATS na bazie konkretnych słów kluczowych. Działa to bardziej na zasadzie tagowania / kategoryzowania – ATS są wykorzystywane jako baza danych i platforma do zarządzania rekrutacjami.

Ostatnie nowinki technologiczne (takie jak zaawansowane chatboty) przypominają jednak, że technologia rozwija się bardzo szybko. To tylko kwestia czasu, aż ATS będą rozwijane w różnych językach, dlatego nie można bagatelizować ich znaczenia, także na rynku polskim.

Dlaczego firmy używają takich systemów?

Według TopResume.com:

  • firmy otrzymują średnio 250 CV na jedno ogłoszenie o pracę
  • wielkie korporacje otrzymują tygodniowo ok. 50-75 tys. CV!
  • 75% CV nigdy nie dotrze do rekrutera

99% dużych firm używa ATS w ramach procesu rekrutacyjnego, ponieważ dzięki temu:

  • oszczędzają pieniądze i czas (30-50 godzin na fizycznym przeglądaniu aplikacji)
  • USA: zapobiegają pozwom sądowym (dyskryminacja) i zwiększają inkluzywność → „Niektóre narzędzia oparte na sztucznej inteligencji odnotowały 20-100% wzrost różnorodności zatrudnienia ze względu na płeć, pochodzenie etniczne oraz czynniki społeczno-ekonomiczne”. (źródło: vervoe.com)
  • mają wszystkich kandydatów w jednym miejscu

Z naszych własnych badań wynika, że 60-70% ogłoszeń o pracę dla executives i doświadczonych managerów również przechodzi przez ATS.

Co to oznacza dla kandydatów?

Należy wiedzieć, jak sformatować i dostosować swoje CV, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia się wśród tych 25% osób, które zostaną zauważone, a tym samym wzięte pod uwagę, przez osoby rekrutujące, co w konsekwencji zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotowaliśmy poradnik, instrukcję krok po kroku wraz z checklistą o tym, jak przygotować takie CV oraz dostosować pod oferty pracy, na które zamierza się aplikować.

Poradnik ATS:

  • pokaże Ci, jak dowiedzieć się, który ATS jest używany przez firmę, do której aplikujesz
  • wyjaśni, jak poradzić sobie ze słowami kluczowymi i dostosować swoje CV do konkretnej oferty pracy
  • poprowadzi Cię przez wszystkie zasady formatowania, które pozwolą Ci sformatować swoje aktualne CV tak, aby każda informacja została odczytana przez ATS we właściwy sposób

Aby pobrać pełny poradnik, kliknij tutaj!


Czy jesteś doświadczonym managerem lub executive, poszukującym pracy aktywnie lub pasywnie? Chciałbyś przedyskutować swoje CV stworzone pod ATS podczas poufnej i bezpłatnej Konsultacji Kariery lub otrzymać bezpłatny Raport zgodności CV z ATS?