Uprzedzenia wobec *pewnych* kandydatów – porady, jak im sprostać!

Uprzedzenia wobec *pewnych* kandydatów – porady, jak im sprostać!

W dobie globalizacji i mieszania się kultur otrzymujemy dostęp do wielu wyjątkowych możliwości, ale stajemy też przed nieprzyjemnym faktem o nas samych – wszyscy mamy swoje (nie)świadome uprzedzenia. Chociaż wszyscy wolelibyśmy pracować z ludźmi, którzy są całkowicie nieuprzedzeni wobec naszej [narodowości / pochodzenia / koloru skóry / przekonań religijnych / orientacji seksualnej / niepełnosprawności / wieku], nie sposób zaprzeczyć istnieniu zarówno bezpośrednich (jawnych i świadomych), jak i pośrednich (automatycznych, niejednoznacznych i ambiwalentnych) uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji.

Aby zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, jeśli wiesz, że należysz do grupy, która może być dyskryminowana na podstawie informacji zawartych w CV, powinieneś usunąć lub „przebranżowić” te informacje. Dlaczego i w jaki sposób?

Pod wieloma względami szukanie pracy przypomina randkowanie. Potencjalni partnerzy z aplikacji randkowej rzucą okiem na Twój profil i zdecydują, czy przesunąć palcem w lewo, czy w prawo. Niektórzy mogą odrzucić Cię już na samym starcie, jeśli pierwszą rzeczą, którą zobaczą, będzie to, że masz pięcioro dzieci lub że zmagasz się obecnie z problemami zdrowotnymi. Zasadniczo możesz pomyśleć: „Jeśli nie pasuje im, że mam dzieci, to nawet nie chcę iść z nimi na randkę!”. Zwyczajnie podejmujesz decyzję, że póki co pozostaniesz singlem – nic wielkiego. Ale czy możesz być tak wybredny w kwestii poszukiwania pracy? Innymi słowy, czy możesz sobie pozwolić na pozostanie bez pracy tylko dlatego, że potencjalnemu pracodawcy „nie podoba się” to, że jesteś taki czy owaki?

Należy wziąć pod uwagę dwa ważne aspekty:

 1. Osoba rozpatrująca Twoje zgłoszenie jest, teoretycznie, przedstawicielem firmy, ale jej przekonania z pewnością NIE pokrywają się w pełni z wartościami firmy.
 2. Uprzedzenia mogą być pośrednie – innymi słowy, bez odpowiedniego szkolenia i edukacji dana osoba może podświadomie podejmować dyskryminujące decyzje.

Większość z nas prawdopodobnie utrzymywała kiedyś stereotypy dotyczące jakiejś grupy ludzi, nawet jeśli nie mieliśmy nawet z nimi styczności. A kiedy w końcu kogoś takiego spotkaliśmy, uświadomiliśmy sobie: „Hej, to naprawdę miła / kompetentna / przyjazna osoba! Chętnie z nią popracuję”. Prawda? Jak możemy sprawić, aby ktoś szybciej wyciągnął takie wnioski na nasz temat?

Wiedząc, że celem CV jest otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy dążyć do zminimalizowania „potencjalnie niekorzystnych” informacji widocznych na pierwszy rzut oka. Ważne: nie chodzi o to, by kłamać. Wystarczy pominąć lub „przebranżowić” pewne elementy. Chcemy stworzyć CV, które nie będzie natychmiastowo wywoływać uprzedzeń u osoby rozpatrującej nasze zgłoszenie. Dopiero po rozmowie dowiedzą się, że jesteśmy tacy czy owacy, ale do tego czasu zdążą już zdecydować, że jesteśmy też potencjalnie dobrymi kandydatami na dane stanowisko!


Nakreślmy tę sytuację w konkretnym kontekście – chcesz „umówić się na randkę” (tj. rozmowę kwalifikacyjną) na rynku pracy, który jest dla Ciebie nowy i gdzie kraj / kultura, z których się wywodzisz, mogą być dyskryminowane. Co zrobić w tej sytuacji?

1. Przede wszystkim: dostosuj CV pod rynek docelowy

Osoba sprawdzająca Twoje CV może pomyśleć: „Po co mam dzwonić do kandydata, który jest oddalony o 4 strefy czasowe, skoro jest wielu lokalnych kandydatów, do których mogę zadzwonić za darmo?”. Aby tego uniknąć, dostosuj niektóre aspekty swojego CV do kraju / kultury docelowej. Możesz wprowadzić następujące zmiany:

 1. Zdobądź lokalny numer telefonu.
 2. Stwórz adres mailowy z domeną kraju docelowego (.co.uk, .de, .se).
 3. Użyj lokalnego adresu, np. Twojego znajomego. Jeśli nie masz takiej okazji, dopisz: „w trakcie przeprowadzki do XYZ”.
 4. Nie dołączaj zdjęcia – jest to już standardowa praktyka w Stanach Zjednoczonych, która dociera też na europejskie rynki pracy.
 5. Dostosuj swoje nazwisko do lokalnych zwyczajów. Na przykład we Francji nazwisko zapisuje się dużymi literami. Kandydaci w większości krajów europejskich mają jedno imię i jedno nazwisko – dostosuj się do tego formatu. Ważne: jeśli martwisz się, że może to wpłynąć na Twoje zatrudnienie: CV nie jest dokumentem prawnym, na podstawie którego zostanie zawarta umowa.
  • Upewnij się, że wszystkie Twoje kanały komunikacji (e-mail, LinkedIn, podpis itp.) mają ten sam format.
  • Jeśli musisz zapisać swoje imię i nazwisko w innym alfabecie, upewnij się, że wygląda tak samo we wszystkich kanałach – jest to szczególnie ważne w przypadku cyrylicy.

2. Wyróżnij części swojego doświadczenia, które są związane z rynkiem docelowym

Załóżmy, że mieszkasz poza UE i szukasz pracy w Holandii: przejrzyj swoje doświadczenie i sprawdź, które jego części możesz połączyć z Holandią. Może raportowałeś komuś znajdującemu się w Holandii? Miałeś tam klienta? Przeprowadzałeś rozmowy kwalifikacyjne z holenderskimi kandydatami? Pozyskiwałeś dostawców z tego państwa?

Co zrobić, jeśli takiego połączenia nie ma lub jest, ale niewystarczające? W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie możesz dołączyć do holenderskich konferencji albo wydarzeń networkingowych online lub wziąć udział w (bezpłatnych) kursach oferowanych przez holenderskie firmy. Dodaj je wszystkie do swojego CV w widocznym miejscu.

Gdy już to zrobisz, zastosuj się do wszystkich standardowych porad z naszej Strategii Znalezienia Pracy. Poniższe zasługują na szczególną uwagę:

 • Ponieważ startujesz z „gorszej” pozycji, musisz zintensyfikować swój proces szukania pracy poprzez korzystanie z wszystkich czterech kanałów poszukiwania pracy!
 • Jeśli masz kontakty w kraju docelowym – to najlepszy moment, by je wykorzystać.
 • Jeśli znasz osoby ze swojego kraju, które pracowały już w kraju docelowym przez 2-3 lata, skontaktuj się z nimi i poproś o wskazówki.
 • Dołącz do profesjonalnych stowarzyszeń lub lokalnych grup networkingowych, które pomogą Ci w poruszaniu się po zagranicznym rynku pracy. Warto zapoznać się z Internations.org.

Najczęściej zadawane pytania

1) Co zrobić, jeśli celuję w dwa różne kraje jednocześnie?

Wtedy potrzebujesz dwóch CV!

2) Co jeśli mój kraj pochodzenia „naprawdę mi nie służy”?

Niestety, w niektórych przypadkach warto pomyśleć o przeprowadzce (oczywiście legalnej) przed znalezieniem pracy w kraju docelowym.

3) Co z moim profilem na LinkedIn?

„Przeprowadź” swój profil na LinkedIn do kraju docelowego. Chcesz być postrzegany jako lokalny kandydat! Jeśli szukasz pracy w dwóch różnych krajach, wybierz jeden z nich.

 

Ostatecznie jest to poszukiwanie pracy jak każde inne, ale z dodatkowym wyzwaniem – trzeba dać z siebie 150%, a nawet 200%, aby odnieść sukces, a cały proces może potrwać średnio kilka miesięcy dłużej.

Zarówno w randkowaniu, jak i poszukiwaniu pracy, natrafimy na ludzi, którzy potrafią przezwyciężyć swoje początkowe uprzedzenia (pamiętajmy, że uprzedzenia zazwyczaj są pośrednie) i stereotypowe myślenie – musimy tylko stworzyć odpowiednie warunki, aby chcieli się z nami spotkać!


Jeśli chcesz omówić swoją obecną sytuację zawodową i/lub wyzwania związane z poszukiwaniem pracy, skontaktuj się z nami! Aby przyspieszyć ten proces, załącz swoje CV i swoją dostępność (2-3 przedziały czasowe), a także krótki opis tego, co chciałbyś omówić.

 • Umów się na bezpłatną 20-30-minutową Konsultację Kariery, wypełniając ten formularz lub wysyłając mail bezpośrednio na adres Contact@CareerAngels.eu | Temat: Konsultacja Kariery

PS. Jeśli chcesz przeszkolić swoich pracowników w temacie zwalczania uprzedzeń oraz kultywowania różnorodności, równości i inkluzywności, również zapraszamy do kontaktu!