5 powodów, dla których 2-kolumnowe CV się nie sprawdza

BRAK SYGNAŁU

5 powodów, dla których 2-kolumnowe CV się nie sprawdza

„Przyciągający wzrok” design, nietypowe układy strony oraz coraz więcej darmowych szablonów dostępnych publicznie… wszystko to kusi kandydatów do stworzenia 2-kolumnowego CV, aby wyróżnić swój dokument i zrobić lepsze pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Choć takie podejście może wydawać się dobrym pomysłem na pierwszy rzut oka, warto rozważyć jego potencjalne wady zanim kliknie się „wyślij”.

1. (Często) nie współpracują one z systemami ATS

Mimo, że powinno się przygotować odrębne CV pod ATS (więcej informacji i wskazówek jak to zrobić znajdziesz w naszym Poradniku ATS), to nadal warto pamiętać o Applicant Tracking Systems także w przypadku swojego uniwersalnego CV. Systemy te często nie są zaprogramowane do odczytywania informacji zawartych w kolumnach, co może negatywnie wpłynąć na ocenę Twojego dokumentu.

2. Trudne do odczytania = marnowanie czasu czytającego

Dwie kolumny „rozbijają” pole widzenia, co wymaga większego skupienia i skutkuje wydłużonym czasem czytania. Średnio 6 sekund – tyle czasu rekruterzy poświęcają na przeskanowanie Twojego CV, zanim zdecydują przeczytać je dokładniej bądź odrzucić je na miejscu. Jeśli potrzebują dodatkowego czasu, aby zorientować się, o co właściwie chodzi… przejdą do kandydatów z CV, które są łatwiejsze do strawienia.

3. Formatowanie zostaje zniekształcone online

Twoje CV może wyglądać zupełnie inaczej na urządzeniu innej osoby. Plik w formacie .pdf zawsze będzie wyglądał schludnie, jednak przy wysyłce w otwartym formacie 2-kolumnowe CV często się „rozsypuje”. A niechlujne CV sprawia, że kandydat wygląda nieprofesjonalnie. Nie ryzykuj, że przytrafi się to Twojemu dokumentowi!

4. Marnowanie przestrzeni

Według badań przeprowadzonych przez CareerChoiceGuide.com 2-kolumnowy format zabiera 25% miejsca, które można by wykorzystać lepiej, np. do pokazania swoich kompetencji / osiągnięć. A jak ze wszystkim w procesie poszukiwania pracy – należy wykorzystać 100% narzędzi, które mamy do dyspozycji.

5. Nie są przyjazne dla użytkownika

Kiedy kandydaci decydują się na aktualizację swojego 2-kolumnowego CV, symetryczne wyrównanie tekstu pomiędzy lewą i prawą kolumną często sprawia im problemy. Zabiera to cenny czas, który mógłby być włożony w networking lub aplikowanie na ogłoszenia o pracę. Jest to więc jeden z najmniej przyjaznych dla użytkownika formatów.

 

CV pod ATS – best practices

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powinno wyglądać „idealne CV pod ATS”, możesz pobrać darmowy Poradnik ATS z naszego bloga!


Chcesz sprawdzić, jak Twoje CV wypada na tle innych kandydatów?