Job Hunting Report 2023

Job Hunting Report 2023

W 2023 roku umocniliśmy naszą wiodącą pozycję w świecie doradztwa kariery, co zawdzięczamy zarówno zaufaniu naszych powracających klientów, jak i tych, którzy trafili do nas z polecenia. Był to rok pełen wyzwań dla naszych klientów, wynikających z kryzysu gospodarczego, którego skutki odczuły wszystkie branże. Nasze wsparcie obejmowało pomoc w znalezieniu nowych stanowisk poprzez programy outplacementowe, jak i w budowaniu nowych ścieżek kariery w ramach działań up-skillingowych i re-skillingowych.

Zaangażowaliśmy się również w działania wykraczające poza konsulting, dzieląc się naszą wiedzą z zakresu doradztwa kariery. Zdobyliśmy tym uznanie działów HR, które zwróciły się do nas o pomoc w stworzeniu wewnętrznych centrów doradztwa kariery. Przeprowadziliśmy też otwarte edycje kursu szkolącego przyszłych Konsultantów Kariery, wspieraliśmy studentów G/E/MBA, a także zrealizowaliśmy duże projekty konsultingowe i CSRowe.

Od 2012 roku nasze zaangażowanie w zbieranie danych z rynku pracy wyróżnia nas wśród pozostałych graczy na europejskim rynku, wspierających doświadczonych kandydatów. Nasza szczegółowa analiza pozwala nam skutecznie pracować z profesjonalistami i prowadzić ich przez rynek pracy. Okazało się to szczególnie ważne, gdy stawialiśmy czoła wyzwaniom burzliwego roku 2023.

Źródło zaakceptowanych ofert pracy” to nadal najważniejszy KPI, który śledzimy, ponieważ pokazuje, jak efektywny jest każdy kanał poszukiwania pracy. Pozwala nam to zrozumieć, na co warto poświęcić najwięcej czasu i w co włożyć wysiłek podczas poszukiwania nowej pracy. Chętnie dzielimy się tą wiedzą ze wszystkimi, którzy jej potrzebują.

Zgodnie z przewidywaniami technologia wciąż grała pierwsze skrzypce na rynku pracy w 2023 roku. Podkreśla to znaczenie dostosowywania CV pod ATS, dopasowywania ich do ogłoszeń o pracę przed złożeniem aplikacji oraz optymalizowania profili na LinkedIn pod kątem algorytmu. Podobnie jak w 2022 roku, większość zaakceptowanych ofert pracy była wynikiem aplikowania na ogłoszenia o pracę, które ze swoją 35% skutecznością wciąż przewyższają skuteczność kanału kontaktu bezpośredniego. Oto wyniki na rok 2023:

 • 29% skuteczności dla Kontaktu bezpośredniego (bezpośredni kontakt z firmami)
 • 18% skuteczności dla Networkingu
 • 18% skuteczności dla Firm Executive Search (kontakt z najbardziej odpowiednimi headhunterami)
 • 35% skuteczności dla Ogłoszeń o pracę (aplikowanie na publikowane ogłoszenia o pracę) – jeszcze w 2015 roku byłoby to nie do pomyślenia, ale w 2023 roku ten kanał poszukiwania pracy przeważa nad pozostałymi

Kanały poszukiwania pracy

Już drugi rok z rzędu ponad jedna trzecia naszych klientów wyższego szczebla znalazła pracę, aplikując na ogłoszenia o pracę. Przewidujemy, że tendencja ta utrzyma się, ale biorąc pod uwagę dotychczasową zmienność tego kanału, nie mamy jeszcze 100% pewności.

Wielkie korporacje otrzymują tygodniowo ok. 50-75 tys. CV! W konsekwencji 99% wielkich korporacji używa ATS w ramach procesu rekrutacyjnego, by zmniejszyć nakład pracy i zaoszczędzić pieniądze. Managerowie i executives nie są z tego zwolnieni – ATS i algorytmy mogą wpłynąć na ich szanse na znalezienie się na rozmowie kwalifikacyjnej tak samo, jak w przypadku każdego innego kandydata, a może nawet bardziej! Co to oznacza dla osób, które będą poszukiwać pracy:

 • przygotowanie CV, szczególnie pod ATS (Applicant Tracking System), i zrobienie tego poprawnie, jest niezbędne; przeczytaj nasz poradnik na ten temat: Kliknij tutaj!
 • dostosowanie CV do każdego ogłoszenia o pracę daje mierzalne rezultaty
 • zoptymalizowanie profilu na LinkedIn pod kątem algorytmu jest konieczne, aby być skuteczniej dopasowywanym i klasyfikowanym

Nasze osiągnięcia w 2023 roku

 • nasz współczynnik powracających klientów był stabilny – 49% w tym roku
 • zrealizowaliśmy dla naszych klientów o 29% więcej zadań niż w 2022 roku
 • przeprowadziliśmy 2 edycje otwartego Kursu Konsultanta Kariery oraz 2 szyte na miarę sesje wewnętrzne dla dużego globalnego banku i wiodącej polskiej firmy rekrutacyjnej; do tej pory z naszych kursów skorzystało ponad 180 uczestników
 • odświeżyliśmy również naszą ofertę studiów podyplomowych, wprowadzając program “Doradztwo Kariery w Praktyce” w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, który wystartował w listopadzie

 

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełny Job Hunting Report 2023. W pliku znajdziesz:

 • strona 2: zestawienie roku z wykresami
 • strona 3 & 4: statystyki naszych klientów i wskaźniki KPI
 • strona 5: materiały B2B
 • strona 6: informacje o naszych działaniach dydaktycznych
 • strona 7: materiały dla doświadczonych managerów i executives
 • strona 8: obserwacje dot. rynku pracy
 • strona 9: wskazówki dot. zarządzania karierą

Czy po przeczytaniu masz ochotę na więcej? Chciałbyś skorzystać z naszego doświadczenia i porozmawiać z doświadczonym konsultantem? Zgłoś się po bezpłatny Raport LinkedIn zawierający ocenę wszystkich sekcji Twojego profilu i umów się na bezpłatną Konsultację Kariery (20-30 min)!