Jak (nie)skuteczny jest Twój proces poszukiwania pracy?

Jak (nie)skuteczny jest Twój proces poszukiwania pracy?

Czy zdarza Ci się czasem pomyśleć: „robię wszystko, co w mojej mocy, aby znaleźć pracę, a nic z tego nie wychodzi”? Poszukiwanie pracy może być frustrującym doświadczeniem – zwłaszcza jeśli masz wrażenie, że jesteś bardzo produktywny, a mimo tego nie dostrzegasz oczekiwanych rezultatów.

Często okazuje się jednak, że poszukując pracy, nie wykorzystujemy w pełni wszystkich dostępnych nam narzędzi. By odnieść sukces w poszukiwaniu pracy, należy włożyć w to wiele wysiłku – nie można pozwolić sobie na ignorowanie niektórych kanałów poszukiwania pracy lub podejść do nich bez przekonania.

Poszukiwanie nowej pracy: krok po kroku

Proces poszukiwania nowej pracy składa się z czterech kroków:

  1. Zdefiniuj swój cel precyzyjnie. Zastanów się, gdzie naprawdę chcesz pracować i czy Twój cel jest realistyczny. Jeśli nadal masz wątpliwości, poświęć trochę czasu na upewnienie się, że idziesz we właściwym kierunku.
  2. Wypozycjonuj się. Odkryj, co sprawia, że wyróżniasz się na rynku pracy i dlaczego to Ciebie powinni zatrudnić?
  3. Dostosuj swoje narzędzia aplikacyjne (CV, cover mail itp.). Sprawdź, czy są dostosowane do Twoich odbiorców docelowych i pozbawione błędów. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie, oprócz standardowego CV, dedykowanego „CV pod ATS”, które dostosowujemy do każdego ogłoszenia o pracę przed aplikowaniem. Zalecamy też stworzenie profilu na LinkedIn zoptymalizowanego zarówno pod człowieka, jak i algorytm.
  4. Korzystaj z ukrytego i widocznego rynku pracy. Twoim celem powinno być generowanie ofert i zainteresowania.

Przyjrzyjmy się bliżej kanałom poszukiwania pracy, które stoją u podstaw każdego z powyższych kroków:

  • kontaktowi bezpośredniemu,
  • ogłoszeniom o pracę,
  • networkingowi,
  • headhunterom.

4 kanały poszukiwania pracy

Aplikacja poprzez ogłoszenia o pracę jest aktualnie najskuteczniejszym kanałem, ze średnią efektywnością wynoszącą 32% w ciągu ostatnich trzech lat. W porównaniu z kontaktem bezpośrednim, omówionym poniżej, w przypadku ogłoszeń o pracę można dostrzec wyraźny trend wzrostowy – w 2023 efektywność kanału wyniosła aż 35%, chociaż pięć lat wcześniej efektywność wyliczyliśmy na zaledwie 3%. Należy pamiętać, aby przed każdą aplikacją dostosować swoje narzędzia aplikacyjne!

Kontakt bezpośredni jest niczym innym, jak wysyłaniem maili bezpośrednio do potencjalnych szefów. Aby wykorzystać ten kanał w pełni, zalecamy wybrać 60-120 firm, w których chciałbyś pracować, po czym poświęcić trochę czasu na odnalezienie adresów mailowych osób decyzyjnych w tym firmach. Analiza danych z ostatnich trzech lat pozwoliła nam ustalić średnią efektywność tej metody na poziomie 31,33%. Warto jednak zauważyć, że od 2018 roku obserwujemy znaczny spadek efektywności tego kanału (niemal 60% w 2018 roku vs 29% w 2023 roku).

Na trzecim miejscu wśród najbardziej efektywnych kanałów poszukiwania pracy plasuje się networking z wynikiem 22,33% skuteczności w ciągu ostatnich trzech lat. U podstaw kanału znajduje się przygotowywanie strategii nawiązywania i utrzymywania kontaktów z poszczególnymi grupami, które można wyróżnić spośród własnych kontaktów. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej kanałów, skuteczność networkingu była praktycznie niezmienna na przestrzeni analizowanych lat.

Kontakt z headhunterami okazał się najmniej efektywnym kanałem poszukiwania pracy. Jego średnia efektywność wyniosła 14,33% w ciągu ostatnich trzech lat. Należy pamiętać, że headhunterzy pracują przede wszystkim dla firm, nie dla kandydatów. Niemniej, nie czyni to tego kanału mniej ważnym pod kątem strategii.

W erze popandemicznej jesteśmy pewni bardziej niż wcześniej, że żadna osoba poszukująca pracy nie może pozwolić sobie na lekceważenie poszczególnych kanałów lub traktowanie ich pobieżnie. Szczególnie jeśli zależy jej na osiągnięciu namacalnych i rzeczywistych rezultatów.


Aby sprawdzić, jak efektywny jest Twój proces poszukiwania pracy, zachęcamy do wypełnienia naszego formularza „Efektywność Procesu Szukania Pracy”. Odpowiedz na 9 krótkich pytań i otrzymaj kompleksową analizę Twoich wysiłków w poszukiwaniu pracy: Kliknij tutaj!

Jeśli jesteś doświadczonym managerem niepewnym swojej strategii poszukiwania pracy, możesz umówić się na bezpłatną 20-30-minutową rozmowę z jednym z naszych konsultantów, aby omówić wszelkie kwestie związane z karierą: