Szukanie pracy niecałym sercem (case)

Szukanie pracy niecałym sercem (case)

Kiedy doświadczeni managerowie i executives szukają pracy – zwłaszcza od długiego czasu (i w niepewnych czasach, takich jak pandemia) – emocje, a szczególnie frustracja, sięgają zenitu! Ten artykuł przedstawia tylko jeden z wielu e-maili poruszających ten temat, które otrzymaliśmy kilka lat temu.

Choć wielu z nas zdążyło już zapomnieć o pandemii, rynek pracy wciąż się po niej w wielu kwestiach odradza. A u podstaw tego leży przedstawiona tutaj sytuacja, z którą wiele osób może się utożsamiać nawet dzisiaj. Dlatego też chcielibyśmy podzielić się z wami naszą odpowiedzią na wspomniany e-mail.

Drodzy Career Angels,

Pomyślałem, że będziecie ciekawi, jakie wyniki przyniosły wasze usługi. Cóż – zerowe.

Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami. 5 z nich odpowiedziało, z 2 rozmawiałem przez telefon lub Skype. Do tych, które nie zareagowały po 7 dniach wysłałem follow-up e-mail. Po kolejnych 3 dniach wysłałem im zaproszenie na LinkedIn. Skontaktowałem się z 1 alternatywnym decydentem Rezultat: cisza.

Mam około 20 headhunterów w mojej sieci kontaktów na LinkedIn, ale nie skontaktowałem się z żadnym z nich.

Aplikowałem również na każde ogłoszenie o pracę, które widziałem na LinkedIn i które pasowało do mojego doświadczenia. Dodatkowo, skontaktowałem się bezpośrednio z 6 firmami. Za każdym razem otrzymywałem odmowę e-mailem, nie zostając nawet zaproszonym na rozmowę telefoniczną.

Zaledwie 1 rozmowa kwalifikacyjna doszła do skutku. Poszło dobrze, zaplanowaliśmy kolejne spotkanie za dwa tygodnie, a potem firma przestała odpowiadać na moje e-maile i telefony.

Otrzymałem 3 lub 4 nieuprzejme wiadomości, które brzmiały mniej więcej tak: „Jak wyjątkowy jesteś, że pozwalasz sobie marnować mój czas” i kilka razy zostałem zghostowany.

Jeśli chodzi o networking, to nie robiłem nic. Nie miałem na to czasu, a podczas pandemii trudno jest spotykać się z ludźmi.

Czy oferujecie usługi, które faktycznie działają? I proszę, nie zrzucajcie wszystkiego na Covida, ponieważ wiele z tych działań podejmowałem już wcześniej.

Drogi kandydacie, słyszymy Cię!

Rynek pracy był konkurencyjny już przed pandemią. Mimo to, czasy lockdownu były nietypowe i jeśli chciało się odnieść sukces w poszukiwaniu pracy, należało włożyć w to jeszcze więcej wysiłku i metod – nikt z poszukujących pracy nie mógł pozwolić sobie na całkowite lekceważenie poszczególnych kanałów poszukiwania pracy lub traktowanie ich pobieżnie.

Obecnie zalecana strategia nie zmieniła się zbytnio od tamtych czasów. Co więcej, pandemia uświadomiła nam, jak wiele z tych strategii powinno być stosowanych niezależnie od sytuacji, aby zmaksymalizować swoje wyniki.

Przytoczymy teraz poszczególnie fragmenty maila, by odnieść się do nich bezpośrednio.

Skontaktowałem się bezpośrednio z 40 firmami. 5 z nich odpowiedziało, z 2 rozmawiałem przez telefon lub Skype. Do tych, które nie zareagowały po 7 dniach wysłałem follow-up e-mail. Po kolejnych 3 dniach wysłałem im zaproszenie na LinkedIn. Skontaktowałem się z 1 alternatywnym decydentem Rezultat: cisza.

Wskaźnik rozmów kwalifikacyjnych (IVR): 5%. To wynik w granicach średniej.

Obliczając RR lub IVR, dzielimy osoby, z którymi kontakt był skuteczny przez całą resztę. Definicja skutecznego kontaktu brzmi: wysłanie pierwszego maila i follow-up maila. Innymi słowy, z im większą liczbą firm uda ci się skontaktować, tym więcej odpowiedzi i zaproszeń na rozmowę otrzymasz.

Średnie wyniki oparte na naszych danych:

  • wskaźnik odpowiedzi (RR) na poziomie 30-50%
  • wskaźnik rozmów kwalifikacyjnych (IVR) na poziomie 5-10%

40 firm to zdecydowanie za mało. Nasz zalecany zakres początkowy to 90 firm. W czasach pandemii niektórzy z naszych klientów musieli rozszerzyć ten zakres do 120. Obecnie celujemy po prostu w 90-120 firm.

Aby uzyskać więcej odpowiedzi i zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, zalecamy kontaktowanie się z alternatywnymi decydentami z każdej firmy, od której brakowało odpowiedzi. Skontaktowanie się tylko z jednym alternatywnym decydentem to zdecydowanie za mało.

Podsumowując: wykorzystałeś tylko 25% tego kanału (z zalecanych 90 firm przed CV-19).

Mam około 20 headhunterów w mojej sieci kontaktów na LinkedIn, ale nie skontaktowałem się z żadnym z nich.

Wykorzystałeś 0% tego kanału.

Zalecamy skontaktowanie się z co najmniej 30-50 headhunterami (pierwszy e-mail + follow-up).

Jeśli chodzi o networking, to nie robiłem nic.

Wykorzystałeś 0% tego kanału.

Networking jest jednym z najskuteczniejszych kanałów poszukiwania pracy ze skutecznością na poziomie 21%.

Całkowite lekceważenie kanałów poszukiwania pracy jest złym pomysłem, ale możemy to również uznać za dobry znak na przyszłość. Odniosłeś już pewien niewielki sukces w swoich poszukiwaniach, mimo że nadal masz całe dwa kanały do wykorzystania. Innymi słowy, wiesz JAK zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną!

Nie zrzucajcie wszystkiego na Covida, ponieważ wiele z tych działań podejmowałem już wcześniej.

To prawda: pandemia znacząco zmieniła rynek pracy, ale jedna rzecz nie uległa zmianie i jedna podstawowa zasada nadal obowiązuje: żadna z osób poszukujących pracy nie może pozwolić sobie na lekceważenie kanałów poszukiwania pracy lub traktowanie ich pobieżnie. Przynajmniej nie, jeśli chce jak najszybciej uzyskać rzeczywiste rezultaty.

Podsumowując wysiłki związane z poszukiwaniem pracy:

  • kontakt bezpośredni: 25% (40 firm z 90-120 rekomendowanych przez nas)
  • headhunterzy: 0% (30-50 headhunterów rekomendowane przez nas)
  • networking: 0%
  • ogłoszenia o pracę: za mało danych, aby to obliczyć

Liczby mówią same za siebie. Kiedy szukasz pracy aktywnie, rób to dobrze. A w czasie pandemii Twoje działania powinny być jeszcze bardziej intensywne.

Więcej firm korzysta z robotów (ATS) i algorytmów (aby zaoszczędzić pieniądze i czas) niż kiedykolwiek wcześniej (99% dużych firm). Kandydaci muszą nie tylko korzystać ze wszystkich czterech kanałów równolegle, aby odnieść sukces, ale także rozpoznać, czy mają do czynienia ze sztuczną inteligencją, czy z człowiekiem, i podjąć odpowiednie działania.

W dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie ma dostosowanie narzędzi do poszukiwania pracy – CV i profilu na LinkedIn, aby były zgodne zarówno z wymaganiami ATS, jak i rekrutera. Aby dowiedzieć się, jak dostosować swoje CV pod ATS, zapoznaj się z naszym Poardnikiem ATS: Kliknij tutaj!


Nie jesteś pewien, czy twoje wysiłki są wystarczające? Wypróbuj nasze narzędzie Efektywność Procesu Szukania Pracy – odpowiedz na 9 krótkich pytań i otrzymaj kompleksową analizę swoich działań w poszukiwaniu pracy. Kliknij tutaj!

Jeśli jesteś managerem lub executive z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, który chciałby omówić swoją strategię poszukiwania pracy, możesz zgłosić się po bezpłatną Konsultację Kariery z jednym z naszych ekspertów.