Liczba lat doświadczenia nie czyni Cię już skutecznym kandydatem – jak więc szukać pracy w 2024?

Liczba lat doświadczenia nie czyni Cię już skutecznym kandydatem – jak więc szukać pracy w 2024?

Liczba lat doświadczenia nie czyni Cię już skutecznym kandydatem – jak więc szukać pracy w 2024?

Czy masz wiele lat doświadczenia, a mimo to spotykasz się z brakiem odzewu na swoje CV? Czujesz, że wysłałeś je już w setki miejsc, lecz telefon nadal milczy? Jeśli wiesz, że bardzo produktywnie i efektywnie wykorzystujesz każdą wolną chwilę, ale kiedy przychodzi czas na rezultaty, okazuje się, że nie ma żadnych – mamy coś dla Ciebie!

Czy Twój proces szukania pracy jest efektywny?

Przyjrzyjmy się bliżej kanałom poszukiwania pracy oraz ich efektywności na przykładzie danych zebranych przez nas wśród naszej grupy docelowej (executives oraz doświadczeni managerowie). Jakie kanały możemy wyróżnić?

Aplikacja poprzez ogłoszenia o pracę

Aplikacja poprzez ogłoszenia to obecnie najskuteczniejszy kanał. Jego średnia efektywność wynosiła 32% w ciągu ostatnich trzech lat. W porównaniu z kontaktem bezpośrednim (omówionym poniżej), w przypadku ogłoszeń o pracę można dostrzec wyraźny trend wzrostowy – w 2023 efektywność kanału wyniosła aż 35%, (zaledwie 5 lat wcześniej było to 3%).

 

Kontakt bezpośredni

Kontakt bezpośredni to nic innego, jak wysyłanie maili bezpośrednio do potencjalnych szefów. Aby wykorzystać ten kanał w pełni, zalecamy wybrać 60-120 firm, w których chciałbyś pracować, po czym poświęcić trochę czasu na odnalezienie adresów mailowych osób decyzyjnych w tym firmach. Analiza danych z ostatnich trzech lat pozwoliła nam ustalić średnią efektywność tej metody na poziomie 31,33%.

 

Networking

Na trzecim miejscu wśród najbardziej efektywnych kanałów poszukiwania pracy plasuje się networking z wynikiem 22,33% skuteczności w ciągu ostatnich trzech lat. U podstaw kanału znajduje się przygotowywanie strategii nawiązywania i utrzymywania kontaktów z poszczególnymi osobami, które można wyróżnić spośród własnych kontaktów. Co ciekawe, skuteczność networkingu jest praktycznie niezmienna na przestrzeni analizowanych lat.

 

Kontakt z headhunterami

Kontakt z headhunterami okazał się najmniej efektywnym kanałem poszukiwania pracy. Jego średnia efektywność wyniosła 14,33% w ciągu ostatnich trzech lat. Należy pamiętać, że headhunterzy pracują przede wszystkim dla firm, nie dla kandydatów. Niemniej, nie czyni to tego kanału mniej ważnym pod kątem strategii.

 

Co możesz zrobić, aby Twój proces poszukiwania pracy był bardziej efektywny?

Przede wszystkim – powinieneś zwrócić uwagę na to, czy wykorzystujesz wszystkie kanały poszukiwania pracy, a następnie na to, czy wykorzystujesz pełen potencjał każdego kanału. Nie jesteś pewien, jak się za to zabrać? A może czujesz się przytłoczony wizją układania planu od nowa? Nie martw się, mamy dla Ciebie specjalną ofertę! Masz czas do 19.07., aby zgłosić się do darmowego programu! Wybierzemy 5 osób, które otrzymają bezpłatne wsparcie w skutecznym poszukiwaniu pracy.

Zgłoś się już dziś! https://careerangels.eu/pl/25lat-doswiadczenia/
Poznaj szczegóły programu: https://blog.careerangels.eu/program-25-lat-doswiadczenia/