Jeśli zapoznasz się z naszymi wpisami, zauważysz, że od zawsze byliśmy zwolennikami spożytkowania lata na przygotowanie się do aktywnego poszukiwania pracy jesienią: tworzenie listy headhunterów i firm, wyszukiwanie adresów mailowych, optymalizacja dokumentów aplikacyjnych i dostosowywanie profilu na LinkedIn.
Tym, którzy są już w trakcie letniego poszukiwania pracy, zalecaliśmy zawsze wrzucenie trzeciego biegu zamiast zwolnienia tempa. Firmy wciąż muszą rekrutować, a konkurencja jest na wakacjach = to idealna okazja do podjęcia działań.
Czy dalej mamy takie samo zdanie w tej kwestii? A może sławetne lato roku 2020 zmieniło to, jak postrzegamy letnie poszukiwanie pracy?
Sięgając pamięcią do 2020 roku
Dziś pandemia zdaje się być bardziej baśnią niż rzeczywistym wydarzeniem, a jednak niektóre jej konsekwencje nadal da się odczuć. Na przykład od tamtej pory niezmiennie stawiamy spory nacisk na maksymalizację działań związanych z poszukiwaniem pracy – obejmuje to bezpośredni kontakt z większą liczbą firm oraz wykorzystanie wszystkich czterech kanałów poszukiwania pracy w pełni. Pracodawcy wzmogli swoje wysiłki i oczekują od kandydatów tego samego.
W tamtych czasach firmy zareagowały na pandemię w jeden z następujących sposobów:
- Wstrzymanie na stałe wszystkich procesów rekrutacyjnych (zwykle z wyjątkiem kluczowych stanowisk).
- Tymczasowe wstrzymanie wszystkich procesów rekrutacyjnych (zwykle z wyjątkiem kluczowych stanowisk).
- Kontynuowanie działalności (prawie) bez zmian.
Skutkiem bezpośrednim, który zaobserwowaliśmy od razu (a następnie skrupulatnie śledziliśmy od połowy marca 2020 r.), był spadek liczby ogłoszeń o pracę opublikowanych na LinkedIn – aż 1,5 miliona mniej!
To 1,5 miliona ogłoszeń o pracę, które wyparowały… 1,5 miliona mniej ofert dostępnych w całej Europie. W niektórych krajach liczba aktywnych ogłoszeń spadła nawet o 50%! To o połowę mniej możliwości dla profesjonalistów. Sytuacja ta była znacząca i bez precedensu!
Na szczęście lato 2020 r. przyniosło ogromną poprawę – ponad 50% krajów europejskich wykazało trend wzrostowy w liczbie ogłoszeń o pracę, a kilka mogło się nawet pochwalić większą liczbą ogłoszeń niż na początku pandemii.
Jak to możliwe, że w lato, które przypadło na szczytowy moment globalnej pandemii, rynek pracy zaczął się odbudowywać? Czy wakacje nie powinny być czasem na odpoczynek? A może zostaliśmy wprowadzeni w błąd?
Firmy muszą zatrudniać kandydatów latem…
… by zrealizować swoje sezonowe zapotrzebowanie
Wiadomo, że lato jest sezonem rekrutacji w branżach takich, jak hotelarstwo, turystyka i handel. Tymczasem jego znaczenie dla innych branż i pracowników wyższego szczebla jest często niedoceniane.
Firmy w trakcie przygotowań do drugiej połowy roku potrzebują silnego przywództwa, aby sprawnie kierować swoimi zespołami i nadzorować procesy organizacyjne. To, czy nowi executives zostaną w firmie, zależy zarówno od ich wyników w sezonie, jak i zapotrzebowania firmy po zakończeniu wakacji.
Firmy często wykorzystują te kluczowe miesiące, by zatrudnić produktywnych pracowników, na których pracy firma może skorzystać w nadchodzących latach. Pozwala to zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, zdecydować, czy są dobrym dopełnieniem dla zespołu.
… aby ich projekty weszły w życie na czas
Firmy planują swoje projekty zgodnie z rocznym harmonogramem. Zwykle oznacza to, że istotne etapy rozwojowe mają miejsce latem: planowanie cykli budżetowych, ustanawianie planów strategicznych i podejmowanie niezbędnych kroków w ramach postępu aktywnych projektów.
Jednym z kluczowych pytań zadawanych w tym okresie jest: czy mamy wystarczającą liczbę odpowiednich osób dla naszych planów? Oznacza to, że lato jest również kluczowym momentem na rekrutację, zwłaszcza na stanowiska, które będą niezbędne do pomyślnego wdrożenia i realizacji nowych projektów.
Jeśli jesteś kandydatem, który wpasowuje się w te oczekiwania, masz szansę, by skorzystać z inwestycji w personel, których firmy dokonują w okresie letnim.
… aby mogli rozpocząć pracę we wrześniu / październiku
Nawet pandemia nie mogła zmienić tego jednego prostego faktu: lato jest rzeczywiście spokojniejsze dla wielu firm, jako że zarówno klienci, jak i pracownicy, chcą cieszyć się wakacjami. Jest to jednak cisza przed burzą i firmy wiedzą, że muszą przygotować się na tę burzę, zanim lato dobiegnie końca.
Podsumowując, jeśli obecnie szukasz pracy, skorzystaj z tej okazji! Niektórzy kandydaci nadal decydują się na zwolnienie tempa, „bo jest lato”. Nie daj się temu zwieść. Wykorzystaj fakt, że wiele osób myśli w ten sam sposób – to oznacza dla Ciebie mniejszą konkurencję! A jeśli nie możesz w pełni zaangażować się w poszukiwanie pracy, wykorzystaj lato, aby przynajmniej przygotować się do tego procesu.
„Przekonaliście mnie! Co powinienem teraz zrobić?”
Zalecamy maksymalne wykorzystanie wszystkich czterech kanałów poszukiwania pracy. Wielu profesjonalistów w ogóle nie szuka pracy latem, a wśród tych, którzy to robią, równie wielu ogranicza swoje działania do minimum. Wyprzedź konkurencję, w pełni angażując się w letnie poszukiwanie pracy!
Oto podstawowe założenia tego procesu podzielone na kanały poszukiwania pracy:
1) Ogłoszenia o pracę
- zoptymalizuj CV pod ATS (kliknij tutaj!)
- zoptymalizuj swój profil na LinkedIn zarówno dla człowieka, jak i pod algorytm (kliknij tutaj!)
2) Networking
- przeprowadź audyt obecnej sieci kontaktów (mocne i słabe strony)
- zaplanuj strategię dla starej sieci kontaktów
- zbuduj nową sieć w obszarach, które są Twoimi słabymi stronami
3) Headhunterzy
- sporządź listę ok. 50 firm rekrutacyjnych z każdego kraju, w którym aktywnie szukasz pracy
- wyszukaj najbardziej odpowiedniego konsultanta i skontaktuj się z nim mailowo, załączając swoje CV
- pamiętaj, aby wysłać wiadomość follow-up w ciągu 7-10 dni roboczych
4) Kontakt bezpośredni
- sporządź listę 90-120 firm
- wyszukaj potencjalnego szefa i skontaktuj się z nim bezpośrednio, załączając swoje CV
- pamiętaj, aby wysłać wiadomość follow-up w ciągu 7-10 dni roboczych
Jeśli utknąłeś na którymkolwiek etapie, potrzebujesz drugiej opinii lub nie uzyskujesz wskaźnika odpowiedzi na poziomie 30-50% (a Twój wskaźnik rozmów kwalifikacyjnych wynosi mniej niż 5%), skontaktuj się z Career Angels!
- Zgłoś się po bezpłatną Konsultację Kariery (20-30 min.) poprzez ten link lub wysyłając mail bezpośrednio na adres Contact@CareerAngels.eu | Temat: Letnie poszukiwanie pracy