Career Advisory – refleksje po 2. edycji studiów podyplomowych

Career Advisory – refleksje po 2. edycji studiów podyplomowych

Career Advisory – refleksje po 2. edycji studiów podyplomowych

„Career Advisory – bardzo wymagająca profesja”, „Nie spodziewałam się takiego ogromu wiedzy”, „Rynek nie ma świadomości, co kryje się za doradztwem kariery”, „Nie zdawałam sobie sprawy z tak dużej potrzeby śledzenia trendów rynku pracy”… To tylko kilka cytatów – refleksji studentów (już teraz absolwentów) po 2. edycji studiów podyplomowych.

Jesienią 2022 roku podjęli oni wyzwanie:
11 intensywnych zjazdów – 22 dni, czyli 176 godzin wykładowych
66 stron prac zaliczeniowych
103 case’ów klientów, które zostały omówione
1 projektu grupowego, w tym prezentacji
analizy 13 najpopularniejszych testów / narzędzi dostępnych na rynku dla kandydatów / pracowników
ponad 50 (!) ćwiczeń praktycznych (indywidualnych, w parach i grupach)
wsparcia średnio 2-3 klientów równolegle do ich pracy w pełnym wymiarze godzin i obciążenia nauką, z których większość z powodzeniem znalazła nową pracę lub awansowała
licznych dyskusji grupowych
45 losowo wybranych pytań z puli ~70 podczas egzaminu pisemnego
1 egzaminu ustnego

W mgnieniu oka zostali absolwentami 2. roku i dziś dzielą się z nami swoimi wnioskami, refleksjami oraz tym, co ich zaskoczyło. Jeśli chcesz poznać bliżej naszych studentów, przeczytać o ich profilach oraz pierwszych refleksjach ze studiów, zapoznaj się z pierwszym postem z tej serii.

(tl;dr: „średni staż pracy to 13 lat / 85% z nich „wylądowało” w szeroko rozumianym twardym i miękkim HR na stanowiskach i/lub rolach takich, jak: coach, HR Manager, HR BP, Psycholog HR, koordynator rekrutacji)

Refleksje po 2. edycji studiów podyplomowych Career Advisory

Zacznijmy od najkrótszych podsumowań „w punkt”:

„Doradca Kariery musi się nieustannie rozwijać”
„Upewniłam się, jak ważnym i potrzebnym zawodem jest bycie Doradcą Kariery!”
„Fantastyczna grupa, niezastąpieni prowadzący i ciekawi goście złożyli się na wspaniałą, kompleksową całość. Bardzo przypadły mi do gustu proporcje między wiedzą teoretyczną a praktyką. Dodatkowo, jestem pod wrażeniem tego, jak bardzo można było nas zaangażować w zajęcia przez internet!”
„Bardzo podobała mi się możliwość wymiany wiedzy i spostrzeżeń”

To z kolei refleksje, którymi podzieliła się jedna z naszych absolwentek:
„Trafiłam na te studia, ponieważ przez ostatnie 2 lata skupiałam się na pogłębianiu swojej wiedzy psychologicznej, a teraz chciałam dostać więcej konkretów. Zrobiłam bardzo dokładny przegląd ofert dostępnych na rynku, i właśnie tutaj dostałam to, czego potrzebowałam, konkretnie: koncepty kariery, modele kariery, kultury organizacyjne, praca z ATS. Bardzo pomaga mi to w mojej pracy. Wiedza, którą już posiadałam, została ustrukturyzowana i pogłębiona, co również dużo mi dało. Bardzo cenne okazały się też dla mnie business case’y i spotkania z gośćmi. Dzięki tym studiom zrozumiałam także, jak ważny jest zawód doradcy”

Jedna z naszych absolwentek podzieliła się swoimi odczuciami związanymi ze studiowaniem online:
„Z początku zastanawiałam się nad tym, jak będą wyglądać studia w wersji online. Myślałam, że może być trudniej niż na studiach stacjonarnych. Okazuje się jednak, że taka forma studiów w niczym nie odstawała od tej tradycyjnej! Zdobyłam inspirację i zapoznałam się z wieloma case’ami – czuję, że bardzo wiele się nauczyłam!”

Jest nam również niezmiernie miło, że zdobytą podczas studiów wiedzę nasi absolwenci będą mogli wykorzystać na różnych polach zawodowych:
„Jestem przekonana, że podjęcie tych studiów było dobrą decyzją. Od samego początku wykorzystywałam nowo poznaną wiedzę i ćwiczyłam wewnątrz organizacji. Doceniam też możliwość samodzielnego podejścia do różnych testów, takich jak Decision Dynamics. Studia dobrze uzupełniły moje doświadczenie i wiedzę, oraz dały okazję do naturalnego networkingu”

Kolejna absolwentka zauważyła, jak przydatne okazały się być studia, i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile można się jeszcze nauczyć:
„Robiłam wiele innych kursów, ale studia Career Advisory zapewniły mi naukę na nowym poziomie. Zrozumiałam, jak odpowiedzialna i wymagająca jest rola Konsultanta Kariery, i jak wiedza z wielu różnych dziedzin przydaje się w tym zawodzie. Miałam okazję rozmawiać z osobami, które są doradcami, które same nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele mogą się jeszcze nauczyć. Zauważyłam to także na samej sobie – zastanawiałam się, dlaczego powinnam uczyć się, jak tworzyć CV, jako osoba z HR… Okazało się, że było warto – miałam okazję dowiedzieć się nowych rzeczy!”

Dobra struktura to kolejny plus wspominany przez naszych absolwentów:
„Kiedyś przeprowadzałam spotkania na wyczucie, a teraz mogę wykorzystywać wyraźną strukturę i konkretne narzędzia. Dostałam nawet feedback od jednej z mojej pracownic o świetnej strukturze! Dzięki temu nabrałam pewności siebie, a dodatkowo poszerzyłam wiedzę o rynku, różnych firmach i programach, o tym, jak działają inne organizacje. Czuję, że te studia bardzo mnie rozwinęły!”

Kolejna z naszych absolwentek zauważyła, jak wszechstronny (ale też wymagający) jest zawód Konsultanta Kariery:
„Muszę przyznać, że nabrałam dużej pokory po tych studiach – poczułam odpowiedzialność. Wcześniej nie miałam świadomości, jak szerokie spektrum kompetencji jest wymagane w zawodzie Konsultanta Kariery. Zrozumiałam też, że segmentacja usług jest bardzo ważna, jako że „one-man show” w tym zawodzie w praktyce jest bardzo trudne. Wiedza, którą zdobyłam, była bardzo inspirująca i odświeżająca”

Na koniec jeszcze jedna porcja przemyśleń naszego absolwenta:
„Po dostaniu się na studia moim celem było współtworzenie różnych rozwiązań w HR, jako, że pracuję w małej organizacji. Chciałam dowiedzieć się, jak wspierać talenty. Wiedzę, którą zdobyłam wykorzystuję na co dzień w praktyce i wspieram pracowników przy zmianach wewnątrz organizacji”

Czy to wzbudziło Twoje zainteresowanie? Jeśli wiedza z obszaru doradztwa kariery może Ci się przydać, zachęcamy do zapoznania się z programem naszych nowych studiów podyplomowych „Doradztwo Kariery w Praktyce”, który powstał przy współpracy z Warsaw University of Technology Business School. Jest on dedykowany osobom, które chciałyby zostać ekspertami posiadającymi umiejętności niezbędne do prawidłowego i efektywnego świadczenia usług szeroko rozumianego doradztwa kariery.
Serdecznie zapraszamy do zapisów na spotkanie informacyjne on-line, które odbędzie się 19.09. o 17:00, oraz do zapoznania się ze szczegółami programu i rekrutacji
Masz wątpliwości, czy ta wiedza Ci się przyda? Skontaktuj się z Anna.Mady@CareerAngels.eu, która udzieli Ci wszelkich informacji na temat możliwości rozwoju w tym obszarze.