Trendy HR, w tym zagrożenia: ATS (Applicant Tracking System) i testy

Trendy HR, w tym zagrożenia: ATS (Applicant Tracking System) i testy

Trendy HR, w tym zagrożenia: ATS (Applicant Tracking System) i testy

Jak wynika z badania opublikowanego przez JobScan, już 98,8% firm z listy Fortune 500 korzystało z ATS w roku 2019. W dodatku, według naszych własnych danych, 60-70% ról kierowniczych jest obsadzanych przy pomocy wstępnej selekcji z użyciem ATS – do 2016 roku byłoby to niespotykane! Coraz większą popularnością cieszy się również wykorzystywanie testów podczas zatrudniania nowych pracowników.

Ponadto z badania eRecruiter wynika, że:

  • 84% rekruterów odczułoby różnicę (negatywną!), gdyby nie miało możliwości korzystania z ATS
  • 90% rekruterów korzysta z ATS
  • Prawie 80% rekruterów twierdzi, że ATS pozwala skrócić najbardziej czasochłonne etapy rekrutacji (wybór CV, komunikacja z kandydatami)
  • 8 na 10 rekruterów twierdzi, że korzystanie z ATS jest korzystne dla całej organizacji
  • 70% rekruterów uważa, że ATS ułatwia im komunikację z managerami

Dodatkowo, według badania Aptitude Research z 2021 r.:

  • Ponad 80% organizacji z dużymi potrzebami rekrutacyjnymi korzysta z automatycznego screeningu CV, ale 65% potrzeb firm nie jest zaspokojonych obecnym systemem ATS
  • 82% firm z dużymi potrzebami rekrutacyjnymi zwiększa w tym roku swoje inwestycje w technologię

Natomiast jeśli chodzi o użycie testów, przedstawiamy następujące dane z 2021 r., dostarczone przez testcandidates.com:

  • Herbert Heneman i Timothy Judge w swojej książce „Staffing Organizations” twierdzą, że testy przed zatrudnieniem, w tym testy umiejętności i psychometryczne, są znacznie skuteczniejszą metodą przewidywania niż sama edukacja i rozmowy kwalifikacyjne (twierdzą, że testy zdolności poznawczych są o 37% dokładniejszymi wskaźnikami przyszłych wyników niż dyplom ukończenia studiów)
  • Andy Gooday, Dyrektor Zarządzający w Round Peg Search, powiedział, że według niego dane dotyczące testów psychometrycznych mówią same za siebie. Dzięki tym testom zastosowanym w procesie zatrudniania zauważył 92% wskaźnik retencji zatrudnionych pracowników po dwóch latach

Jeśli chcesz poznać więcej zagrożeń wynikających z tego trendu, przejrzyj nasze slajdy:

Zastanawiasz się, jak wprowadzić te lub podobne rozwiązania w Twojej firmie? Wyślij mail na adres: Zadrozna.Anna@CareerAngels.eu i umów się na bezpłatną konsultację!