Reskilling i upskilling – jak rozwijać swoją karierę w dobie AI

Reskilling i upskilling – jak rozwijać swoją karierę w dobie AI

Reskilling i upskilling – jak rozwijać swoją karierę w dobie AI

Czy wiesz, że według raportu Światowego Forum Ekonomicznego opublikowanego  w 2022 r., do 2025 r. połowa pracowników będzie musiała się przekwalifikować, aby móc znaleźć nowe stanowiska? Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii i ciągłe zmiany na rynku pracy. Co więcej, w nadchodzących latach powstanie aż 133 mln nowych miejsc pracy. Wydawać by się mogło, że takie informacje powinny zostać odebrane pozytywnie, należy jednak pamiętać, że powstałe w ten sposób nowe stanowiska będą wymagały zupełnie innych umiejętności niż te, którymi dysponujemy dzisiaj. W naszym dynamicznie zmieniającym się świecie szczególnie ważne jest bycie na bieżąco z trendami rynku pracy. Ponieważ stanowiska pracy ewoluują, a technologia odgrywa dużą rolę, elastyczność i ciągłe uczenie się to nie tylko plus; jest to konieczne do rozwoju osobistego i utrzymania pozycji na rynku pracy, który stale się zmienia.

Dlaczego reskilling i upskilling stają się coraz ważniejsze?

Spoglądając w przyszłość, reskilling i upskilling wydają się być ściśle powiązane z ciągłymi zmianami w technologii i na rynku pracy. Uczenie się umiejętności, które w przyszłości będą coraz cenniejsze, pozwala aktywnie inwestować w swój rozwój zawodowy, w celu zachowania konkurencyjności i zwiększenia swoich szans na zatrudnienie. W miarę ciągłego postępu automatyzacji i sztucznej inteligencji będzie rosło zapotrzebowanie na umiejętności, takie jak analiza danych, umiejętność korzystania z technologii cyfrowych i rozwiązywanie problemów. Jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2023 r., ponad 75% firm chce dostosować się do zmian związanych z big data, chmurą obliczeniową i sztuczną inteligencją, a 86% planuje w ciągu najbliższych 5 lat stworzyć platformy internetowe i aplikacje mobilne. Największy wpływ na wzrost zatrudnienia będą miały analiza big data, technologie związane ze zmianami klimatycznymi i zarządzaniem środowiskiem, a także cyberbezpieczeństwo. W rezultacie uczenie się przez całe życie stanie się jeszcze ważniejsze, a pracownicy będą musieli konsekwentnie dostosowywać się do nowych technologii i trendów branżowych. Co więcej, ważna jest zmiana w docenianiu wartości ciągłego uczenia się, która zachęca do pogłębiania zdolności adaptacyjnych w stale zmieniającym się świecie pracy.

Jak rozpocząć proces reskillingu lub upskillingu?

Na szczęście istnieją różne sposoby reskilllingu lub upskillingu, które odpowiadają różnym preferencjom i grafikom. W dzisiejszych czasach istnieje ogromna liczba kursów online, warsztatów i certyfikatów, które zapewniają elastyczne możliwości uczenia się z możliwością pracy we własnym tempie. Szukanie wskazówek u mentorów lub networking w Twojej branży również może dostarczyć cennych spostrzeżeń. Różne instytucje edukacyjne i uniwersytety często oferują odpowiednie programy, takie jak studia podyplomowe, które stanowią idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują nieco bardziej zorganizowanego podejścia. Ponadto, szkolenie w miejscu pracy lub obserwowanie doświadczonych kolegów może być praktycznym sposobem na zdobycie nowych umiejętności. Kluczem jest określenie swojego stylu uczenia się i zbadanie sposobów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom, dzięki czemu proces przebranżawiania się lub podnoszenia swoich kwalifikacji będzie nie tylko skuteczny, ale także przyjemny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zaktualizować swoje CV i profil na LinkedIn, aby jak najlepiej zaprezentować nowo nabyte umiejętności, jak opisywać swoje sukcesy i jak zoptymalizować swoje konto na LinkedIn, zarejestruj się na nasz bezpłatny webinar online współorganizowany ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej, który odbędzie się 24 stycznia! Rejestracji można dokonać tutaj, a więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

PS Jeśli chcesz zdobyć nową, przydatną wiedzę, rozważ zapisanie się na II lub III moduł naszych studiów (w języku polskim)! Informacje znajdziesz tutaj – II moduł: CV i LinkedIn oraz III moduł: Poruszanie się po rynku pracy.