Porażka systemów rekrutacji

Porażka systemów rekrutacji

Obejrzyj ten 6-minutowy TED talk Jasona Shena (EN): Kliknij tutaj!

Jason opowiada o tym, jak dzisiejsze systemy rekrutacji nie są w stanie rozpoznać prawdziwego talentu i często (nie) wybierają kandydatów przez pryzmat własnych uprzedzeń. Cytując Jasona: „Systemy rekrutacji, które zbudowaliśmy w XX wieku, zawodzą nas i powodują, że nie dostrzegamy ludzi z niesamowitym potencjałem”.

Rzeczywistość XXI wieku jest niepokojąca dla kandydatów. Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nich stałej gotowości i ciągłego rozwoju. Z drugiej strony, rekruterzy nie są w stanie dostosować się do ich tempa rozwoju. W rezultacie firmy pozostają w tyle i tracą potencjalnie świetnych pracowników. Jason oferuje 3 rady, jak temu zapobiec:

1. Rozszerz obszar poszukiwań

Jason zauważa, że „jeśli będziemy szukać talentów w tych samych miejscach, co zawsze – w programach dla uzdolnionych dzieci, szkołach z czołowych pozycji rankingów, prestiżowych organizacjach – to uzyskamy te same wyniki, co zawsze”.

Podaje też odwrotny przykład drużyny baseballowej, która zaczęła rekrutować graczy, których normalnie odrzuciłaby ze względu na ich braki kluczowych (według tradycyjnych wskaźników) umiejętności. Mimo to gracze udowodnili swoją wartość, a ich udział w drużynie zaowocował wieloma zwycięstwami.

Według Dyrektora ds. Projektowania i Badań w Pinterest „talent nie jest zarezerwowany dla jednego typu osób”. Pinterest przeszedł od zatrudniania projektantów wyłącznie na podstawie posiadanego przez nich wykształcenia, do kierowania się tym, jak wpływowe jest ich portfolio. Efekty rozszerzania obszaru poszukiwań są zaskakująco pozytywne!

2. Zatrudniaj pod kątem kompetencji

Według Jasona „zespoły mają próby, a spektakle mają przesłuchania – kandydaci również powinni zostać poproszeni o zademonstrowanie swoich umiejętności przed zatrudnieniem”. Twierdzi on, że sprawdzenie próbki czyjejś pracy jest najlepszym sposobem na określenie, czy dana osoba dobrze pasuje do danego stanowiska.

„A jeśli jesteś kandydatem, nie czekaj, aż pracodawca sam Cię zapyta”, mówi Jason. „Znajdź sposób na zaprezentowanie swoich unikalnych umiejętności i kompetencji poza standardowym CV i listem motywacyjnym”. Działa to w dwie strony, ale cel końcowy jest ten sam – firmy szukają talentów, za które kandydaci chcą zostać docenieni.

3. Spójrz na proces z szerszej perspektywy

Łatwo pozwolić, by nasze uprzedzenia przeszkodziły nam w sprawiedliwej ocenie. Jason wspomina, że słyszał o dobrych kandydatach, którzy zostali odrzuceni, ponieważ zdaniem niektórych rekruterów nawet pojedynczy okres bezrobocia oznacza, że kandydat ma tendencję do częstego zmieniania miejsca pracy. Wspomina również o profesorach, którzy ignorują wiadomości od studentów tylko dlatego, że ich nazwiska wskazują na afrykańskie lub azjatyckie pochodzenie.

Jason dzieli się również swoją historią z dzieciństwa: jego przedszkolanka określiła go jako „męczącego” ze względu na jego impulsywność, a następnie przydzieliła mu opiekę psychologiczną. Podjęła taką decyzję, nie znając kontekstu jego sytuacji – Jason miał niedostateczną ilość bodźców w swoim codziennym życiu. Sednem jego opowieści jest fakt, że niemożliwa jest sprawiedliwa ocena, kiedy mamy do dyspozycji jedynie powierzchowne informacje. Dlatego rekruterzy powinni szukać dodatkowej wiedzy o kandydatach, a kandydaci powinni ułatwić im jej znalezienie.

 

W Career Angels zdaliśmy sobie sprawę, że system jest wadliwy i dostosowaliśmy nasze praktyki rekrutacyjne, próbując go naprawić. Zobacz, jak udało nam się obniżyć koszty rekrutacji, pozyskać bardziej różnorodną pulę talentów i zredukować rotację pracowników: Kliknij tutaj!


Niezależnie od tego, czy szukasz rozwiązań, które mogłyby sprawdzić się w Twojej firmie, czy chciałbyś omówić własną strategię poszukiwania pracy (dla kandydatów z co najmniej 10-letnim doświadczeniem), zachęcamy do kontaktu: