(nie)skuteczny kandydat – status programu

(nie)skuteczny kandydat – status programu

Jak pomóc kandydatowi, który:

– od 9 miesięcy lub dłużej nie może znaleźć pracy?
– twierdzi, że „brak jakiejkolwiek propozycji pracy to wina pandemii
– słyszy feedback: „… pana kompetencje i doświadczenie są zdumiewające, ale nie ten PESEL
– mówi w sposób zrezygnowany: „Godzinami śledzę strony z ofertami pracy, wysyłam dziesiątki lub nawet setki CV i… cisza?!

W ramach naszych działań CSR w kwietniu 2023 roku wystartowaliśmy z rekrutacją do programu w formule „indywidualnego outplacementu”, którego celem jest wsparcie osób, którym nie udało się znaleźć pracy od dłuższego czasu. Początkowo założyliśmy, że zrekrutujemy do niego 3 osoby, ale ostatecznie wybraliśmy 5 osób, które na początku maja rozpoczęły z nami proces szukania pracy (więcej o kryteriach naboru i szczegółowej strukturze na końcu).

Kto został aktywnym uczestnikiem i jak im idzie?

Rekrutacja do programu trwała tydzień, a do eventu na LinkedIn zgłosiło się 65 osób. Warunkiem uczestnictwa było wypełnienie formularza zgłoszeniowego, co zrobiły 34 osoby. Z tego 26 osób zostało zakwalifikowanych i otrzymało zadanie: dostosowanie swojego CV do ATS zgodnie z naszym poradnikiem. Otrzymaliśmy rozwiązanie zadania od 18 osób i to one zostały zaproszone na indywidualne spotkania przez Google Meet, aby bliżej się poznać i zgłębić ich indywidualną sytuację.

Mówiąc szczerze, podczas rozmów nieraz pękało nam serce, bo opowiedziane historie były wzruszające i nierzadko bardzo przykre. Założeniem projektu był wybór 3 osób, ale nie mogliśmy przejść koło tego obojętnie. Ostatecznie 5 uczestników rozpoczęło nasz program intensywnego wsparcia. Przypominamy: musieli być w stanie przeznaczyć 4-5 godzin dziennie na ten program.

Profile wybranych uczestników i ich postępy

Z 5 uczestników:

  • jeden uczestnik nie trzymał się regulaminu programu pomimo dwóch ostrzeżeń
  • o pozostałych czterech możecie przeczytać poniżej
Uczestnik A

Cel poszukiwania pracy: Senior Plant Director
Lata doświadczenia: 19
Szuka pracy od: kwietnia 2021
Etap projektu: Uczestnik zakończył już 5. sesję i posiada perfekcyjnie przygotowane CV oraz CV pod systemy ATS. Pod naszym okiem  przygotował listę headhunterów i potencjalnych pracodawców, skrupulatnie badając obecny rynek pracy. Dodatkowo, zaktualizował swój profil na LinkedIn, by przyciągnąć uwagę grupy docelowej. Na ostatniej sesji uczestnik przeszedł przez symulację rozmowy kwalifikacyjnej, co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie i doskonalić swoje umiejętności. Rozpoczął również wysyłkę maili, w której będzie starał się nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami i rekruterami. Przed nim pozostaje jeszcze jedna sesja, podczas której wspólnie z Aniołem Kariery podsumuje dotychczasowe działania i efekty, oraz ustali dodatkowe działania, które mogą osiągnąć cel jakim jest zdobycie pracy.

Uczestnik B

Cel poszukiwania pracy: Operations Director
Lata doświadczenia: 35
Szuka pracy od: lipca 2022
Etap projektu: Uczestniczka jest po 5. sesji, która obejmowała symulację rozmowy kwalifikacyjnej. Posiada starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne, w tym CV, CV dostosowane do systemów ATS oraz zoptymalizowany profil na LinkedIn. Dodatkowo, uczestniczka przygotowała listę headhunterów i potencjalnych pracodawców oraz wysłała cover maile do headhunterów. Przed nią jeszcze jedna sesja, w trakcie której pod naszym uważnym nadzorem opracuje strategię kontaktów. Co więcej, niedługo będzie mogła rozpocząć aktywny kontakt z potencjalnymi pracodawcami!

Uczestnik C

Cel poszukiwania pracy: Marketing Director
Lata doświadczenia: 29
Szuka pracy od: 2019
Etap projektu: Uczestniczka naszego programu zakończyła 4. z 6 sesji. Obecnie posiada zaktualizowane CV oraz specjalnie przygotowane CV dostosowane do systemów ATS. Skompletowała listy headhunterów oraz ponad 60 potencjalnych pracodawców. Wspólnie z nami opracowała również szablony treści maili do bezpośredniej wysyłki. Dodatkowo, obecnie pracuje razem ze swoim Aniołem nad udoskonaleniem swojego profilu na LinkedIn. Przed nią jeszcze dwie sesje, w tym symulacja rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczestnik D

Cel poszukiwania pracy: Sales Director
Lata doświadczenia: 28
Szuka pracy od: sierpnia 2022
Etap projektu: Uczestniczka jest już za półmetkiem projektu i właśnie ukończyła 4. sesję. Wraz ze swoim Aniołem Kariery, starannie opracowała swój życiorys, CV dopasowane do systemów ATS, oraz zoptymalizowany profil na LinkedIn. Uczestniczka przygotowała także listy ponad 50 headhunterów, potencjalnych pracodawców i aż 100 (!) firm, w których chciałaby pracować. Co więcej, właśnie rozpoczęła wysyłkę maili!

Podsumowując, znaleźliśmy się już w zaawansowanym etapie programu, mając za sobą aż 75% naszej drogi. Jeśli chodzi o proces poszukiwania pracy, dla naszych uczestników to zaledwie 30% drogi, która ich czeka. Cały zespół Career Angels gorąco im kibicuje! Pracują systematycznie i konsekwentnie, trzymając się ustalonego planu, co z pewnością przyniesie im sukces w znalezieniu swojej wymarzonej, idealnej pracy.

Jeśli reprezentujesz organizację i chcesz wesprzeć swoich (przyszłych) byłych pracowników: poproś nas o ofertę na usługi outplacementu, wysyłając maila na adres Zadrozna.Anna@CareerAngels.eu.

Jeśli szukasz wsparcia w postaci indywidualnego outplacementu: wyślij maila do Bichl.Sandra@CareerAngels.eu, która osobiście dopasuje Cię do najbardziej odpowiedniego doradcy zawodowego. Aby zaoszczędzić czas: dodaj swoje CV i dostępność do rozmowy przez Google Meet.


PS. Więcej o całym programie dla zainteresowanych

Program w formule „indywidualnego outplacementu” składa się z 6 sesji, podczas których „Anioł Kariery” (dedykowany konsultant) pracuje z wybraną osobą nad indywidualną strategią szukania pracy oraz wdrożeniem jej w życie. Jest oparty na autorskiej metodologii, którą Career Angels wypracowało na przestrzeni ostatnich lat. Elementy, nad którymi pracują uczestnicy, to:

– dokumenty aplikacyjne – CV i CV pod ATS
– lista headhunterów i potencjalnych pracodawców
– przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
– wizerunek w sieci, m.in. na LinkedIn
– zdolności networkingowe, itp.

Przed każdą sesją uczestnik otrzymuje materiały do przeczytania oraz „pracę domową” do wykonania, natomiast po każdej sesji wie, co dokładnie należy poprawić i co dalej zrobić. Program jest bardzo intensywny, ponieważ na realizację zadań należy poświęcić 4-5 godzin dziennie.