Kurs Konsultanta Kariery – podsumowanie

Kursy Konsultanta Kariery – podsumowanie

Kursy Konsultanta Kariery – podsumowanie

Obecnie, jedyną stałą rzeczą jest zmiana – odnosi się to również do rynku pracy. Dane wskazują, że dobre rady oparte na wiedzy o rynku pracy zmieniają się średnio co 2 lata. To pokazuje, jak istotne jest, by managerowie oraz osoby związane z szeroko rozumianym HR-em nieustannie rozwijały i szlifowały swój warsztat doradczy z zakresu budowania ścieżek karier.

W związku z tym, druga połowa lata upłynęła nam pod hasłem Kursów Konsultanta Kariery:

  • 4 edycje w dwóch językach: PL, EN; w tym 2 dla firm
  • w sumie 42 godziny wykładowo-warsztatowe
  • 34 międzynarodowych uczestników
  • 28 zaprezentowanych case’ów klientów
  • 20 omówionych narzędzi
  • 25 (!) ćwiczeń praktycznych
  • 712 osób zainteresowanych kursem

Kim byli uczestnicy Kursu Konsultanta Kariery?

Liczba zainteresowanych kursem ewidentnie podkreśla to, jak duża jest potrzeba szkoleniowa rynku z zakresu doradztwa kariery. Kto zdecydował się na wzięcie udziału w Kursie Konsultanta Kariery? Rekruterzy, headhunterzy, HR Managerowie, HRBP, dyrektorzy HR, coachowie, trenerzy, eksperci Diversity & Inclusion, konsultanci posiadający własną praktykę, ale również osoby spoza tzw. HR-u: managerowie, dyrektorzy różnych działów np.: sprzedaży.

Jaka była ich motywacja do uczestnictwa w kursie?

„Ugruntowanie wiedzy oraz narzędzi / know-how. Chciałam się dowiedzieć, jak powinnam pracować z klientem / pracownikiem.”

„Przygotowanie się do oferowania usług doradztwa kariery.”

„Wychowałam kilkunastu managerów i jako mentorka licznych mentoringowych programów, planuję zamianę z księgowości i finansów na konsulting w zakresie kariery. Przyda mi się uporządkowanie doświadczenia i wiedzy według konkretnej metodologii.”

„Oddzielenie doświadczeń z rekrutacji i szkoleń od trendów rynkowych. Zderzenie rzeczywistości z tym, co mi się wydaje.”

„Poznanie od praktycznej strony narzędzi, które działają, oraz wyczulenie na pułapki i zdobycie wiedzy na temat źródeł do późniejszego rozwoju.”

„Chcę skuteczniej i bardziej świadomie planować karierę swoją oraz innych.”

„Poznanie narzędzi niezbędnych do wyznaczania ścieżki kariery, a także rozpoznania ich preferencji. Sam temat jest dla mnie dość nowy, więc liczę na dużo praktycznej dawki wiedzy.”

„Jestem praktykiem z obszaru HR, coachem, mediatorem i potrzebuję innego spojrzenia na karierę.”

„Interesuje mnie tematyka zmiany branży / zawodu i wypalenia zawodowego. Przyszłam na kurs, by dowiedzieć się, jak doradzać klientom / pracownikom w sposób bezpieczny, aby strategicznie zaplanować kolejne kroki w ich karierze.”

Według raportu World Economic Forum, 50% wszystkich pracowników na całym świecie będzie musiało się przekwalifikować / podnieść swoje kwalifikacje do 2025 r. Zjawisko to jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla firm – w zależności od tego, jak szybko uda im się zamknąć tzw. „skill gap” oraz zarządzić obecnymi i nowymi pracownikami pod kątem tzw. „up-skilling” czy „re-skilling” albo samej rekrutacji. By uplasować się w czołówce ekspertów, wymagana jest wiedza z zakresu m.in. typologii pracowników pod kątem zaangażowania i rozwoju kompetencji, by w jak najbardziej efektywny sposób zaprojektować nowe ścieżki kariery i dopasować odpowiednio profile. Sprawa dotyczy zarówno wewnętrznych działów, jak i zewnętrznych konsultantów, czy coachów kariery.

Refleksje po Kursie Konsultanta Kariery

„Jeśli wydaje Ci się, że umiesz doradzać, bo pracujesz w HR od lat, czujesz, że umiesz szukać komuś pracy, pisać CV, wiesz o rozwoju pracownika bardzo dużo, to zatrzymaj się i odpowiedz sobie na pytanie, kiedy zdobyłeś tę wiedzę i czy stale ją rozwijałeś, by nie skrzywdzić osoby, której chcesz pomóc.”

„Doradztwo kariery jest sztuką, rzemiosłem.”

„Kompleksowe podejście do pracy konsultanta kariery. Jestem pod ogromnym wrażeniem metodologii poszukiwania pracy, czy zmiany branży / zawodu.”

„Świetna grupa i otwarta forma kursu pozwoliła na wymianę doświadczeń i networking.”

„Kurs dał mi wiele do myślenia i zainspirował do przemyślenia własnej ścieżki kariery i zaplanowania kolejnych kroków w sposób strategiczny i przemyślany.”

„Dla mnie to była taka porcja wiedzy i narzędzi, która pozwala wystartować w obszarze doradztwa. Jeszcze trochę czasu potrzebuję, by tę wiedzę przetrawić.”

„Upewniłam się, że po 10 latach w rekrutacji wiem, że nic nie wiem :) i sama potrzebuję swojego Konsultanta Kariery.”

„Po raz pierwszy spojrzałam na CV jako na proces, do którego trzeba mocno się przygotować”.

„Otrzymałam bardzo wiele narzędzi oraz wiedzę na temat całego procesu zmiany pracy”.

Jeśli te opinie i refleksje zaostrzyły Twój apetyt na pogłębienie wiedzy z zakresu doradztwa kariery, zapraszamy na naszą stronę w celu sprawdzenia kolejnych edycji Kursów Konsultanta Kariery: https://careerangels.eu/pl/zostan-konsultantem-kariery/

Jeśli natomiast myślisz, że kurs to za mało i chcesz kompleksowo podejść do wiedzy z zakresu doradztwa kariery, świetnie się składa! Do 21.10.2022 trwa rekrutacja do 2. edycji studiów podyplomowych „Career Advisory”, zaprojektowanych przez Career Angels.
Szczegóły programu: https://www.kozminski.edu.pl/en/node/5865