Frustracje związane z poszukiwaniem pracy & zarządzanie KPI (case)

Frustracje związane z poszukiwaniem pracy & zarządzanie KPI (case)

Uczucie frustracji podczas poszukiwania pracy – brzmi znajomo? Poniżej opisujemy jeden z wielu podobnych maili przepełnionych frustracją, które otrzymaliśmy od naszych klientów. Proces poszukiwania pracy może być frustrujący, zwłaszcza jeśli czujesz, że wszystko działa przeciwko Tobie. To klasyczny przykład, z którym wiele osób poszukujących pracy może się utożsamiać, dlatego też chcielibyśmy podzielić się naszą odpowiedzią, mając nadzieję, że ukoi lekko Twoje nerwy.

Drogie Career Angels,

skontaktowałem się już ze 115 rekruterami. Wysłałem im zaproszenie do sieci kontaktów na LinkedIn, wiadomość na LinkedIn oraz mail. Napisałem do 30 osób, które znam osobiście.

Odbyłem zaledwie 15 rozmów wstępnych, tj. rozmów, podczas których się przedstawiłem, a mimo to nie zaproponowano mi żadnego stanowiska.

Brałem udział w 2 procesach rekrutacyjnych. W jednym zostałem odrzucony, w drugim odbyłem już 2 rozmowy kwalifikacyjne i teraz czekam na odpowiedź zwrotną.

Okazało się to być trudnym zadaniem. W sierpniu wyjeżdżam na wakacje, a we wrześniu ponownie ruszam z poszukiwaniem pracy. Jestem świadomy swoich dobrych i złych stron, ale martwię się, że jako kandydat jestem za stary (mam prawie 50 lat).

Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić.

Drogi kandydacie, słyszymy Cię!

Biorąc pod uwagę Twoje wyniki, które są powyżej średniej (obliczenia znajdziesz poniżej): świetnie sobie radzisz! To tylko pokazuje, że sukces w poszukiwaniu pracy ma niewiele wspólnego z wiekiem. Trzymaj tak dalej i nie poddawaj się, bo teraz to tylko kwestia czasu, zanim trafisz na swoją wymarzoną pracę!

Przytoczymy teraz poszczególne fragmenty maila, by odnieść się do nich bezpośrednio.

Skontaktowałem się już ze 115 rekruterami. Wysłałem im zaproszenie do sieci kontaktów na LinkedIn, wiadomość na LinkedIn oraz mail. Napisałem do 30 osób, które znam osobiście.

Odbyłem zaledwie 15 rozmów wstępnych, tj. rozmów, podczas których się przedstawiłem, a mimo to nie zaproponowano mi żadnego stanowiska.

Najpierw obliczmy wskaźnik rozmów kwalifikacyjnych (IVR):

  • 15 ÷ 115 = 13,04%
  • 15 ÷ (115+30) = 10,34% (nie wiemy, ile rozmów zostało wygenerowanych przez Twoją sieć kontaktów)

Dzielimy osoby, z którymi kontakt był skuteczny, przez całą resztę. Definicja skutecznego kontaktu brzmi: wysłałeś pierwszy mail i follow-up mail. Pozostaje jedno pytanie: Czy wysłałeś follow-up mail także do wszystkich, którzy jeszcze nie odpowiedzieli?

Średni wskaźnik IVR wynosi 5-10%. Twój jest wyższy! To świetna wiadomość!

Odbyłem zaledwie 15 rozmów wstępnych, tj. rozmów, podczas których się przedstawiłem, a mimo to nie zaproponowano mi żadnego stanowiska.

Nawet jeśli nie zaoferowano Ci żadnego stanowiska, pamiętaj – rekruterzy tak naprawdę nie mają czasu na „rozmowy wstępne” – zazwyczaj (w 90% przypadków) w tle mają projekt, o którym mogą zdecydować się Ci opowiedzieć w zależności od tego, jak się zaprezentujesz. Jest szansa, że będziesz ich potencjalnym wyborem do tego projektu!

Może warto więc poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej na wypadek, gdybyś został wybrany?
Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik po rozmowach kwalifikacyjnych (online i offline) tutaj (EN)!

Napisałem do 30 osób, które znam osobiście.

Rozważ zwiększenie swojej aktywności oraz aktywnie buduj nową sieć kontaktów. Dokonaj audytu swojej obecnej sieci i przygotuj strategię, by upewnić się, że Twoje działania będą skuteczne.

Dowiedz się więcej o tym, jak skutecznie korzystać ze swojej sieci kontaktów tutaj (EN) (od 1:06:00 do 1:27:55).


A co z bezpośrednim kontaktem z firmami?

Według naszych statystyk jest to drugi najskuteczniejszy kanał poszukiwania pracy, dopiero w 2022 prześcignięty przez ogłoszenia o pracę. Bezpośredni kontakt z osobami decyzyjnymi pokazuje, że jesteś proaktywnym (= wartym uwagi) kandydatem.

  • Stwórz listę 90-120 firm, które są zgodne z Twoim celem (odpowiednia branża, lokalizacja, rozmiar itd.).
  • Wyszukaj swoich potencjalnych szefów i ich adresy mailowe. Możesz to zrobić za pomocą LinkedIn, stron internetowych firm, wyszukiwarek lub kontaktując się ze swoimi znajomymi. Przeczytaj nasz poradnik na ten temat tutaj.
  • Skontaktuj się z nimi. Obowiązuje ta sama zasada, co powyżej: wyślij pierwszy mail + follow-up mail. Przedstaw się krótko i opisz swoje sukcesy. Celem takiego maila jest pokazanie potencjalnemu szefowi, w jaki sposób firma skorzysta na zatrudnieniu Cię i dlaczego Ty (a nie 500+ innych kandydatów) powinieneś zostać zatrudniony.

Okazało się to być trudnym zadaniem. W sierpniu wyjeżdżam na wakacje, a we wrześniu ponownie ruszam z poszukiwaniem pracy. Jestem świadomy swoich dobrych i złych stron, ale martwię się, że jako kandydat jestem za stary (mam prawie 50 lat).

Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić.

Poszukiwanie pracy jest nie lada wyzwaniem i trzeba być nie lada wytrwałym, by sobie z nim poradzić. Kluczowa jest systematyczność i wytrwałość. Nie trać nadziei, a nową pracę znajdziesz w mgnieniu oka!

A jeśli chodzi o fragment dotyczący wakacji: odpoczynek jest istotny, więc korzystaj z niego. Postaraj się jednak sprawdzać skrzynkę odbiorczą nawet na wakacjach i pamiętaj, by mieć telefon pod ręką. Procesy rekrutacyjne nie ustają nawet latem, a raczej – szczególnie latem! Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś może mieć dla Ciebie dobre wieści :)

 

Podsumowując, korzystaj ze wszystkich kanałów, by zmaksymalizować wyniki procesu poszukiwania pracy:

  • wyślij follow-up do headhunterów, którzy jeszcze nie odpowiedzieli
  • skontaktuj się z 90-120 firmami i potencjalnymi szefami
  • networking: daj z siebie więcej → kontaktuj się z co najmniej 5 osobami dziennie
  • aplikuj na ogłoszenia o pracę

Nie jesteś pewien, czy robisz wystarczająco dużo? Sprawdź nasze narzędzie Efektywność Procesu Szukania Pracy – odpowiedz na 9 krótkich pytań i otrzymaj kompleksową analizę swoich wysiłków w poszukiwaniu pracy: kliknij tutaj!

Jesteś doświadczonym managerem lub executive, który chciałby zweryfikować lub polepszyć swoje KPI związane z poszukiwaniem pracy?

 

 

Kliknij tutaj po więcej informacji o programie!