Czy Twoje podsumowanie zawodowe to… horoskop?

Twoje podsumowanie zawodowe to horoskop?

Twoje podsumowanie zawodowe to horoskop?

Co Twoje podsumowanie zawodowe może mieć wspólnego z horoskopem? Pytanie może wydawać się absurdalne, ale, jak się okazuje, odpowiedź brzmi: „dość dużo”. Podsumowania zawodowe to trudny temat – ludzie wiedzą (mniej więcej) jak stworzyć CV, ale jeśli chodzi o pisanie podsumowania zawodowego, są często zdezorientowani. Powinni pisać w 1. czy 3. osobie? Czy powinni zachować prostotę? Powinni trzymać się języka biznesowego, czy starać się być kreatywnymi? Lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność.

Wyróżniamy pięć ogólnych typów podsumowań zawodowych. Który jest Twój?

Uniwersalne wytyczne dotyczące tworzenia podsumowania zawodowego

Zanim zagłębimy się w różnice między każdym rodzajem podsumowania zawodowego, przyjrzyjmy się rzeczom, które są uniwersalne i dotyczą każdego z nich. Rzeczywiście istnieje kilka „złotych zasad”, które musisz zastosować podczas pisania Twojego podsumowania zawodowego. Oto trzy najważniejsze rzeczy do zapamiętania:

1) „Test unikalności”

Załóżmy, że specjalista w tej samej (lub podobnej) dziedzinie co Ty, widzi Twoje podsumowanie zawodowe (np. na LinkedIn) i mówi: „Wow, podoba mi się to. Wykorzystam to”. Ta osoba następnie kopiuje i wkleja Twój tekst do własnego CV lub na swój profil i zaczyna go używać bez żadnych zmian lub z niewielkimi zmianami. Jeśli coś takiego może się z łatwością wydarzyć, oznacza to, że Twoje podsumowanie nie jest wystarczająco unikalne; w rezultacie jest zbyt ogólne.

2) Profilowanie pod cel

Kto powinien uznać Twój profil za przekonujący? Jakie aspekty Twojego doświadczenia zawodowego są dla tych osób istotne? W kontekście tej grupy docelowej: do czego jeszcze warto z góry się odnieść, a co w przeciwnym razie mogłoby wzbudzić niepotrzebne sygnały ostrzegawcze lub znaki zapytania?

Dlaczego to takie ważne: niektóre podsumowania zawodowe są albo ogólnymi podsumowaniami bez celu/zamiaru, LUB są podsumowaniami napisanymi dla współpracowników lub podwładnych, a nie dla osób rzeczywiście podejmujących decyzje.

3) Zwiastun filmu

Podsumowanie zawodowe jest jak zwiastun filmu: składa się ze scen, które nastąpią później, aby widzowie mogli zdecydować, czy film jest warty obejrzenia. Podsumowanie zawodowe służy temu samemu celowi i kieruje się tą samą logiką. Rekomendujemy sformułowanie podsumowania profilu na samym końcu procesu pisania CV, kiedy tekst jest już gotowy, – tak, aby jego fragmenty można było wykorzystać w podsumowaniu zawodowym.

W zależności od ilości szczegółów, ale także tego, jak „rozmowny” jest profesjonalista podczas rozmów, zaleca się skrócić lub nieznacznie (ale nie całkowicie) dostosować te elementy.

Pięć rodzajów podsumowań zawodowych

Pamiętając o tych trzech zasadach, przyjrzyjmy się teraz pięciu rodzajom podsumowań zawodowych:

Typ 1: Kluczowe obszary z dowodami

Ten rodzaj podsumowania zawodowego zaczyna się od zdania wprowadzającego, które zawiera nazwę docelowego stanowiska, po której następują 2-3 najbardziej istotne obszary kompetencji, poparte 3-4 wypunktowaniami z dowodami na każdy obszar.

Typ 2: Profesjonalne bio

To podsumowanie zawodowe jest w rzeczywistości w pełni napisanym bio, podobne do tych używanych do opisu globalnych członków zarządów lub partnerów w międzynarodowych firmach prawniczych.

Typ 3: Unikalna historia

To typ 1 podsumowania zawodowego, poprzedzony wyjątkową historią (np.: „Od dzieciństwa XX miał obsesję na punkcie budowania zamków z piasku – teraz jest Prezesem firmy budowlanej XXX”. LUB: „Jako zawodowy gracz rugby, który został trenerem, stosuje te same zasady jako Project Manager”.

Typ 4: Bio z dowodem

To podsumowanie zawodowe jest kombinacją Typu 1 i 2 – szczególnie w celu zaadresowania i podkreślenia celowo czegoś konkretnego.

Typ 5: Horoskop

Aby uzupełnić listę możliwych typów, musimy wspomnieć o najczęstszym typie podsumowań zawodowych, kategorii „horoskop”: jest na tyle ogólne, że podobni specjaliści mogą się z nim identyfikować (patrz: „Test unikalności”).

Przykłady

Oto kilka przykładów – jak zobaczysz – dalsze kombinacje są możliwe!

Przykład 1:

„Co sprowadza dziewczynę, która dorastała w brazylijskiej dżungli, do projektów Zarządzania Zmianą w regionie EMEA?

Z filozoficznego punktu widzenia odpowiedzią jest „zdolność do adaptacji i wyjścia poza swoją strefę komfortu”. Ścieżka zawodowa, którą obrała Sarah, przebiegała od programisty-samouka, przez studentkę Inżynierii Systemowej w Rio de Janeiro w Brazylii, do Managera Projektów IT w Ameryce Łacińskiej, co doprowadziło ją do realizowania kariery i uzyskania tytułu MBA w Europie. „Społeczność programistów nauczyła mnie, że wszystko jest możliwe”.

Firma X zatrudniła ją w 2015 r. do dużego projektu Zarządzania Zmianą, aby poprawić operacyjność. W 2020 roku Sarah dołączyła do firmy Y w Belgii, aby wesprzeć swoich klientów jako Kierownik Techniczny projektów transformacji z międzynarodowym zespołem 20 osób. W tym samym roku Sarah zapisała się do ABC Business School, aby ukończyć studia MBA z zakresu Transformacji Cyfrowej”.

Przykład 2:

„Członek Zarządu i Kierownik Działu Prawnego:

• zakres geograficzny: Hiszpania i kraje hiszpańskojęzyczne w Ameryce Łacińskiej
• języki: angielski, hiszpański
• obszary praktyki i kompetencji: kontrakt, zamówienia publiczne, korporacje, zgodność
• główny mówca, autor opublikowanych książek

Najważniejsze osiągnięcia:
• lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer sagittis cursus
• velit eget vehicula. Fusce malesuada eros sit amet massa volutpat, id euismod
• enim vestibulum. Vivamus condimentum imperdiet lectus ut fermentum. Interdum
• et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Phasellus est est”

Przykład 3:

„Doświadczony Manager Produkcji / Inżynier Zarządzania z międzynarodowymi osiągnięciami:

Zarządzanie Operacjami i Łańcuchem Dostaw:
•  Nagroda Najlepszego Zakładu w latach 2016 – 2020, dzięki 82% wzrostowi obrotów, obecnie 94%
• Zmniejszenie kosztów transformacji o 6%; poprawa ogólnej wydajności sprzętu i zoptymalizowanie Satysfakcji Klienta
• Et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Phasellus est est

Zarządzanie Zmianą:
• Koordynowanie trzech projektów re-inżynierii biznesowej w Chinach
• Zidentyfikowanie kluczowych obszarów do poprawy w oparciu o wskaźniki KPI oraz wprowadzenie narzędzi Lean Manufacturing m.in. Kanban, VSM, 5S, TPM, 0 defects, SMED
• Opracowanie wprowadzenia nowej linii, opartej na metodologii just-in-time w Azji

Zarządzanie Ludźmi i Coaching:
• Prowadzenie międzynarodowych, wielofunkcyjnych zespołów, ponad 500 pracowników w regionie EMEA
• velit eget vehicula. Fusce malesuada eros sit amet massa volutpat, id euismod
• enim vestibulum. Vivamus condimentum imperdiet lectus ut fermentum. Interdum”

Doskonalenie podsumowania zawodowego

Teraz, gdy znasz już typ swojego podsumowania zawodowego – co dalej? Może czytając ten artykuł, zdałeś sobie sprawę, że Twoje podsumowanie zawodowe wymaga dopracowania? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wprowadzić jakieś zmiany teraz, czy w przyszłości, zawsze pamiętaj: „specyfika się sprzedaje”. Konkretne przykłady pokazują Twoje kompetencje!

Jesteś managerem lub kierownikiem z co najmniej 10-letnim doświadczeniem? Chciałbyś omówić Twoje podsumowanie zawodowe lub ogólną sytuację zawodową? Skontaktuj się z Bichl.Sandra@CareerAngels.eu lub wypełnij ten formularz. Dobierzemy dla Ciebie najodpowiedniejszego konsultanta.