Career Advisory – kompetencja przyszłości

Career Advisory – kompetencja przyszłości

Career Advisory – kompetencja przyszłości

Obecnie jedyną stałą jest zmiana, dotyczy to również rynku pracy. Dane pokazują, że porady wynikające z wiedzy o rynku pracy (np. jak napisać CV lub korzystać z LinkedIn) zmieniają się co ok. 2 lata. Innymi słowy: wskazówki, które działały trzy lata temu, obecnie mogą zaszkodzić kandydatowi / pracownikowi. Wiedza z zakresu Career Advisory (doradztwa kariery) jest często błędnie spłycana do „formatowania CV” oraz jest kojarzona tylko i wyłącznie z poradnictwem zawodowym, podczas gdy kryje się za nią o wiele więcej: wiedza o trendach rynkowych, znajomość funkcjonowania rozwiązań technologicznych, diagnoza kompetencji i projektowanie ścieżek karier – a to tylko kilka przykładów!

Wpływ technologii na rynek pracy

Zgodnie z danymi Career Angels, już w 2016 roku widoczne były skutki wzrostu automatyzacji i nowych technologii na rynku pracy. Według raportu World Economic Forum, 50% wszystkich pracowników na całym świecie będzie musiało się przekwalifikować / podnieść swoje kwalifikacje do 2025 r. Business Udemy potwierdza ten trend przez tzw. „wskaźnik Up-/Re-skilling”, który wzrósł z 14% w 2019 r. do 38% w 2020 r.

To zjawisko jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla firm – w zależności od tego, jak szybko uda im się zamknąć tzw. „skill gap” oraz zarządzić obecnymi i nowymi pracownikami pod kątem tzw. „up-skilling” czy „re-skilling” albo samej rekrutacji. To jest także szansa, jak i zagrożenie dla przedstawicieli departamentów HR, rekruterów oraz doradców działających na rynku; by uplasować się w czołówce ekspertów, wymagana jest wiedza m.in. o typologii pracowników pod kątem zaangażowania i rozwoju kompetencji, by w jak najbardziej efektywny sposób zaprojektować nowe ścieżki kariery i dopasować odpowiednio profile.

Career Advisory na zewnątrz i wewnątrz organizacji

Potrzebni są zatem wykwalifikowani i świadomi zmian doradcy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Jeśli wpływasz na karierę innych, czy to po stronie firmy jako rekruter, HR Business Partner, HR Dyrektor czy jako freelancer, coach, doradca kariery musisz wiedzieć, że w poszukiwaniu pracy czy zarządzaniu ścieżkami karier swoich pracowników, najważniejsza jest nowoczesna, aktualna wiedza. Bez niej – bez względu na kwalifikacje, czy wiek kandydata – znalezienie nowego stanowiska będzie nieskuteczne.

Skąd to wiadomo?
Metodologia, którą dzieli się Career Angels nie opiera się na osobistej opinii i deklaracjach klientów, ale na danych liczbowych, które zbiera i analizuje od 2012 roku. Oprócz tego, dzięki kontaktom z ponad 5 tysiącami headhunterów i prawie 20 tysiącami decydentów, firma posiada jeszcze głębszy wgląd w to, co dzieje się na rynku pracy i jakie zmiany zachodzą – prawie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wiemy, co naprawdę działa i, jak dostosować strategię poszukiwania pracy czy zarządzanie i rozwój ścieżek karier do zmieniających się trendów na rynku pracy.

Jeśli te informacje mogą być dla Ciebie wartościowe i rozważasz poszerzenie wiedzy z zakresu Career Advisory – dobrze trafiłeś! W zależności od poziomu pewności, czy ta wiedza Ci się przyda, możemy zaproponować Ci następujące ścieżki rozwoju:

>> Może – myślałam/em o tym. Potrzebuję więcej informacji.

>> Raczej tak – zastanawiałam/em się nad tym. Czuję, że to dobry kierunek.

Uwaga: osoby, które po 4 modułach chciałyby jeszcze bardziej zgłębić naszą metodologię i poznać jej elementy od strony praktycznej, mogą zapisać się na studia podyplomowe. W partnerstwie z Akademią Leona Koźmińskiego – numer 1 wśród Szkół Biznesu w CEE – uruchomiliśmy kierunek online: Career Advisory – Zarządzanie Rozwojem i Zmianą Ścieżki Kariery (2 semestry, 11 zjazdów).

Jeśli zapiszesz się najpierw na kurs, by sprawdzić, czy to jest dla Ciebie… albo czy po prostu warto: dzięki współpracy z uczelnią, całkowity koszt studiów zostanie obniżony o już zapłaconą kwotę za kurs w Career Angels!

>> Tak! – chcę profesjonalnie doradzać klientom/ pracownikom.

Głównym celem studiów jest wykształcenie wysoko cenionych na rynku specjalistów posiadających umiejętności niezbędne do prawidłowego i efektywnego świadczenia usług szeroko rozumianego doradztwa kariery i zarządzania rozwojem i zmianą ścieżki kariery klienta lub pracownika wewnątrz organizacji.

Nie jesteś przekonany, że interesuje Cię ten obszar? Poproś o rozmowę z Kierownikiem Studiów – wspólnie zdecydujecie, czy to dobry moment!

Masz jakiekolwiek pytania? Napisz do Anna.Mady@CareerAngels.eu