Best of 2023 – Market Signals

Best of 2023 – Market Signals

Dlaczego warto być na bieżąco z podażą i popytem na kandydatów na rynku pracy? Możemy wyciągnąć wnikliwe wnioski na temat trendów panujących na rynku pracy obserwując, jak zmienia się liczba ogłoszeń o pracę na LinkedIn, liczba kandydatów na jedno ogłoszenie czy poziom bezrobocia. Ich umiejętna interpretacja jest kluczowa w kwestii skutecznego poszukiwania pracy, employer brandingu czy rekrutacji.

Przydatne dane z Rynku Pracy

  • Z punktu widzenia HR / pracodawcy: większe zapotrzebowanie na kandydatów oznacza, że pensje i/lub pakiety świadczeń muszą być wyższe, jeśli chcesz przyciągnąć najlepsze talenty. Metoda „publikuj i módl się (że ktoś przeczyta Twoje ogłoszenie)” może nie zadziałać. Z drugiej strony więcej kandydatów (wyższa podaż) oznacza większy wybór i większą elastyczność w negocjacjach.
  • Z perspektywy kandydata: większe zapotrzebowanie na kandydatów oznacza „mniejszy wysiłek” włożony w poszukiwanie pracy (mniej czasu, więcej miejsca na negocjowanie wynagrodzenia). Z drugiej strony bardziej konkurencyjny rynek (mniejszy popyt) oznacza, że osoby poszukujące pracy muszą upewnić się, że wykorzystują wszystkie dostępne kanały poszukiwania pracy.

Podsumowanie roku 2023

W 2023 udało nam się:

  • zebrać 4 974 jednostek danych
  • opublikować 241 codziennych aktualizacji
  • śledzić 80 krajów na całym świecie przez 52 tygodnie!

Jak to się zaczęło w marcu 2020

Wraz z początkiem pandemii COVID-19 chcieliśmy zrozumieć w Career Angels, jak faktycznie wpłynęła ona na rynek pracy. Zaczęliśmy rejestrować liczbę ogłoszeń o pracę publikowanych na LinkedIn. To, co zaczęło się jako skromna tabela danych z 18 europejskich krajów, jest obecnie pokaźną bazą danych zawierającą ważne informacje rynkowe z 80 krajów na całym świecie. Z czasem zaczęliśmy też śledzić inne KPI, takie jak poziom bezrobocia w Europie, liczba kandydatów na ogłoszenie o pracę w Europie (w języku angielskim dla doświadczonych managerów i executives) oraz najpopularniejsze ATS. Zapewniło nam to głębsze i bardziej wymierne zrozumienie rynku pracy. Wskaźniki KPI pokazują dynamikę podaży i popytu, a ich interpretacja jest kluczem do prawidłowego doradzania naszym klientom w zakresie HR, zarządzania karierą i poszukiwania pracy.


Masz własne obserwacje na temat rynku pracy? Chcesz dołożyć swoją cegiełkę do naszego projektu?

  • Podziel się z nami swoimi „market signals” mailowo (z zachowaniem pełnej poufności) pod adresem Contact@CareerAngels.eu | Temat: Market Signals