7 rad: Jak wykonać dobre zdjęcie do CV za pomocą telefonu

7 rad: Jak wykonać dobre zdjęcie do CV za pomocą telefonu

7 rad: Jak wykonać dobre zdjęcie do CV za pomocą telefonu

Dobre zdjęcie może podnieść atrakcyjność całego CV – możesz na nim oprzeć kolorystykę całego dokumentu lub wykorzystać je do wzmocnienia swojego wizerunku. Co więcej, jest to jedno z pierwszych wrażeń, które zrobisz na rekruterze.

Mogłoby się wydawać, że trzeba umówić się na kosztowną, profesjonalną sesję zdjęciową, ale na szczęście niekoniecznie jest to prawdą. Dzięki wysokiej jakości kamerom w dzisiejszych smartfonach, możesz z łatwością zrobić dobre zdjęcie swoim telefonem. Oto 7 wskazówek, jak to zrobić:

 1. Niech ktoś inny zrobi Ci zdjęcie. Selfie nie wchodzi w grę!
 2. Wybierz neutralne tło. Najlepsza będzie jednolita, jasna ściana. Coś niezbyt rozpraszającego. Zwróć szczególną uwagę na to, co znajduje się w tle.
 3. Wybierz odpowiednie oświetlenie. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego oraz cienia. Nigdy nie rób zdjęcia na zewnątrz.
 4. Ubierz się odpowiednio. Wybierz strój, który pasowałby na ważną rozmowę rekrutacyjną. Ważne: najlepiej, by Twoje ubrania kontrastowały z tłem.
 5. Upewnij się, że Twój fotograf stabilnie trzyma telefon / nie trzęsie nim. Zdjęcie powinno być ostre i dobrej jakości.
 6. Odpowiednio dobierz kadr. Pozostaw trochę wolnego miejsca nad głową i obok obydwu (!) ramion.
 7. Patrz prosto w obiektyw i ustaw się naturalnie. Nie krzyżuj ramion. Twoje dłonie w ogóle nie powinny być widoczne na zdjęciu.

Najczęściej popełniane błędy:

 • zła jakość zdjęcia (np. rozmycie, cienie w tle lub na twarzy)
 • nieodpowiedni strój (zarówno zbyt wieczorowy, jak i zbyt nieformalny)
 • rozpraszające tło
 • nienaturalna poza
 • wszystko, co jest nieprofesjonalne (zdjęcie wycięte z wesela lub konferencji, z alkoholem w tle, itp.)

Kilka przykładów:

Złe oświetlenie i ustawienie (cień) -> źle | Na zewnątrz -> źle | Ucięte lewe ramię -> źle | Nie patrzy w obiektyw -> źle | + 4 poprawne przykłady

Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego odrzucilibyśmy górne trzecie zdjęcie od lewej. Owszem, nadawałoby się na zdjęcie profilowe na LinkedIn, ale nie do stworzenia schludnego nagłówka do CV, jak np.:

4 tła zdjęć rozciągnięte na poprawne nagłówki do CV

Innymi słowy: aby rozszerzyć tło w prostym Edytorze Grafik (bez potrzeby zakupu drogiego Photoshopa), potrzebne jest zdjęcie z wystarczającą ilością przestrzeni obok ramion, aby je przyciąć i rozciągnąć. To powód, dla którego wspomniane zdjęcie nie nadaje się do przekształcenia w nagłówek.


Jak wygląda Twoje CV? Jesteś managerem z przynajmniej 10-letnim doświadczeniem? Chciałbyś, żebyśmy ocenili Twój dokument?