6 powodów, dla których warto studiować Career Advisory

6 powodów, dla których warto studiować Career Advisory

6 powodów, dla których warto studiować Career Advisory

Dynamiczne zmiany dotyczą każdego obszaru naszego życia, w tym rynku pracy. Nie ma więc znaczenia, czy pracujesz w HR, czy jesteś doświadczonym Managerem lub Dyrektorem innego działu. Dynamika rynku wpływa na decyzje, rady i wskazówki, których udzielisz swoim pracownikom / klientom. To właśnie od aktualnej wiedzy z zakresu Career Advisory zależy, czy potrafisz świadomie zarządzać zespołem, dobierać różnorodne osoby do projektów oraz planować ścieżkę kariery, która daje spełnienie pracownikowi i realizuje cele firmy, dbając o employer branding. Doradztwo kariery przyda się każdemu, kto chce być świadomym graczem na rynku pracy, również jako konsultant czy coach kariery, który wspiera w procesie przebranżowienia się, poszukiwania celu zawodowego lub pracy.

Dlaczego warto studiować Career Advisory?

1. Znajomość rynku pracy

Zawsze dobrze jest wiedzieć, jak działa rynek pracy i jak zarządzać własną karierą. Dane wskazują, że rekomendacje oparte na wiedzy o rynku pracy zmieniają się średnio co 2 lata. Technologia, algorytmy i boty zmieniają procesy rekrutacyjne, dobór talentów do organizacji, employer branding, outplacement itd. To pokazuje, jak istotne jest, by managerowie oraz osoby związane z szeroko rozumianym HR nieustannie rozwijały i szlifowały swój warsztat doradczy z zakresu budowania ścieżek karier.

2. Bycie lepszym managerem

Wiedza, którą nabywasz podczas studiów Career Advisory ma wpływ na to, jak patrzysz na swój zespół, jak nim zarządzasz; jak dobierasz osoby do projektów, do organizacji, a w konsekwencji – jakim managerem jesteś.

„Od 10 lat obejmuję stanowisko Managera i zarządzam kilkunastoosobowym zespołem, regularnie jestem proszony o porady dot. rozwoju dalszej kariery. Studia wybrałem, by nauczyć się profesjonalnie kierować ludźmi, wzbudzać zaufanie i budować swoją pozycję lidera, z którym zespół będzie chciał realizować cele firmy”.

3. Merytoryczny i praktyczny aspekt studiów Career Advisory

Studia to 11 intensywnych zjazdów realizowanych w 22 dni, czyli 176 godzin wykładowych, podczas których wykładowcy dzielą się swoją wiedzą merytoryczną i badaniami. Ta wiedza (od razu!) na każdym zjeździe przekładana jest na praktykę. Podczas 1. edycji studenci omówili aż 29 case’ów klientów, 12 najpopularniejszych testów / narzędzi dostępnych na rynku dla kandydatów / pracowników. Ponadto, wykonali 50 (!) ćwiczeń praktycznych (indywidualnych, w parach i grupach). Każdy miał możliwość wsparcia średnio 2-3 klientów, z których większość z powodzeniem znalazła nową pracę lub awansowała.

4. Wartość dodana: udział praktyków

Program studiów realizowany jest przez wykładowców z wieloletnim doświadczeniem, ale to, co wyróżnia ten kierunek, to udział 12 gości / praktyków biznesu z wielu firm, z różnych branż. Spotkania z praktykami odbywają się w formule Q&A, więc studenci mogą zapytać o wszystko, a goście dzielą się otwarcie swoją perspektywą i puntem widzenia.

5. Opinie absolwentów 1. edycji.

1. edycja cieszy się wieloma pozytywnymi refleksami studentów, którzy w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań wzięli ze studiów to, co dla nich najlepsze. Przeczytaj wybrane opinie:

„Zapisałam się na studia, by otrzymać praktyczne narzędzia i je dostałam.”

„Na początku miałam duże wątpliwości, czy ten kierunek studiów jest dla mnie, ponieważ nie jestem z HR-u. Otrzymałam wiedzę, którą mogę wykorzystywać na co dzień w pracy z zespołem, nie boję się doradzać, wiem, jak śledzić dynamiczny rynek.”

„Jestem przekonana, że w najbliższym czasie zdobytą podczas studiów wiedzę wykorzystam wewnątrz organizacji w procesie rozwojowym pracowników. Dzisiaj już wiem, że w tym procesie niezwykle istotny jest klient, ale też wiedza i doświadczenie konsultanta oraz kodeks etyczny, który tworzy.”

„To była wielka „przygoda” zmierzenia się ze swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie pracy doradczej, ale też lękami, brakami i oczekiwaniami. Podczas pracy z moją klientką zauważyłam, że często skupiam się na generowaniu rozwiązań, które w rzeczywistości powinna wskazywać moja klientka. Zauważyłam też własne niskie kompetencje w aktywnym słuchaniu i trudność w zadawaniu otwartych pytań. To, co podobało mi się w mojej roli, to to, że mogłam towarzyszyć w „zmianie” oraz w odkrywaniu nowej perspektywy myślenia u mojej klientki w obszarze tego, jak może wyglądać jej przyszłe życie zawodowe. Cieszę się, że mogłyśmy z moją klientką wypracować cele, które ustaliłyśmy sobie w trakcie spotkań – przynajmniej na poziomie świadomości, zmiany schematów myślenia, znajomości siebie i swoich wartości.”

6. Doszlifowany program 2. edycji.

Ostatnim wymienionym powodem jest to, że Career Angels, główny partner merytoryczny studiów Career Advisory, również wyciąga wnioski i uczy się na opiniach i prośbach studentów pierwszego roku. Na tej podstawie program został doszlifowany pod kątem jakości materiałów (np. spisu zasobów i dalszych lektur) oraz oddzielnymi mini-modułami „in-house”; innymi słowy: by nie tylko polegać na własnym doświadczeniu i interpretacji tego, jak wiedza z danego obszaru tematycznego może się przydać w organizacji.

Jeśli chcesz kompleksowo podejść do wiedzy z zakresu Career Advisory, sprawdź program i dołącz do grupy studentów. Do 21.10.2022 trwa rekrutacja do 2. edycji studiów podyplomowych „Career Advisory”, zaprojektowanych przez Career Angels. Szczegóły programu znajdziesz tutaj: https://www.kozminski.edu.pl/en/node/5865