25+ lat doświadczenia zawodowego a szukanie pracy – podsumowanie programu CSR

25+ lat doświadczenia zawodowego a szukanie pracy

25+ lat doświadczenia zawodowego a szukanie pracy – podsumowanie programu CSR

Mając więcej niż 25 lat doświadczenia zawodowego mógłbyś oczekiwać, że szukanie pracy już nigdy nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, ponieważ satysfakcjonujące oferty będą spływać w sprawnym tempie… niestety, rzeczywistość często wygląda inaczej – szukanie pracy, nawet z wieloletnim zapleczem zawodowym, może ciągnąć się przez długie miesiące. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Najczęściej podawane powody przez kandydatów to: wiek, bycie „over-qualified”… jednak z naszego doświadczenia wynika, że to brak korzystania z nowoczesnych narzędzi jest przyczyną nieskutecznego poszukiwania pracy.

Przekonaliśmy się o tym ponownie w ramach naszych działań CSR. W lutym 2022 wystartowaliśmy z rekrutacją do bezpłatnego programu, mającego na celu wsparcie osób, które:

  • mają 25+ lat doświadczenia zawodowego
  • zmagają się z szukaniem pracy od min. 9 miesięcy
  • są w stanie poświęcić dziennie 4-5 godzin na szukanie pracy z naszym wsparciem.

Warunkiem uczestnictwa było wypełnienie formularza. Otrzymaliśmy 47 zgłoszeń.

Finalnie wsparliśmy 5 osób, które otrzymały od nas BEZPŁATNĄ pomoc (1:1).

Program składał się z 6 sesji (każda do 2 godzin), podczas których Anioł Kariery pracował z kandydatem nad strategią szukania pracy oraz wdrożeniem jej w życie. Program obejmował:

  • wypracowanie narzędzi: CV, profil na LinkedIn, spersonalizowana lista headhunterów, lista potencjalnych pracodawców, CV pod ATS itd.
  • indywidualną symulację rozmowy kwalifikacyjnej
  • dostęp do wszystkich naszych materiałów
  • przestrzeń do networkingu i wymiany doświadczeń

Przed każdą sesją uczestnik otrzymał materiały do przeczytania oraz „pracę domową” do wykonania. Po każdej sesji wychodził z namacalnymi materiałami, wiedząc dokładnie, co zrobić dalej oraz w jaki sposób to zrobić. Co więcej, Anioł Kariery na każdym etapie programu dzielił się konstruktywnym feedbackiem, co jednoznacznie wpływa na skuteczność narzędzi i działań w procesie poszukiwania pracy.

Profile i refleksje wybranych uczestników

Z 5 uczestników:

  • jeden uczestnik „zghostował” program, mimo że podjęliśmy kilkukrotną próbę kontaktu
  • jeden uczestnik w trakcie programu wykonał tylko 30-50% wymaganego nakładu pracy, po czym zrezygnował
  • o pozostałych trzech możecie przeczytać poniżej
Uczestnik 1

Cel: Dyrektor Marketingu
Lata doświadczenia: 25
Ile miesięcy poszukiwano pracy: 14
Status: praca znaleziona!
Refleksje:

Co dał mi program?
Przede wszystkim program podniósł moją samoocenę, która po utracie pracy i dłuższym pobycie w domu była mocno nadszarpnięta. Program przyczynił się do przeanalizowania i refleksji nad moją dotychczasową ścieżką kariery, pozwolił bardziej optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Dzięki programowi, nie tylko przygotowałam profesjonalne dokumenty aplikacyjne i profil na LinkedIn, ale przede wszystkim sama zrozumiałam, jakiej kariery pragnę i co tak naprawdę lubię i potrafię robić.

Z czym wychodzę?
Z programu wyszłam z całkowitą pewnością co do tego, jaka droga zawodowa jest dla mnie najlepsza. Program sprawił, że na rozmowach kwalifikacyjnych byłam pewna siebie i swoich umiejętności, wiedziałam, jak się zachować i rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami. To spowodowało, że tuż przed końcem programu zdobyłam pracę.

Co mnie zaskoczyło?
Zaskoczyło mnie to, że pisanie o sobie, swoich osiągnięciach, wymienianie sukcesów było dla mnie wyjściem ze strefy komfortu. Wydawało mi się kiedyś, że jestem osobą dosyć pewną siebie i swoich osiągnięć, ale na początku programu miałam ogromną barierę, aby je opisać. Wszystko bagatelizowałam i uznawałam jako mało istotne. Ale dzięki pracy z Anią, udało mi się odpowiednio ustrukturyzować i nazwać swoje osiągnięcia, a także spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.

Uczestnik 2

Cel: Senior Manager
Lata doświadczenia: 32
Ile miesięcy poszukiwano pracy: 9
Status: praca znaleziona!
Refleksje:

Współpraca z Aniołami Kariery to zupełnie nowe doświadczenie na mojej zawodowej ścieżce. Mimo wielu lat przepracowanych w różnych firmach, nie mam doświadczenia w poszukiwaniu nowej pracy. Rynek pracodawców i headhunterów zmienia się bardzo dynamicznie i rozwiązania, które sprawdzały się pięć, czy dwa lata temu już nie działają.

Współpraca z Aniołami Kariery uświadomiła mi, że moje CV to narzędzie marketingowe, krótki hasłowy przekaz, który ma trafić do jak najszerszego grona odbiorów. Obecnie CV jest jak billboard i to Anioły Kariery pokazały mi, co czytelnik chce zobaczyć. To moja Coach/Trenerka/Psycholog (co najmniej trzy w jednym 😊) pomogła mi zrozumieć, że mój życiorys nie jest pisany dla mnie tylko dla innych. I mimo, że wydaje się to być oczywiste, dla mnie to było zaskoczeniem. Program Aniołów Kariery pozwolił mi się przygotować i aktywnie pracować nad poszukiwaniem nowej pracy, wskazał nowe narzędzia i kierunek, w którym powinnam iść. Ilość i jakość przekazanych wskazówek oraz materiałów na temat poszukiwania pracy robi wrażenie i jest niezwykle pomocna.

Podsumowując, współpraca z „moim” Aniołem Kariery to:
ogromna wiedza o rynku pracy
profesjonalizm
otwartość i łatwość w przekazywaniu informacji
uważne słuchanie i niezwykła spostrzegawczość
ogromne pokłady cierpliwości

Uczestnik 3

Cel: Dyrektor Marketingu
Lata doświadczenia: 20+
Ile miesięcy poszukiwano pracy: 8
Status: praca znaleziona!
Refleksje:

Uważam, że współpraca z Career Angels przyniesie korzyści każdemu, kto szuka i będzie szukać pracy, ale także każdemu, kto chce proaktywnie zarządzić swoją karierą zawodową. Projekt to nie tylko duża ilość wiedzy ze strony Anioła Kariery, ale także równolegle coaching i wsparcie w procesie zmiany.

Co mi się najbardziej podobało?
Praca z konsultantem, jego wiedza i profesjonalizm a także tematyka poszczególnych sesji, które się nawzajem uzupełniają. Konsultant pokazuje różne opcje i możliwości, równocześnie jasno przekazuje, jakie działania są najbardziej efektywne i dlaczego.

Co dał mi projekt?
Projekt z Career Angels przede wszystkim uporządkował moją wiedzę i pozwolił na efektywne planowanie konkretnych aktywności oraz sekwencji działań, dodatkowo wyposażył w nowe umiejętności.

Co mnie najbardziej zaskoczyło?
Ilość pracy, jaką trzeba włożyć w aktywne poszukiwanie pracy 😉, szczególnie przygotowanie do pierwszych spotkań, gdzie pracujemy nad kluczowymi dokumentami.

 

Jeśli podobnie jak nasi uczestnicy potrzebujesz wsparcia w szukaniu pracy, wyślij maila do Bichl.Sandra@CareerAngels.eu, która osobiście dopasuje Cię do najbardziej odpowiedniego Anioła Kariery. Aby zaoszczędzić czas, dodaj swoje CV i dostępność do rozmowy przez Skype / Google Meet / Zoom.