Zhakuj ATS! Poradnik krok po kroku o tym, jak przygotować CV pod ATS

Zhakuj ATS – poradnik

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy takie wyrażenia jak: zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, ATS, sztuczna inteligencja, boty. Ciągły rozwój technologii wpływa na procesy rekrutacyjne – w szczególności: jak działa ATS i jak dostosować do niego CV? (Dane: 75% CV przesłanych do systemów ATS nigdy nie dotrze do rekrutera)

Ale zacznijmy od początku: co to jest ATS?

Nazwa ATS pochodzi z języka angielskiego – Applicant Tracking System, czyli System Śledzenia Aplikacji. Innymi słowy, jest to system, który pozwala na zarządzanie projektem rekrutacyjnym, śledzenie kandydatów, filtrowanie i kategoryzowanie ich.

Niektóre ATS-y (zwłaszcza te działające w języku angielskim) mają dodatkową funkcję: porównują CV kandydata z ogłoszeniem o pracę, na które aplikował. Oznacza to, że ATS wyszukuje / skanuje CV w poszukiwaniu słów kluczowych użytych w ogłoszeniu o pracę lub dodatkowo dodanych w tle. Język polski ze względu na gramatykę jest trudny do przełożenia na algorytm, dlatego też w Polsce CV nie są jeszcze odrzucane przez ATS na bazie konkretnych słów kluczowych. Działa to bardziej na zasadzie tagowania / kategoryzowania – ATS są bazą danych i platformą do zarządzania rekrutacjami. Natomiast technologia rozwija się bardzo szybko: to tylko kwestia czasu, aż ATS będą rozwijane w różnych językach, dlatego nie można tego bagatelizować.

Dlaczego firmy używają takich systemów?

Według TopResume.com:

  • firmy otrzymują średnio 250 CV na jedno ogłoszenie o pracę
  • wielkie korporacje otrzymują tygodniowo ok 50-75 tys CV

  • 75% życiorysów nigdy nie zostanie zobaczonych przez rekrutera

99% wielkich organizacji używa ATS jako część procesu rekrutacyjnego, ponieważ dzięki temu:

  • oszczędzają pieniądze i czas (ok 30-50 godzin na fizycznym przeglądaniu aplikacji)

  • mają wszystkich kandydatów w jednym miejscu

  • USA: zapobiegają pozwom sądowym odnośnie dyskryminacji. „Niektóre narzędzia oparte na sztucznej inteligencji odnotowały 20-100% wzrost różnorodności zatrudnienia ze względu na płeć, pochodzenie etniczne oraz czynniki społeczno-ekonomiczne”. (źródło: vervoe.com)

Co to oznacza dla kandydatów?

Musisz wiedzieć, jak sformatować i dostosować swoje CV, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia się wśród 25% osób, które są zauważone, a tym samym brane pod uwagę, przez osoby rekrutujące, co w konsekwencji zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Career Angels przygotowało poradnik, instrukcję krok po kroku wraz z checklistą o tym, jak przygotować takie CV oraz jak dostosować je do oferty pracy, na którą zamierzasz aplikować.

Poradnik ATS:

  • pokaże Ci, w jaki sposób można dowiedzieć się, który ATS jest używany przez firmę, do której aplikujesz

  • wyjaśni, jak poradzić sobie ze słowami kluczowymi i dostosować swoje CV do konkretnej oferty pracy

  • poprowadzi Cię przez wszystkie zasady formatowania, które pozwolą Tobie sformatować swoje aktualne CV tak, aby każda informacja była odczytana przez ATS we właściwy sposób

Możesz ściągnąć cały Poradnik ATS z naszej strony.

Jesteś managerem z ponad 10-letnim doświadczeniem, który aktywnie lub biernie poszukuje pracy? Chcesz omówić swoje CV, zarówno te wysyłane do konkretnej osoby, jak i pod ATS podczas poufnej i bezpłatnej konsultacji przez Skype’a? Skontaktuj się z nami przez e-mail: Anna.Zadrozna@CareerAngels.eu lub kliknij za pośrednictwem tego linku.