Poradnik ATS – 2023

Zhakuj ATS

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy takie wyrażenia jak: zautomatyzowane procesy rekrutacyjne, ATS, sztuczna inteligencja, boty. Ciągły rozwój technologii wpływa na procesy rekrutacyjne – w szczególności: jak działa ATS i jak dostosować do niego CV? [Spoiler: 75% wysłanych CV nigdy nie dotrze do rekrutera!]

Ale zacznijmy od początku: Co to jest ATS?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego – Applicant Tracking System, czyli System Śledzenia Aplikacji. Innymi słowy, jest to system, który pozwala na zarządzanie projektem rekrutacyjnym, śledzenie kandydatów, filtrowanie i kategoryzowanie ich.

Niektóre ATS-y (zwłaszcza te działające w języku angielskim) mają dodatkową funkcję:

Porównują CV kandydata z ogłoszeniem o pracę, na które aplikował. Oznacza to, że wyszukują / skanują one CV w poszukiwaniu słów kluczowych użytych w ogłoszeniu o pracę lub dodatkowo dodanych w tle.

Język polski ze względu na gramatykę jest trudny do przełożenia na algorytm, dlatego też w Polsce CV nie są jeszcze zazwyczaj odrzucane przez ATS na bazie konkretnych słów kluczowych. Działa to bardziej na zasadzie tagowania / kategoryzowania – ATS są bazą danych i platformą do zarządzania rekrutacjami. Natomiast technologia rozwija się bardzo szybko: to tylko kwestia czasu, aż ATS będą rozwijane w różnych językach, dlatego nie można tego bagatelizować.

Dlaczego firmy używają takich systemów?

Według TopResume.com:

  • firmy otrzymują średnio 250 CV na jedno ogłoszenie o pracę
  • wielkie korporacje otrzymują tygodniowo ok 50-75 tys. CV
  • 75% życiorysów nigdy nie zostanie zobaczonych przez rekrutera

99% wielkich organizacji używa ATS jako część procesu rekrutacyjnego, ponieważ dzięki temu:

  • oszczędzają pieniądze i czas (ok. 30-50 godzin na fizycznym przeglądaniu aplikacji)
  • mają wszystkich kandydatów w jednym miejscu
  • USA: zapobiegają pozwom sądowym odnośnie dyskryminacji. „Niektóre narzędzia oparte na sztucznej inteligencji odnotowały 20-100% wzrost różnorodności zatrudnienia ze względu na płeć, pochodzenie etniczne oraz czynniki społeczno-ekonomiczne”. (źródło: vervoe.com)

Z naszych własnych badań wynika, że 60-70% ogłoszeń o pracę dla executives i doświadczonych managerów również używa ATS.

Co to oznacza dla kandydatów?

Musisz wiedzieć, jak sformatować i dostosować swoje CV, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia się wśród 25% osób, które są zauważone, a tym samym brane pod uwagę, przez osoby rekrutujące, co w konsekwencji zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

CareerAngels przygotowało poradnik, instrukcję krok po kroku wraz z checklistą o tym, jak przygotować takie CV oraz jak dostosować je do oferty pracy, na którą zamierzasz aplikować.

Poradnik ATS:

  • pokaże Ci, w jaki sposób można dowiedzieć się, który ATS jest używany przez firmę, do której aplikujesz
  • wyjaśni, jak poradzić sobie ze słowami kluczowymi i dostosować swoje CV do konkretnej oferty pracy
  • poprowadzi Cię przez wszystkie zasady formatowania, które pozwolą Ci sformatować swoje aktualne CV tak, aby każda informacja była odczytana przez ATS we właściwy sposób

Aby ściągnąć cały Poradnik ATS, kliknij tutaj.

Jeśli jesteś managerem z ponad 10 letnim doświadczeniem, który aktywnie lub biernie poszukuje pracy? Chcesz omówić swoje CV – zarówno te wysyłane do konkretnej osoby, jak i pod ATS – podczas poufnej i bezpłatnej konsultacji przez Skype’a? Skontaktuj się z nami przez e-mail: Anna.Zadrozna@CareerAngels.eu lub kliknij na ten link!